Rukojmí – 5: Andrew Brunson, americký rukojmí v tureckém zajetí

Avatar
Původní autoři

Yekta Uzunoglu
8. 8. 2018
Rukojmí – institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony ho nedokázaly odstranit ze života naší jinak lidské společnosti. S vývojem naší civilizace přece k nějakému “pokroku” došlo. Když nějaká fyzická osoba v naší době někoho vezme jako rukojmí, tak je to trestné a s vysokou sazbou. A co když rukojmího vezme právnický subjekt jako je stát?! Stát dostane nálepku otrokáře, stát zločinu a dle mezinárodních zákonů by měly vůči takovému státu vstoupit v platnost mezinárodní sankce. 


Turecko Erdogana tento institut vyhrabalo ze svých osmanských trezorů, oprášilo a začalo aplikovat na kdejakého evropského novináře či dokonce amerického občana. V případě evropských rukojmích úspěšně prosadilo všechny svoje podmínky a evropští politici sklonili před sultánem hlavu a  ten získal oprávněný dojem, že tento institut je úspěšně použitelný i v  21. století i vůči těm nejmocnějším.

Proto drží již dva roky ve vězení amerického evangelického pastora!

Andrew Brunson, který se svou manželkou působil v Turecku víc než čtvrt století je teprve nyní obviněn z podpory “kurdského terorismu”, i když žil a působil ve starořeckém (dnes tureckém) městě Smirna (turecky Izmir)! USA místo aby začali Turecko sankcionovat kvůli protiprávnímu zadržení jejich ctihodného duchovního občana, ustupovali, kde jen to šlo a to až do minulého týdne. Minulý týden USA konečně pochopily, že Erdoganovo Turecku nejedná čestně jako ve středověku, když podmínky výměny rukojmích byly stanoveny někdy třeba i v přítomnosti třetí osoby či institutu a strany čestné dodržely sjednané podmínky. Jenže ani Trumpova administrativa nechtěla (tak jako činitelé EU) vědět, že se tady jedná o protivníka s jinou “etikou” a sice že Turci mají “etiku” turkotatarskou, „etiku“ kočovných národů s po tisíce let zakotvenou zásadou, že nic, co je jim prospěšné není tabu!

V polovině července se konalo v Bruselu vrcholné zasedání NATO, kdy dle všeho Trump jednal s Erdoganem o koupi svého občana pastora Brunsona, Erdogan se dle všeho naklonil k výměně s tureckou občankou nacházející se v izraelské vyšetřovací vazbě za terorismus – paní Ebru Özkan.

Dle všeho Trump jako prezident demokratického státu přistoupil na tuto výměnu a volal ještě během jednání s Erdoganem předsedu vlády Izraele panu Netanyahuovi a prosil o propuštění paní Ebru Özkan. V následujících hodinách byla paní Ebru Özkan propuštěna a vyhoštěna do Turecka a co slib Erdogana?

Erdogan sice též zařídil, aby pastor Andrew Brunson, kterému dle vykonstruované obžaloby hrozí trest víc než 30 let vězení, byl po dvou letech propuštěn, ALE bylo mu uloženo domácí vězení s elektronickým náramkem … a byl mu uložen ZÁKAZ vycestování z Turecka! Donald Trump, který věřil danému slovu a zavolal Netanyahuovi a zařídil dle všeho okamžité propuštění turecké teroristky Ebru Özkan, dostal na stůl od Erdogana dlouhý seznam dalších podmínek k propuštění pastora Brunsona z domácího vězení a umožnění jeho vycestování z Turecka! Trump málem spadl ze židle a nechápal, že někdo, kdo je chlap a vydává za prezidenta členské země NATO, nedodržuje svoje dané slovo. To všechno jen proto, že Trump neznal “etiku” Turkotatarů! V návalu vzteku dne 14.7. zavolal Erdoganovi, kterému dle všeho se vztekem vynadal a poté okamžitě na svém twiteru sdělil světu, že na Turecko budou uvaleny sankce!

Pastor Brunson je nadále držen v domácím vězení na vzdor obrovskému tlaku světa a protestu evangelické církve!

Máme my obyčejní občané vzdor všemu, co se náhodně dovídáme, věřit tomu, že žijeme v demokracii a tudíž že žijeme v právních státech, když celá Evropa a USA s Tureckem provozují obchody s rukojmími?!
Máme ještě pořád věřit, že třetí pilíř demokratického sytému tvoří soudnictví?! Máme tomu věřit za situace, kdy soudci členských zemí NATO zatýkají a propouštějí občany na objednávku politiků jako je Erdogan?! A poté, co víme, že o osudech občanů nerozhodují soudci, ale politici a rozhodují o lidech jako o zboží a to se děje ne někde v africké zemi, ale v sídle evropské civilizace v Bruselu či ve Washingtonu?