Protektorátní Liga proti bolševismu byla odvarem politiky TOP09 či ODS

-ps-
6.7.2019 PrvníZprávy
Pokud si budete listovat deníkem České slovo a Večerní České slovo z roku 1944, narazíte minimálně dvakrát až třikrát v týdnu na činnost Ligy proti bolševismu. Liga líčila bolševiky v těch nejhorších barvách. Ovšem, kam se Liga proti bolševikům hrabala na současné politiky z TOP 09, KDÚ-ČSL, STAN či ODS.


Jen tak pro informaci Liga proti bolševismu byla podle Wikipedie založena 23. ledna 1944 v Praze s úlohou propagovat Německo jako zachránce evropské civilizace a dále rozvíjet protikomunistickou a protisovětskou propagandu. Oficiálním důvodem založení byl patrně podpis československo-sovětské smlouvy o spojenectví v prosinci 1943. Organizace podléhala přímo Ministerstvu školství a národní osvěty, které vedl Emanuel Moravec.

Od svého založení do ledna 1945 Liga uspořádala 231 veřejných projevů a přednášek, vydávala také časopis Denní korespondence, ale o přednáškách a jejich obsahu pravidelně informoval denní tisk včetně Českého slova. Liga zanikla v květnu 1945.

Známým výsledkem práce Ligy je plakát Zachvátí-li Tě zahyneš, s motivem rudého pařátu se srpem a kladivem, sklánějícího se nad Pražským hradem, který se objevoval po celém území Protektorátu, ale na který obyvatelé připisovali poznámku My se nebojíme, my tam nebydlíme.

“Ovšem, když si ty výstupy protikomunistické a protisovětské propagandy v roce 1944 nyní čtete, máte pocit, že si čtete o nějakém vystoupení podprůměrného politika předvádějící se nyní v politice v barvách TOP 09, KDÚ-ČSL, STAN či ODS,” podělil se svými poznatky ze studia obsahu Českého slova a Večerního Českeho slova z roku 1944 badatel, který nás požádal, abychom jeho jméno nezveřejňovali.

“Inu i tady najdeme určité spojitosti. Ligu proti bolševismu měl v roce 1944 pod přímým řízením tehdejší ministr školství a národní osvěty Moravec. Není náhoda, že i v současné době vede aktuální Ligu proti bolševismu jiný Moravec. Jen není na ministerstvu, odkud nyní by stejně nic neovlivnil, ale je v České televizi?” řekl řečnickou otázku náš badatel, který akci současné Ligy proti bolševismu, jak sám řekl, naposled viděl v televizi, která před časem z Letné vysílala z jakéhosi srocení lidí dokonce přímý přenos.