Obchod s orgány: „Žalobce Nice zničil důkazy, Carla del Ponte to věděla“

Avatar
Původní autoři

MESSIN
16.1.2019 B92, překlad Messin
Jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“.

Podle dnešního vyjádření právníka Bronislava Tapuškoviče pro bělehradský deník Večernje Novosti, který se v té době účastnil procesu před tribunálem v Haagu (ICTY), o tom v minulosti hovořila i bývalá hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponte.

Případ „Žlutý dům“ je neformálním termínem pro obvinění, že členové takzvané UČK/KLA (Kosovské osvobozenecké armády) unášeli Srby a odebírali jim orgány – něco, co prošetřil vyšetřovatel Rady Evropy Dick Marty.

Nice je nyní zpátky na očích veřejnosti poté, co bylo oznámeno, že obhajuje jednoho z bývalých vůdců UČK/KLA Sami Lushtaku, který se objevil před zvláštním soudem pro Kosovo před žalobci, kteří se zabývají zločiny spáchanými touto teroristickou organizací. Lushtaku před tímto soudem, nacházejícím se také v Haagu, stane dne 16. ledna.

Další bývalý velitel UČK/KLA Rustem Mustafa, jehož jméno je spojeno s mučením a vraždami Srbů, výbuchem bomby v autobusu Niš Express, který zabil 12 cestujících ze Srbska, teroristickými útoky a konfrontací s „neloajálními“ Albánci – stanul před soudem v pondělí, poznamenal deník.

Nice s tímto vším souvisí a měl k tomu výrazné „předchozí znalosti“, pokračoval článek, protože měl možnost dozvědět se o událostech v Kosovu a Metochiji jako hlavní žalobce v kauze Slobodana Miloševiče. V té době však otevřeně a bezohledně zastupoval albánskou stranu, sdělil deník.

„Nice měl přístup k četným dokumentům, což by nyní mohl využít jako právník. Neustále tehdy trval na tom, že vše, co se dělo v Kosovu a Metochiji mělo za cíl vytvoření „Velkého Srbska“. U soudu dokonce tvrdil, že Srbové v Kosovu zničili mešitu ze 7. století, zatímco Osmané, kteří postavili mešity, přišli na Balkán až ve 14. století. Nice, to je chlápek pro vás, řekl Tapuškovič

Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thačiho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou jako obvinění.

Po odchodu z haagského tribunálu (ICTY) Nice pracoval na Thačiho biografii, která se konkrétně zabývala odstraněním podezření na Thačiho zapojení do obchodu s lidskými orgány, píše Večernje Novosti.

Po vydání Martyho zprávy o zločinech UČK/KLA Nice pracoval pro orgány v Prištině, aby připravil materiály, který by mohly být použity při obhajobě albánských teroristů před speciálním soudem.

Během jeho kariéry se mluvilo o tom, že Nice obdržel od albánské lobby velké sumy peněz, uvedl deník. Večernje Novosti citovaly kosovská domácí média, která oznamovala, že při své nové misi na obranu teroristů UČK/KLA bude britský právník vydělávat 2.200 EUR denně, plus náklady na dopravu.

Zdroj: https://www.b92.net/eng/news/crimes.php?yyyy=2019&mm=01&dd=15&nav_id=105987