Dejme Mach. Putinovo poselství dohnalo leckoho k “prasečímu kvikotu”

Michail Šejnkman
23. 2. 2019 ria (+audio)
Zdálo se jim, že to vymysleli skvěle: obkličují Rusko ze všech evropských stran raketami, zatímco oni sami se dívají zpoza oceánu. Ale, jak se zdá, sekli se. Protože Rusko má právě “Machů” dost. Zase zaspal to nejzajímavější. Ach ten věčný rozdíl v čase. A hodiny srovnat neumožní. Tak se stává, že Putin jej stále předhání. Zdálo by se, že to on, prezident USA, první odstoupil od smlouvy INF, ale pokud se něco stane, tak stejně nedoběhne dokonce ani k bunkru. 


I když to vypadalo, že to skvěle vymysleli: obkličují Rusko ze všech evropských stran raketami, zatímco oni sami se dívají zpoza oceánu, jak se tam navzájem vymazávají z povrchu země. Ale zdá se, že šlápli vedle. Rusko má přece těch Machů jenom na jediném Zirkonu devět. A těch Zirkonů mají hned 40, mohou “máchnout” z kteréhokoliv místa ve světovém oceánu. Včetně toho nejbližšího k jedné velmi výjimečné zemi.

Vždyť Rusko s takovými produkty na palubě povrchových a podmořských plavidel nemusí dokonce ani Kubu nastrkovat. A ani ve Venezuele není proč se rozmísťovat, takže nadarmo to tam Státy se svým Guaidó rozpoutaly. Bylo by samozřejmě zajímavé rozložit jim ruskou základnu pod nosem, aby cítili její horký dech a neustále se ohlíželi. Ale tak vůbec nevědí, odkud jim to přiletí. Vědí jen, že při rychlosti 11 tisíc kilometrů za hodinu se to ani nikdy nedovědí.

Když se Trump probudil, v novinách už napsali, že Putin mu vyřídil plamenný pozdrav. Tentokrát nežádal “vyslechnout hned”. Jenom doporučil počítat. Rychlost ruské odpovědi, která bude hypersonická. Odpovíme, řekl, asymetricky, ale určitě. A nejen těm, kteří vystřelí, ale i těm, kteří to nařídí. “Řídícím centrům”, doslovně řečeno. Někde to pochopili okamžitě. Ale se slovesem “přichrochtávat” se nevypořádali hned. Ačkoli první, co přisluhovači udělali, bylo to, že vypravili ze sebe tytéž zvuky, které byly již dotaženy do “prasečího kvikotu”.

“Vaše hrozby, křičí, jsou nepřípustné”. Kde ale našli hrozby? A kdyby byli vnímaví, pochopili by, že jim přejeme dobro. Namísto neustálého přispívání svými pěti kopějami do americké pokladničky, kdyby popřemýšleli: je záhodno svou pětikopějku někam dobře vložit. Žili by si v klidu a chrochtali by si pro potěšení. Takže to je ona “magická síla umění” vyjadřovat své myšlenky. Putin přece nikoho konkrétně nezmínil.

Takže, oh, kolik nádherných objevů nám prezentoval Poselství duch. A žádný Oxfordský slovník si nemusí lámat hlavu s volbou slova roku. Tím spíš, že budou ještě nejednou podhrjukivať (“přichrochtávat”). Ačkoli, proč “budou”. Je to pro ně Present Perfect Continuous. Začalo to v minulosti, pokračuje nyní a zatím to neskončilo.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová