TV Nova chtěla původně odvysílat prezidentský duel, kandidát Jiří Drahoš však debatu odmítl. I proto proti moderátorovi Reyi Korantengovi usedl osamocený prezident Miloš Zeman. Ten moderátora častokrát blahosklonně opravoval a s úsměvem káral, na závěr si prezident neodpustil dokonce komický výstup.

21.1. 2018   PL
„Zásadně se nevsázím. Zatím to vypadá na remízu, což je to nejzajímavější. Když hrozí remíza, tak každý hlas aktivního voliče může rozhodnout,“ poznamenal Zeman úvodem na otázku moderátora, kolik by si vsadil na své vítězství.
Popisek: Miloš Zeman při žertovné vsuvce debaty na TV Nova

K nepřítomnosti svého protikandidáta se Zeman nechtěl vyjadřovat, stejně tak jako k čemukoliv, co se Jiřího Drahoše jakkoliv týká. Což během pořadu dodržel. Místo toho zmínil momenty své prezidentské funkce. Vzpomněl přitom na sociální demokracii. „Za jeden z nejhorších momentů, i když jsem to neovlivňoval, považuji její pád na oněch sedm procent. Za nejkrásnější momenty naopak považuji setkání s občany a podnikatelské mise,“ řekl Zeman.

Když se Zemana Koranteng zeptal, zda nepřemýšlí nad omluvou za výrok ohledně Alexandra Dubčeka, jejž v minulých dnech pronesl, Zeman odvětil: „Ne, chraň bůh, protože lidé, kteří si na tohle stěžují, neznají historii,“ trval si na svém Zeman. Mimo jiné uvedl, že Dubček se v roce 1968 podělal hrůzou, což pobouřilo zejména Slováky.

Zeman trvá na svém i v tom, že je prezidentem dolních deseti milionů občanů, jak slíbil. A sjednotitel? „Teď se snažím sjednotit dva proudy – proud Andreje Babiše, který by nejraději vládl sám, a proudy všech ostatních, kteří by mu nejraději podtrhli stoličku, aby nevládl vůbec,“ nechal se slyšet Zeman. „Rozděluje názor, nikoliv člověk. Budeme-li mluvit například o názorech na migranty. Jak mám sjednotit ty, kteří chtějí migranty, a ty, kteří je nechtějí? Řeknu svůj názor,“ podotkl.

Zeman se následně hájil, proč jmenoval vládu Andreje Babiše (ANO), u níž bylo zřejmé, že nedostane důvěru. „Pokud nejste věštec, nevíte nikdy na sto procent, zda tu důvěru premiér dostane, či nikoliv,“ podotkl Zeman s tím, že on i Babiš si byli vědomi, že první pokus bude neúspěšný. „Pan Babiš požádal, abych jmenoval jeho vládu 13. 12. a měl pro to velmi slušný argument, že by jel rád do Bruselu již jako předseda vlády. Nejpozději do 10. ledna tak musel požádat o důvěru. Už tímto byl časový interval velmi zúžený,“ řekl Zeman, jenž pro druhý pokus požaduje garanci podpisů minimálně 101 poslanců.

„Preferoval bych menšinovou vládu, kterou by podporovali sociální demokraté nebo komunisté a strana Svoboda a přímá demokracie. Premiér by si přál koalici s ODS,“ řekl následně Zeman.

Předčasné volby několik měsíců po řádných volbách v žádném případě nepodporuje. „Považuji to za urážku voličů,“ poznamenal Zeman. „Politici mají hrát s těmi kartami, které rozdali voliči. Pokud to neumějí, tak jsou neschopní,“ sdělil Zeman.

Zdanění církevních náhrad? Ano

Poté se vyjádřil i ke zdanění finančních náhrad církvím. „Jsem pro,“ řekl. „Sociální demokracie deklarovala zdanění finančních náhrad ve svém programu. Totéž chtěl i Andrej Babiš. Lidovci to odmítli. Dnes se neočekává, že budou lidovci ve vládě, a tak nová vláda může zaujmout jiné stanovisko,“ dodal.

Vyjádřil se i pro vlaky zdarma pro studenty a důchodce. EET pak pokládá za dobrý a úspěšný nástroj. „Jsem pro zavedení i dalších vln,“ podotkl. Je i pro zmírnění protikuřáckého zákona. „Ale jako prezident jsem si nemohl dovolit to vetovat, protože jako kuřák jsem byl ve střetu zájmů,“ řekl.

Následně se pak vyjádřil i proti odpouštění dluhů dlužníkům. „Někteří totiž vytloukají klín klínem,“ poznamenal s tím, že stát by se neměl plést mezi dlužníka a věřitele. „Kdo to pak zaplatí? Český daňový poplatník, kdo jiný,“ zmínil.

K zahraniční otázce Zeman uvedl, že si neumí představit, že by Česká republika byla mimo EU či mimo NATO. „Ale dovedu si představit, že by se k tomu lidé měli vyjádřit,“ poznamenal Zeman. „V parlamentu leží zákon o obecném referendu. Tento zákon je v prvním čtení a de facto nebyl vůbec projednáván. Já jsem ho podpořil. Bavme se o tom, jaký bude okruh témat, což by mělo být součástí zákona,“ zmínil. 

(celý text najdete zde)