Ukrajinský ministr: Blokádou Krymu jsme ztratili miliardu dolarů

Avatar
Původní autoři
Viktor Suslov, bývalý ukrajinský ministr hospodářství

-rp-
3.9. 2019  tv112.ua  a PrvníZprávy
Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Viktor Suslov na televizním kanále 112 Ukrajina řekl, že kvůli blokádě Krymu ztratila ukrajinská ekonomika asi 1 miliardu dolarů.

Blokádu označil exministr za chybnou, protože podle jeho názoru způsobila ztráty Kyjevu a naopak ruské straně zisk.

„Ukrajina přišla asi o jednu miliardu dolarů kvůli blokádě Krymu, pokud si vzpomínám, více než 300 milionů z vývozu elektřiny a více než 600 milionů z vývozu produktů za rok, které dodávali zemědělci na jihu Ukrajiny. Celý tento trh přešel do Stavropolu, Kubanu, částečně do Turecka,“ vysvětlil Viktor Suslov.
Blokáda podle něj také způsobovala problémy v Záporožské jaderné elektrárně, která dodávala na Krym energii.

Bývalý ministr také uvedl, že během blokády „Němci pomohli Rusku postavit dvě elektrárny na Krymu“.

Viktor Suslov byl v letech 1997-1998 ukrajinským ministrem hospodářství.

Šéf Krymu Sergej Aksjonov již dříve upozornil, že politika blokády vody poloostrova byla stanovena na Západě. Vedoucí regionu také dodal, že klíčová rozhodnutí o ukončení nebo pokračování blokády „budou přijata daleko od břehů Dněpru“.

Zároveň Aksjonov zdůraznil, že blokáda nepřinesla výsledky, se kterými Kyjev počítal. Podle něj v současné době na Krymu není nedostatek vody pro hospodářství a obyvatele.

V červenci zástupce Nejvyšší rady Jevgenij Murajev hovořil o důsledcích blokády Krymu, poznamenal, že kvůli blokádám uloženým orgány Kyjeva se lidé na Krymu přestali sebe spojovat s Ukrajinou.