Oslavy zabalené do vlajky pruhů a hvězd

Avatar
Původní autoři

Přemysl Votava
27. 4. 2019
Kdysi stával na náměstí v Rokycanech pomník Rudoarmějce. Místní mu říkali „Divíšek“. Mladí si u něj dávali rande, tak jako Pražáci, pod koněm na Václaváku. Ten rokycanský Divíšek se stal po dlouhá léta černým svědomím města, víme, že on Rokycany neosvobodil. Letos na jaře je to již 74let, co americká armáda vstoupila 6. května do Plzně. Dnešním politikům to pěkně zkomplikovali. Plzeňáci na US tanky totiž nepočkali a osvobodili se sami. Tak to nyní mnozí politici dohánějí ! Pamětníci plzeňských událostí, již nejsou mezi námi, i  historici v tom tápají a  novináři, ti pracují dle zadání…


Přidám trochu historie. Povstalci již 5.května ovládli Plzeň, obsadili po krátkých bojích rozhlas, radnici, ustavili Revoluční národní výbor. Na kostele sv.Bartoloměje, vlála československá vlajka a vedle ní vlajky americká, sovětská, britská. Vše spělo ke svobodě. Silnice na západ od Plzně byly plné prchající německé armády. Německá vojska místo boje s povstalci hledala cestu do amerického zajetí, hnal je strach před Rudou armádou.

A tak se stalo, že to následující ráno 6.května, místo pouličních bojů, americké hochy čekaly v Plzni oslavy. Plzeňáci, připravení v ulicích, uvítali Američany květinami, chlebem a solí, i plzeňským pivem. Hudby hrály, plzeňská děvčata byla v jednom kole, děti dostávali od vojáků čokolády, žvýkačky, děvčata silonky… Středem pozornosti dětí i dospělých, byli jim neznámí černí Američané. Všichni se usmívali, radovali se z konce války…..

Dnes je snaha vše přebarvovat, místo do rudé vlajky, balíme oslavy do vlajky pruhů a hvězd. Podíl US Army na osvobození Plzně, ale i Československa, či Evropy, roste každým dnem. Začaly narůstat zásluhy generála Pattona, velitele 3. americké armády, na osvobození Plzně a západních Čech. Vždy v květnu slyšíme, že generál měl našlápnuto i na Prahu, nebýt rychlé Rudé armády, snad by dobyl i Berlín. Připomínám, že když Američané vstoupili 21.4. na naše území, sovětská vojska bojovala již před Brnem, které osvobodila 26.4. Když povstala Plzeň, Američané byli teprve v Klatovech. Tak to dohánějí mnozí až dnes.

Povstání Plzně také vedlo k tomu, že již 5. května byla osvobozena od okupantů všechna města v kraji. Vedle Plzně to byly např. Rokycany, Zbiroh, Kralovice, Plasy, Blovice, Přeštíce, Dobřany, Klatovy, Sušice, Kdyně, Domažlice, Nepomuk… Američané byli všude vítáni, jako vzácní hosté květinami, chlebem a solí.

Je třeba zdůraznit, že každá oběť za naši svobodu musí mít své důstojné místo v naší paměti. Važme si proto hrdinství, jak těch 144 000 padlých sovětských vojáků, tak i 33.000 rumunských, či několika stovek polských vojáků,…. ti všichni padli v Československu za naši svobodu. Máme na paměti i odkaz několika tisíc padlých československých vojáků, kteří přes Duklu, Slovensko, Ostravu, došli až do Prahy.

V naší paměti má své místo i 116 padlých Američanů při osvobozování západních Čech. V bojích o Plzeň padl jeden americký voják…. Ještě nutno dodat, že jen při osvobození Prahy padlo kolem 500 sovětských vojáků, další tisíce na bojové cestě přes Krušné hory.

Při oslavách osvobození Plzně US Army, nezapomeňte na toho rokycanského Divíška.

Přemysl Votava je místopředseda strany Národní socialisté