Malé podivení nad tím, proč zrovna předseda EU musí skládat hold Karlu Marxovi

Leoš Prušvic
30.1.2018  blog autora

Dne 4. května 2018 předseda EU pan Jean-Claude Juncker vystoupí na slavnosti v Trevíru při příležitosti oslav dvoustého narození Karla Marxe. (Welt.de, 17.01. 2018)
Během uplynulé volební kampaně i v průběhu volby prezidenta ČR probíhala nejen ze strany mainstreamových médií téměř nepřetržitá masírka, která voličům vysvětlovala rozdíly mezi oběma kandidáty na nejvyšší politickou funkci v tomto státě. 
Jeden z nich byl podáván jako nejvhodnější kandidát pro naše úspěšné členské pokračování v EU, která je garantem našeho směrování na západ a nikoliv na východ, jako tomu prý by bylo v případě druhého kandidáta, jehož volbou by byl náš stát ohrožen pádem do postsocialistického marasmu, ruského marxisticko-leninského vlivu a země by se také stala nejzápadnějším poklonkujícím členem čínského pašalíku.

Čas trhl oponou, voliči vhodili své obálky a vítězem se stal mainstreamem neoblíbený, pražskou kavárnou nenáviděný a zahraničím údajně zcela přehlížený dosavadní prezident.

Když média rozdýchala povolební šok, byla spuštěna další kampaň, tentokrát vysvětlující, proč volby vyhrál ten, jehož jméno by bylo lepší vůbec nevyslovovat. Média se několikrát mimo jiné shodla na tom, že stávajícímu prezidentovi pomohli k vítězství lidé starší a méně vzdělaní. No nic nového pod sluncem, ti z pohledu novinářů mohou téměř za každý volební průser, který není po chuti šéfům z Bruselu. Zdůrazněn v tisku byl i fakt, že blahopřání přišlo z nejvyšších míst Ruska a Číny. Z Bruselu prý přišlo jen mrazivé mlčení. No aspoň nějaká malá změna, ten mráz totiž dříve chodívával z Kremlu.

Ve kvasu uplynulých volebních dní však téměř zcela zanikla zpráva, která se několikrát objevila spíše v zahraničních médiích a s děním na české politické scéně nemá na první pohled vůbec nic společného. Nicméně opravdu jen na první pohled. Podle ní, pan Jean-Claude Juncker, úřadující prezident EU, dne 4. května 2018 vystoupí na slavnostním ceremoniálu v německém Trevíru. Ceremoniál bude součástí oslav ku příležitosti dvoustého výročí narození Karla Marxe. Při této příležitosti bude tomuto vizionáři socialismu odhalena 5,5 metru vysoká bronzová socha, kterou Trevíru věnovali čínští soudruzi. Trevírská radnice se sice trochu kroutila, jestli to přece není trochu přes čáru, ale nakonec, aby čínské soudruhy neurazila, sochatý dar přijala.

Nemohu si pomoci, ale když Česká republika vstupovala do Evropské unie, tak scénka jak čelní představitel tohoto evropského uskupení vzdává hold Karlu Marxovi za radostného potlesku čínských soudruhů, by suverénně vyhrála soutěž o nejabsurdnější klip v České sodě. A v dnešní době by byla peckou i v sitcomu Teorie velké třesku. A pokud by se o něco podobného pokusil současný prezident, zřejmě by pražská kavárna vyvolala v Praze obdobu ukrajinského Majdanu.

Takže se tímto ptám členů pražské kavárny, jurodivých vizionářů budoucí Evropské unie a zpovykaných politických komentátorů lkající nad tragickým výsledkem posledních prezidentských voleb. Komu že se v Evropě stýská po socialismu? Kdože tady poklonkuje čínským soudruhům? A kdože tu je ohrožen ruským ideologickým vlivem?

Ptát se musím, jsem totiž z pohledu dnešních eurohujerů nedovzdělaný senior. Akorát nevím, jaká škola mi to vlastně chybí. Zkusím se zeptat pana Junckera. Třeba mi napíše, že po doporučení jeho čínských přátel bych měl v prvé řadě začít studovat Rudou knížku citátů velkého Maa. Jeho sochu totiž možná bude odhalovat v době zas ne tak příliš vzdálené….

Leoš Prušvic