“Rozdělení syrského státu”: Lavrov vyzval k uzavření americké “bezpečnostní zóny” v regionu al Tanfu

Avatar
Původní autoři


Anastázie Ivanová, Anastázie Rumjancová
21. 2. 2018       zdroj
Ruská strana ví o celé řadě faktů, jež vyvolávají pochybnosti o úmyslu USA bojovat proti teroristům skupiny Džabhat an-Nusry. Konstatoval to při zahájení diskusního klubu Valdaj ministr zahraničí RF Sergej Lavrov. Zdůraznil, že rétorika Spojených států o zachování celistvosti Sýrie musí být podepřena činy. Zejména je nutné uzavřít Američany vytvořenou takzvanou bezpečnostní zónu v oblasti al Tanfu, kde teroristé regenerují své síly. Podle expertů Washington již nemá v úmyslu v SAR bojovat, ale plánuje, že bude situaci kontrolovat: povede zprostředkovanou kampaň prostřednictvím svých spojenců v regionu. “Myslím, že úspěch syrského urovnání nezávisí na tom, co může ještě udělat Rusko, ale na tom, co ještě přestanou dělat Spojené státy, a udělaly by nejlíp, kdyby přestaly hrát velmi nebezpečnou hru, která povede k rozpadu syrského státu”, soudí Lavrov.


Rusko se obává, že akce USA v Sýrii jsou zaměřeny na rozdělení země. Kromě toho má Moskva stále více pochybností o tom, že Spojenými státy vedená mezinárodní koalice je vážně připravena bojovat s teroristickou skupinou Džabhat an-Nusra. Sergej Lavrov to řekl ve svém projevu na mezinárodním diskusním klubu Valdaj “Rusko na Blízkém východě: hra na všech úrovních”.

“Už jsem to říkal mnohokrát, zopakuji to ještě jednou: máme stále více a více faktů, které umožňují pochybovat o tom, že naši západní kolegové z koalice vedené USA jsou vážně připraveni bojovat s Džabhat an-Nusrou, nehledě na skutečnost, že je zahrnuta do všech rezolucí a je rozhodnutím Rady bezpečnosti teroristickou organizací”, řekl ministr.

Teroristé podle něj nepřestávají s provokacemi. Zejména se pokračuje s ostřelováním obytných čtvrtí Damašku, pod údery se ocitá i ruské velvyslanectví a obchodní mise.

“Nicméně naši západní partneři z nějakého důvodu raději dělají povyk kolem dvou oblastí – Idlibu a Východní Guty, aniž by uvedli, co se tam děje. Důvody spočívají v provokacích, v ozbrojených provokacích Džabhat an-Nusry”, zdůraznil Lavrov.

Hlava ministerstva zahraničí Ruska také uvedla, že humanitární mise OSN upozorňuje na situaci v Idlibu a Východní Gutě, ale zároveň ignoruje neschopnost USA zajistit bezpečnost humanitárních konvojů organizace do uprchlického tábora Rukban.

“Naši kolegové z OSN se z nějakého důvodu stydí mluvit o tom, že humanitární konvoje se nemohou dostat do této Spojenými státy kontrolované oblasti kvůli nedostatku záruk ze strany právě USA – máme takové informace. Místo toho se zaměřuje pozornost na humanitární situaci v Idlibu, Východní Gutě, přičemž se skrývá skutečnost, že akce, které syrská armáda vede v těchto oblastech, jsou zamířeny na Džabhat an-Nusru”, konstatoval diplomat.
Zavřít “bezpečnostní zónu” v oblasti al Tanfu

Lavrov upozornil na USA vytvořenou “bezpečnostní zónu” v oblasti al Tanfu. Podle jeho názoru musí být tato zóna okamžitě uzavřena.

“Na čem jsme se nedomlouvali, to jsou jednostranné kroky, které Spojené státy podnikly, když vyhlásily oblast poblíž al Tanfu o poloměru 55 km za zónu svého vlivu”, připomněl ministr a dodal, že hned vedle se nachází uprchlický tábor Rukban.

Uvnitř zóny v al Tanfu a v uprchlickém táboře, poznamenal Lavrov, se pravidelně nacházejí teroristé, kteří si tam regenerují síly – morální a psychické. Právě z těchto míst byly nejednou podniknuty útoky teroristů do jiných oblastí SAR.

“Tato zóna musí být okamžitě uzavřena a musí být zajištěn přístup humanitárních dodávek do tohoto uprchlického tábora”, zdůraznil Sergej Lavrov.

Připomeňme, že hlava Generálního štábu Ruska Valerij Gerasimov již oznámil, že Ministerstvo obrany RF má k dispozici informace o výcviku teroristů na základně USA v Sýrii.

“Podle údajů kosmické a dalších druhů rozvědky se na ní (základně, RT) nacházejí oddíly teroristů. Vlastně se tam připravují”, řekl.
Pokusy o rozdělení Sýrie

Úspěch urovnání syrského konfliktu podle názoru Sergeje Lavrova závisí na tom, jak brzy USA přestanou s pokusy o rozdělení Sýrie.

“Myslím, že úspěch syrského urovnání nezávisí na tom, co může ještě udělat Rusko, ale na tom, co ještě přestanou dělat Spojené státy, a udělaly by nejlíp, kdyby přestaly hrát velmi nebezpečnou hru, která povede k rozpadu syrského státu”, soudí Lavrov.

Podle něj USA vytvářejí na jimi opečovávaných územích orgány moci, které jsou záměrně organizovány takovým způsobem, “aby neměly žádné spojení s Damaškem”, což, jak ministr poznamenal, se může stát velmi vážným problémem z pohledu plnění požadavků Rady bezpečnosti OSN o zajištění suverenity a územní celistvosti Sýrie.

V souvislosti s tím potřebují ujišťování Ameriky o zachování celistvosti Sýrie, aby byla potvrzena činy, domnívá se hlava ministerstva zahraničí RF.

“Zdá se mně, že ujišťování amerických kolegů o tom, že jejich jediným cílem v Sýrii je boj proti DAEŠ a zachování územní celistvosti, potřebují potvrzení konkrétními činy”, řekl Lavrov.

Zatím ale v akcích Washingtonu Moskva vidí pouze pokusy o rozdělení Sýrie.

“Nemůžeme nesledovat s obavami pokusy o rozdělení Sýrie. Tyto obavy vznikají při seznamování se s plány, které Spojené státy začínají realizovat na území hlavně na východ od Eufratu, na rozsáhlém území mezi touto řekou a vnějšími hranicemi Sýrie s Irákem a Tureckem”, poznamenal ministr zahraničí.

V souvislosti s tím vyzval USA, aby si nezahrávaly s ohněm a vážily svá rozhodnutí s ohledem na dlouhodobé zájmy syrského lidu a všech národů v regionu.

“Bohužel, provokativní kroky, které USA učinily … Přičemž zatahovaly do této své politiky na podrývání územní celistvosti SAR jednotky Strany demokratické unie. Je to kurdská organizace. Vedlo to k zostření vztahů s Tureckem – víte, co se nyní děje v Afrinu.

Ještě jednou vyzývám naše americké kolegy, aby si nezahrávali s ohněm a kontrolovali všechny své kroky v souladu s neodkladnými potřebami dnešní politické situace a na základě dlouhodobých zájmů syrského lidu v první řadě a všech národů v tomto regionu, včetně, samozřejmě, Kurdů, ať už jde o Sýrii, ať už jde o Irák, ať už jde o ostatní země v regionu”, řekl diplomat.
Nová vlna intervence USA

Íránský ministr zahraničí Javad Zarif ve svém vystoupení na zasedání blízkovýchodní konference klubu Valdaj řekl, že Teherán a Moskva usilují o politické řešení konfliktu v SAR. Avšak podle něj začaly USA novou vlnu intervence v Sýrii.

“Na všech mezinárodních konferencích trváme na tom, že je v Sýrii možné pouze politické řešení. Doufám, že si konečně začínají uvědomovat tuto myšlenku po té, co teroristé utrpěli mohutnou porážku. Musíme začít realizovat politické řešení, ale vidíme novou vlnu okupace, zahraniční intervence, zejména ze strany USA”, uvedl ministr zahraničí Íránu.

O skutečnosti, že Amerika brání procesu politického urovnání v SAR, hovořila také poradkyně syrského prezidenta Buseyna Shaabanová. Poznamenala, že Damašek bude všemožně těmto pokusům čelit.

Profesor katedry orientalistiky Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, íránista Sergej Družilovský předpokládá, že Spojené státy nechtějí bojovat v Sýrii vlastníma rukama, ale učiní tak s pomocí svých spojenců.

“USA budou pravděpodobně utlumovat svou činnost. Bojovat svýma rukama už nechtějí. Mají tam teď spolehlivé spojence v podobě Kurdů …Syrská tragédie bude nejspíše trvat ještě dlouho. A Američané tam nechtějí uvíznout. Mají zkušenosti z války ve Vietnamu, v Afghánistánu. Budou postupně shazovat odpovědnost této války na samotné Syřany. Neuznali režim Asada, nebudou ho ani nadále akceptovat. A všechny ty síly, které jsou připraveny s Bašárem Asadem bojovat, jsou američtí spojenci”, řekl v rozhovoru s RT.

Politolog nevylučuje, že Američané však zůstanou na svých základnách.

Je to afgánská verze. Vždyť (USA, RT) již dávno v Afghánistánu nebojují, ale sedí na svých základnách. Nicméně situaci tam kontrolují. Myslím, že něco podobného budou dělat v Sýrii posilováním svých vojenských základen a vyzbrojováním svých spojenců především v podobě syrských Kurdů”, připustil Družilovský.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová