Ukrajina je před Mistrovstvím světa 2018 v agónii

Avatar
Původní autoři

Rostislav Iščenko
16. 6. 2018       RostislavIshhenko
Mistrovství světa ve fotbale začne již zítra (článek byl napsán 13.6.), ale ukrajinské orgány i nadále naléhají na zúčastněné země, aby ho bojkotovaly: konkrétně učinil příslušné prohlášení ukrajinský ministr sportu Igor Ždanov. Jaké provokace lze očekávat od ukrajinských úřadů na šampionátu, na to jsme se zeptali prezidenta Centra pro systémovou analýzu a prognózu Rostislava Iščenka.


Iščenko: Zda budou provokace? Máme-li na mysli ukrajinskou státní moc, pak pravděpodobně sotva. Ovšem vzhledem k tomu, že ukrajinská státní moc nekontroluje svůj vlastní stát, a pokud máme na mysli ukrajinské občany, pak jsou provokace možné.

Vycházel bych z toho, že existuje vysoká pravděpodobnost provokací, které budou zaměřeny tak, aby způsobily nepříjemnosti Porošenkovi. Mohou to být provokace jakéhokoli druhu – počínaje neadekvátním chováním ukrajinských fanoušků při zápasech šampionátu, konče neadekvátním chováním ukrajinských jednotek na Donbasu. Také je možné další zatýkání v Kyjevě – rozsah možných akcí je široký.

Z mého pohledu má ukrajinská státní moc nyní sotva zájem o nějaké vážné provokace, protože necítí podporu ani USA ani Evropy – člověk by musel být absolutní idiot, aby na sebe upoutával nějakou negativní pozornost.

Ale faktem je, že tam probíhá aktivní vnitropolitický boj: je snaha Porošenka “sešoupnout”. V této situaci mohou klidně jeho oponenti s využitím absence kontroly státní moci nad polovinou státních struktur a neonacistických útvarů organizovat jakékoliv provokace.

Ministr sportu požádal země, které se účastní Mistrovství světa 2018, aby klání bojkotovaly. Požádali o to i Klimkin i Porošenko. Před šesti měsíci byla Ukrajina dokonce přesvědčena, že se šampionát v Rusku vůbec neuskuteční, a tvrdila, že místo konání bude určitě změněno.

To je už agónie. Všem je naprosto jasné, že pokud se Merkelové zadaří s časem, přijede na fotbal. Dokonce i kdyby Merkelová nepřijela, není to bojkot. Nemusela vůbec oznamovat svou pozici, ale ona řekla, že by chtěla přijet, když na to bude mít čas. Zdůraznila, že se nechystá šampionát bojkotovat – to je nejen demonstrace pozice vůdce Německa, ale i důležité pozice v Evropské unii.

Je zřejmé, že žádný bojkot nebude. Někdo nepřijede – no a co. Například já nemám rád fotbal, nedívám se a šampionáty mě nezajímají – ale to neznamená, že je bojkotuji.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová