Výběr z RT

Avatar
Původní autoři

21. 5. 2019
Po Triumfu: Erdogan se zaměřil na společnou výrobu S-500 s Ruskem ZDE.
USA vyčlení 8 milionů dolarů na rozvoj “kritického myšlení” studentů v Bosně a Hercegovině ZDE.
“Úder po reputaci”: jak interní dokument OPCW zpochybňuje prohlášení organizace o chemickém útoku v Sýrii ZDE.
Brusel popřel zvěsti o ruském vlivu na volby do Evropského parlamentu ZDE.
NATO si bude osvojovat zkušenosti Ukrajiny v boji proti “ruské taktice hybridní války” ZDE


Po Triumfu: Erdogan se zaměřil na společnou výrobu S-500 s Ruskem

Turecko má zájem po dokončení smlouvy s Ruskem na dodávku S-400 Triumf o koupi a také o společný vývoj a výrobu raketových systémů S-500. Oznámil to prezident republiky Recep Tayyip Erdogan. Dříve bylo v Rusku uvedeno, že je možná výroba protiletadlových raketových systémů společně s Tureckem. K tomu je nutné se dohodnout na jednotném systému technických standardů mezi oběma zeměmi, soudí experti. Ruská federace má podle nich zkušenosti takové spolupráce s Indií.

Vzdělávací páka: USA vyčlení 8 milionů dolarů na rozvoj “kritického myšlení” studentů v Bosně a Hercegovině

Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) hodlá vyčlenit 8 milionů dolarů na rozvoj “kritického myšlení” studentů v Bosně a Hercegovině. Je to uvedeno v dokumentu, s nímž se agentura RT seznámila. Jak se experti domnívají, Washington použije změnu v bosenském vzdělávacím systému, aby orientoval mladou generaci země na americké hodnoty.

“Úder po reputaci”: jak interní dokument OPCW zpochybňuje prohlášení organizace o chemickém útoku v Sýrii

Na internetu se objevil interní dokument OPCW, v němž experti organizace dospívají k závěru, že cisterny s chlorem, použité k “chemickému útoku” v syrské Dumě, s největší pravděpodobností nebyly shozeny ze vzduchu, jak bylo uváděno dříve, ale byly přineseny ručně. Ve své zprávě o incidentu v Dumě v dubnu 2018 však OPCW ignoruje tyto závěry specialistů, které se mohou stát potvrzením toho, že chemický útok byl inscenován a sloužil jako záminka pro údery západní koalice na zařízení syrských vládních sil.

Sága o vměšování: Brusel popřel zvěsti o ruském vlivu na volby do Evropského parlamentu

V předvečer voleb do Evropského parlamentu diskutují západní média možný ruský zásah do procesu hlasování. Vedoucí belgické generální informační a bezpečnostní služby Claude Van de Voorde však prohlásil, že “v rámci volební kampaně není pozorována žádná aktivita Ruska “.

Tradice aliance: NATO si bude osvojovat zkušenosti Ukrajiny v boji proti “ruským taktikám hybridní války”

NATO má v úmyslu prostudovat zkušenosti Ukrajiny v boji proti “ruským taktikám hybridní války”, aby je využilo při výcviku vojenských specialistů v zemích aliance. Je to uvedeno v popisu programu NATO, s nímž se RT seznámila. Rovněž se uvádí, že vzdělávání v oblasti boje proti hybridním hrozbám rozšíří možnosti vojenských vzdělávacích zařízení zemí NATO a Ukrajiny. Moskva opakovaně uváděla, že nevede žádnou hybridní válku proti Kyjevu. Iniciativa NATO má jednoduše ukázat podporu ukrajinským ozbrojeným silám, říkají experti. Podle nich však Ukrajina počítá s podstatnější pomocí, ale nedostává ji.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová