Lavrov vysvětlil, proč Moskva dosud neuznala republiky Donbasu

Avatar
Původní autoři

Oleg Kravcov
13. 2. 2018        Politnavigator
Pokud prezident Ukrajiny podepíše zákon přijatý Radou, v němž jsou DLR a LLR uznány “okupovaným územím”, bude to znamenat odmítnutí plnění Minských dohod. V rozhovoru pro televizní kanál Rossija 1 to řekl ministr zahraničí RF Sergej Lavrov v odpovědi na otázku, zda není na čase, aby Rusko uznalo republiky Donbasu. Podle názoru ministra by bylo odstoupení od Minských dohod “obrovskou chybou”, avšak Kyjev se snaží definitivně “Minské dohody zlikvidovat”.


“My jsme, na rozdíl od některých našich zahraničních partnerů, přece jen lidé držící slovo, a dané slovo, obzvlášť když se to stalo předmětem jednání a je-li to schváleno Radou bezpečnosti (OSN), vždy držíme a plníme. Minské dohody nikdo neruší”, řekla hlava ministerstva zahraničí RF.

Lavrov také poznamenal, že ten, kdo udělá první krok k porušení Minských dohod, udělá obrovskou chybu.

“Kyjevské orgány jsou vlastně krůček od této chyby. Pokud definitivně přijmou zákon o reintegraci, který nyní prošel druhým čtením”, upozornil Lavrov.

Podle něj na Západě “sílí názor o nutnosti přivést k rozumu prezidenta Porošenka a ty, kteří jsou s ním ve vedení Ukrajiny”.

“Podle našich informací evropští emisaři, kteří navštěvují Kyjev, takové zprávy předávají. A naléhavě doporučují, aby vedení Ukrajiny pochopilo, že tyto postoje jsou kontraproduktivní a že by se měly provést nezbytné změny v jeho jednání. Veřejně to zatím ještě nemohou říci. Ale myslím, že pokud se současný kyjevský režim bude nadále tak chovat, objeví se brzy i veřejná prohlášení, protože Evropa se velmi ostražitě dívá na ty procesy, jež probíhají na Ukrajině, zejména co se týká prudkého nárůstu vlivu radikálů a neonacistů”, zdůraznil Lavrov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová