Vyzobáno z webů za srpen 2019

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec
3. 9. 2019   Outsidermedia
*Brian Chappatta si pro Bloomberg klade otázku, jak dlouho ještě investoři budou předstírat, že záporné úrokové míry jsou normální. Chappatta začíná provokativní otázkou: Můžeme ještě vůbec hovořit o dluhopisech, když cenný papír nenabízí pevný příjem a vlastně by zaručoval ztrátu, pokud by byl držen do doby splatnosti? Negativní výnosy nedávají smysl a nikdy nedávaly.

*Americké ministerstvo financí „seriózně zvažuje“ vydání dluhopisů se splatností na 50 a 100 let…


*Celosvětový pokles výnosů dluhopisů. Například už i třicetiletý bond německé vlády vykazuje záporný výnos, takže investoři platí za to, že mohou Berlínu na třicet let půjčit.

*USA vyzvaly Vietnam, aby koukal snížit svůj obchodní přebytek masivním dovozem amerického zboží, jinak ho čeká navyšování dovozních cel a obchodní válka, přesně jako Čínu… Peking začal s Washingtonem další kolo obchodních jednání, která k ničemu nevedou (natož k Trumpovu triumfu), a tak Trump současně Číňanům hrozí přes Twittter, aby už přestali vše protahovat… a podřídili se… fascinující…

*Čína „dvakrát volala, že chce jednat“, tvrdí Trump ke své obchodní válce, v Pekingu o tom nic nevědí.

*V pátek v předvečer summitu Washington i Peking oznámily zvyšování cel na dovezené zboží. Podle Trumpa ale čínská strana chce jednat a vážná diskuse teprve začne. Jsme teď vůči Číně v tak výhodné pozici, v jaké jsme ještě nebyli. Na závěrečné tiskové konferenci zopakoval: „Pod naším tlakem Čína nemá na výběr.“
*Trump napsal, že USA mají „příliš silný dolar a příliš slabý FED“. Položil si také řečnickou otázku, jestli je větším nepřítelem USA Powell, nebo čínský prezident Si Ťin-pching. Trump se chopil Twitteru a pustil se nejprve do Powella (kterého prezident Trump sám do funkce vybral) a označil ho za nepřítele. Následně pak vyděsil investory tím, že vyzval americké firmy, aby nechaly své operace v Číně a přemístily se jinam, ideálně aby se vrátily do USA a vyráběly tam. Trump také napsal, že „žádnou Čínu nepotřebuje a že by USA bylo lépe bez ní.“ Zástupce americké obchodní komory dal najevo pochopení pro Trumpovu frustraci, ale dodal, že řešením není, aby americké firmy odešly z trhu, který má 1,4 miliardy lidí.
*Ilona Švihlíková vysvětluje, proč je americké označení Číny za měnového manipulátora nebezpečné, hloupé a nepravdivé.Arogance Západu je navíc tak nesmírná, že není schopen vnímat, že jak Čína, tak Indie se vracejí na místa ve světové ekonomice, které drtivou většinu svých dějin zaujímaly. Plně vyhlášená měnová válka mezi velmocemi je dalším stupněm destabilizace světové ekonomiky. Trump sní o tom, že se USA buď od světové ekonomiky zcela odpojí, nebo si nastaví takové vztahy, v nichž si pomocí dolaru a zbraní zajistí jednostrannou výhodou. To je jeho „Make America Great Again.“ Jenže v propojeném světě na jedné planetě mnohem spíše platí, že „kdo s čím zachází, s tím také schází“. Ale následky poneseme všichni.
*CNN dříve uvedla, že Trump pochyboval, zda by měl strávit čas na summitu G7 ve francouzském Biarritzu, údajně Trump vyjádřil pochybnosti o tom, že „summit G7 je produktivní zábava“.
*Gazprom přiznává, že mu na evropském trhu konkurují dodavatelé zkapalněného plynu… ale ne ti z USA nebo Kataru… nýbrž z ruského Novateku… panikáááá!!!!
*Vyjednávanie s Európskou úniou je veľmi zložité, za to, čo ponúkajú, pýtajú príliš veľa. Všetky karty však držíme v rukách my. Všetko, čo musíme urobiť, je uvaliť na ich autá clá a oni nám dajú všetko, čo budeme chcieť, pretože sem posielajú milióny mercedesov. Posielajú sem milióny BMW, vyhlásil Trump v utorok (20. 8.) na stretnutí s novinármi v Bielom dome. Informoval o tom spravodajský server CNBC.
*Evropská unie je ještě horší než Čína, jenom menší. Chová se k nám hrozně: Překážky, cla, daně. Na Evropě mi nezáleží, prohlásil na prvním letošním zasedání své vlády Donald Trump. Zopakoval svou mantru, podle níž jsou Spojené státy ve vojenské oblasti „rukojmím“ evropských spojenců, kteří odmítají navyšovat výdaje na zbrojení. A když padla otázka ohledně jeho mizivé obliby mezi Evropany, konstatoval, že je mu „jedno, co si Evropané myslí“.
*Novotný: Systém, kde se pohybuje cirka desetkrát více peněz, než v něm skutečně je, a to má již charakter velkého organizovaného zločinu. To všechno řídí hrstka lidí, a to nejsou žádné konspirace, a tito lidé si nárokují vlastnictví na půlku světa a chtěli by více. A to je třeba ideologicky zdůvodňovat. A právě média mají přesvědčit zbytek světa, že oni jsou na straně pravdy a praktičnosti, a jak říkal kdysi pan Rockefeller v roce 2004, lze zařídit úplně všechno.
*Oskar Krejčí: Rozdíl mezi životní úrovní na severu a na jihu je takový, že jen trouba by na sever nešel, kdyby mohl. V hollywoodských filmech je prodávána vyšší střední vrstva jako standard života ve Spojených státech, to zdaleka není pravda. Ale americká reklama směřující na jih – budete mít americkou demokracii, americkou životní úroveň – a v této zkratce k migraci vybízí. Totéž platí o Africe.
*Od přelomu 19. a 20. století přijímali v USA normy, které byly i pokud jde o migraci založeny na rasovém principu. První, koho postihly, byli Číňané. Kalifornie byla plná čínských dělníků, tak byla zakázána migrace z Číny. Mimochodem, vydobyli si to bílí kalifornští dělníci. Tak se rodil americký populismus. Pak přišly plně rasové zákony, které omezovaly migranty z jihu a východu Evropy, Italy a Slovany, protože Anglosasové se cítili nadřazeni. To bylo období slávy eugenických zákonů, kdy byly zakázány mezirasové sňatky. Ty ostatně byly zakázány už v sedmi koloniích ze třinácti, které zakládaly Spojené státy. Poslední zákony tohoto typu byly v USA zrušeny až v roce 1967.
*Jan Vítek: Bloomberg hlásí, že během první poloviny letošního roku jmění amerických boháčů jako jsou Bezos, Gates, Buffet nebo bratří Kochové vzrostlo o pouhých patnáct procent. To je znepokojivě málo, uvážíme-li, že francouzští bohatci si polepšili o 35 procent, thajští o 33 procent, singapurští o 31 procent a japonští o 24 procent. Nepřekvapuje, že čínští miliardáři zbohatli jen o 14 procent, neboť tam vládnou komunisté. V celkovém měříku poprvé za dobu, co je veden přehled růstu bohatství ve světě, se pokrok zpomalil. Dvacet šest nejbohatších jednotlivců má dnes jen o maličko větší jmění 1,43 bilionů dolarů oproti 1,4 bilionům na konci loňského roku. Velice by mne zajímalo, zda tento špatný a společensky nebezpečný úkaz postihuje rovněž nejmohovitější rodinu planety, klan Rothschildových. Na Forbesovu seznamu boháčů je nenajdete, a tak se musíme spokojit s odhadem, že mají souhrnné jmění víc jak půl bilionů dolarů, což je 500 miliard dolarů. Co tahle suma obnáší lidské práce? Představte si, že, že vyděláte jeden dolar za vteřinu, což činí 86.400 dolarů za den. Když nic nebudete utrácet, nashromáždíte za rok víc jak 15 milionů. K tomu, abyste si tímto způsobem vydělali půl bilionu dolarů, byste museli pracovat 16.000 let. 500,000 000.000.000 – to číslo mě fascinuje. Sním o tom, co všechno bychom mohli za takové peníze pořídit. Je toho tolik, taková fůra potřebných a prospěšných věcí, co mě napadají, že si nemohu vybrat, čím začít. A vy?
*Pentagon v týdnu podepsal dohodu o nákupu izraelských protiraketových systémů Iron Dome… na vývoji spolupracovala i americká zbrojovka Raytheon, jejíž někdejší významný představitel je dnes aktuálně ministrem obrany USA…
*Nejbohatší rodina světa, američtí Waltonovi (majitelé WallMartu), podle Bloombergu vydělávají 70 tisíc dolarů za minutu, čtyři miliony dolarů za hodinu, 100 milionů za den… fascinující…
*Takže, říká Webbová, jediná cesta, jak zachránit kapitalismus, je ho znárodnit.
*Zatím stále ještě hlavní demokratický kandidát pro příští prezidentské volby Joe Biden se znovu ztrapnil, když na shromáždění asijské a hispánské koalice v Des Moines ujistil, že i „chudé děti jsou stejně šikovné a talentované jako děti bílé.“
*Šéf Pentagonu: Čína destabilizuje oblast Indického oceánu a Tichomoří, uplatňuje predátorskou ekonomiku, krade intelektuální vlastnictví a posiluje globálně obyčejné země. Jsme přesvědčeni, že žádný stát nemůže a nesmí dominovat Tichomoří a Indickému oceánu a spolu s našimi spojenci a partnery budeme dál pracovat na naléhavých bezpečnostních potřebách regionu. …fascinující…
*Čínský velvyslanec při OSN nezvykle příkře konstatoval, že „pokud budou USA chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat.“
*Kuba má, jak víte, velmi zlověstné cíle a chce poškodit Spojené státy, chce ohrozit bezpečnost USA. A to od počátku šedesátých let. USA uvalily embargo na Kubu již v roce 1962.
*Čína postavila železnici, která spojila tanzanský Daresalám s angolským Lobitem a propojila tak v Africe břehy Indického a Atlantského oceánu… Tož tak.
*Turecko vysílá do čínské muslimské provincie Sin-ťiang svou vlastní monitorovací misi, což oběma zemím umožní ve finále elegantně pohřbít dosavadní neshody a rozvinout obchody, to vše při zhoršujících se vztazích Turecka s USA a EU… fascinující… „tragický osud“ čínských muslimských Ujgurů tak už fakt zůstává výhradně na „bedrech“ křesťanského Západu…
*Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu varoval evropské vlády. „Čelíme největší migrační vlně v historii, a pokud otevřeme protipovodňové dveře, žádná evropská vláda nepřežije déle než šest měsíců a doporučujeme jim, aby naši trpělivost nepokoušeli,“ řekl turecký ministr vnitra. Hlavní hrází, která jim brání v dosažení evropského kontinentu, je Turecko, což znamená, že pokud by byly dveře otevřeny, výsledný chaos by byl tak velký, že by uprchlická krize z roku 2015 vypadala jako procházka. Je neuvěřitelné, jak Evropané udělají cokoli, aby spáchali sociální a kulturní sebevraždu… dobrovolně a bez odporu.
*Ruský podíl na evropském dovozu klesá: pokud v roce 1980, během studené války, bylo 80 % evropského plynu z Ruska, nyní je to 40 %. Ano, Rusko je největším evropským dodavatelem, ale potřeby Evropy rostou tak rychle, že je Rusko nemůže plně uspokojit. Takže zkapalněný plyn přichází do EU z Norska, Kataru, Alžírska, Nigérie, Peru a USA. Myšlenka, že pomocí sankcí můžete chránit Evropu před ruskou nadvládou, je založena na zastaralém porozumění fungování energetických trhů.
*EU je dobrá idea, která je realizována sebedestruktivním způsobem. Bohužel dnes skutečně platí, že EU není schopna ani vyřešit problémy, které sama vyvolala.
*Rusko chápe Trumpovu snahu vyměnit svého velvyslance v Moskvě, protože jediné, co John Hunstman prý udělal, bylo, že vztahy dovedl k nule…
*Trump kvůli víkendovým masakrům v Texasu a Ohiu nařídil na dnešek stáhnout vlajky na půl žerdi… bývalý zástupce ředitele FBI si všiml, že dnes je 8. 8., čili v abecedě HH, a tak v televizi NBC briskně usoudil, že tím Trump vlastně oslavuje Adolfa Hitlera… to už je fakt na psychiatrickou diagnózu…
*Americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová: „Polsko utrácí 2 % HDP na obranu, a tím plní své závazky vůči NATO. Německo ne. Byli bychom rádi, kdyby se americké jednotky přesunuly z Německa do Polska,“ napsala Mosbacherová na své stránce na Twitteru. „Rádi bychom uvítali americké vojáky stěhující se z Německa do Polska,“… mimochodem, „kdo my?“…fascinující… loňský rozsáhlý průzkum ukázal, že většina německých voličů nejenže odmítá navyšování zbrojních výdajů, ale současně navíc chce, aby američtí vojáci z Německa odešli úplně… tak že by?
*USA kritizují blíže neurčené zprávy čínských médií o americkém konzulovi, který se v Hongkongu scházel s lídry tamního protestního hnutí… prý už teď Čína přechází od „nezodpovědnosti k nebezpečí“, protože přece ví, že konzul jen „plnil své povinnosti, jako každý jiný diplomat z jakékoli země“… Peking má za to, že taková obhajoba má „gangsterskou logiku“ a odráží „hegemonistické uvažování“… hongkongští aktivisté se hájí tím, že na setkávání s americkými diplomaty přece není nic špatného…
*Oskar Krejčí: Při letošních pouličních bouřích někteří demonstranti nejen strhli čínskou vlajku a čínský státní znak, ale po dobytí Legislativní rady mávali v hlavním jednacím sále vlajkou britskou. Tím symbolicky vyjádřili, nejen co nechtějí, ale také co by si přáli – návrat starých pořádků. Samozřejmě vše v novém hávu, na ulicích i na okupovaném letišti manifestanti mávají i vlajkami USA. Jenže britské koloniální kořeny dnešních bouří jsou zásadní.
*Když manifestanti v Hongkongu dobyli Legislativní radu, začali mávat britským praporem. To jsme se vrátili do 19. století. Manifestanti na letišti zase mávají americkými prapory. Začíná být viditelné, v čí prospěch se vše děje.
*Poradce Bílého domu Bolton: „V EU je takový způsob: když lidé volí jinak, než chce elita, jsou prosťáčci nuceni hlasovat znovu a znovu, dokud není dosaženo požadovaného výsledku.“
*Tomáš Vyoral: Pašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně? Z Libye před válkou a násilím? Pan komisař trochu zaspal dobu. Do Libye už byla přece zavedena demokracie! Tam už proběhlo humanitární bombardování, tak jakápak válka a násilí?
*Židé by měli mít možnost modlit se v jeruzalémské mešitě Al Kasá, třetí nejvýznamnější svatyni islámu, myslí si izraelský ministr veřejné bezpečnosti…
*Pavel Letko: Války směřují k zabíjení, armády lidí se k vraždění cvičí podobně jako nájemní zabijáci, jen s tím rozdílem, že ještě žádný nájemný vrah nedosáhl tak dobrých výsledků jako příslušník armády ve válce. To, co se povedlo osádkám letadel v případě Hirošimy a Nagasaki, se nepovedlo žádnému sexuálnímu úchylovi, pedofilovi ani mafiánským zabijákům dohromady. Manson s Al Caponem v této soutěži prostě prohrávají. A nejde samozřejmě jen o atomové bomby. Vraždění v Hamburku s příznačným názvem „Operace Gomora“ (40 tisíc obětí), Drážďanech (25 tisíc obětí), Coventry (554 obětí) ale i v Praze (700 obětí) překonává o mnoho koňských délek řádění jakéhokoliv vraha posazeného na elektrické křeslo. Je samozřejmě možné, že ono vraždění někdo vydává za nutnost ve jménu obrany demokracie, vlasti, civilizace či čeho. To je možné. Ostatně posviťme si na pravdivost oné obrany vyšších ideálů před těmi nižšími. Jaký je rozdíl mezi konečným řešením v plynových komorách Osvětimi a konečným řešením Hirošimy a Nagasaki? Prý takové bombardování zachránilo životy amerických vojáků. Pokud přijmeme tuto tezi, tak potom je legitimní ve jménu takové humanity vyhubit celé národy. Hladem, biologickými, chemickými i jadernými zbraněmi. Války se nevedou z nějakých humanitních pohnutek pro vyšší ideály, ale pro moc, slávu a peníze. Nevítězí tedy nějaká fata morgána demokracie, ale bankéř a vlastník korporace, která pomáhala vyzbrojit Wehrmacht, Rudou armádu i US Army s požehnáním strojů i lidí od křesťanských církví, padni komu padni. Zabiješ Francouze? Žehnáme ti ve znamení kříže a vůdce. Shodíš bomby na Emauzský klášter? Ve jménu demokracie a Krista amen. Sankce uvalíme na Japonce, Rusy, Íránce, náš je svět, ten si rozvracet nedáme a pod vlajkou hvězd a pruhů jdem s Ježíšem vpřed jak pomsty hrozný val. Oblečen ve skvělém obleku, vyznamenán za statečnost s rukou na hrudi s posvátnou úctou sleduje vlajku letící vzhůru a v srdci přemítá, jak vyhladovět děti Iráku, Venezuely, Íránu, aby zmrzačeným mohl poté jako dobroděj nabídnout oslintané lízátko a na trůn dosadit svého Heroda, poslušného vazala. Uloupil nejednu placatou zemi, má chuť však na celou, tu kulatou. A ani ta mu nestačí. Vzhůru na Měsíc! Jen kdyby to šlo a ovce se naučily žrát měsíční prach. Jak proti takovému nepříteli vystřelujícího zpod roucha beránčího smrt a zkázu? Odhalit ho. Sundat z něj roucho beránčí, aby byl vidět jeho pravý kožich vlčí a zuby vhodné nikoliv pro žvýkání trávy, ale k trhání masa uzpůsobené. Nepřítel je všude tam, kde se pěstuje nepřátelství, uvalují sankce, či nejrůznější „mise“, jako by Země patřila jen jemu. Rozdmychává staré spory a vyrábí nové. Drancuje Zemi. Nesklání se před zázrakem lidského života, ale vyžaduje, aby se člověk skláněl před ním. Všichni přece na vlastní oči vidíme, že moc tohoto světa patří psychopatům, zločincům a hromadným vrahům.
*Kdo nejde s námi, jde proti nám. Dnes tomu není jinak. Jenom jsou přesměrována znaménka – tady je kladno, tady je záporno. Tady je pravda a láska, a tady lež a nenávist.
*Libanonský premiér a miliardářský synek Saad Harírí přijal amerického ministra zahraničí Pompea… na svém ranči nedaleko Washingtonu… fascinující…Tož tak…
*Rusko patří k nejnerovnějším společnostem světa: 10 % nejbohatších vlastní 89 % bohatství země a index Gini je pro Rusko na 0,41 (0 je plnou rovností, 1 plnou nerovností). Po roce 1991. Tehdy došlo mimo jiné k tomu, že celá jedna generace Rusů v podstatě přišla o svoje celoživotní úspory.
*Pamatujete, jak u nás probíhala privatizace? Tisíce pracovníků státního departmentu USA a dalších amerických úřadů přijely do Ruska, rozdělovaly celonárodní majetek a určovaly, kdo bude jakým oligarchou.
*V roce 2017 ruské vývozy potravin (19 miliard dolarů) předčily vývozy zbraní (16 miliard dolarů).
*Putinova popularita padla na úroveň 42 procent, což je nejméně za uplynulých 18 let…
*Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí židé, kteří hlasují pro demokratickou stranu, ukazují „buď totální nedostatek znalostí, nebo velkou neloajalitu“, informoval dnes server BBC. Poslední průzkumy volebních nálad v USA podle BBC ukazují, že většina amerických židů hlasuje pro demokraty.
*Německá média tvrdí, že když Polsko žádá od Německa reparace, pak bude také možná revize hranice Odra-Nisa z roku 1945. Velvyslanec RF ve Varšavě Sergej Andrejev v rozhovoru pro list Izvestija prohlásil, že obnovení dialogu o historických otázkách mezi Polskem a Ruskem není možné, dokud v Polsku popírají osvobození jeho území Rudou armádou v době 2. světové války. Nejsou-li dnes platné předcházející odmítnutí reparací Polskem, pak ztrácí své odůvodnění posun polské hranice na západ v roce 1945 a připojení území, která byla po staletí nepopíratelně německá.
*Historik Zubov patří ke kritikům Vladimira Putina. Ruský profesor přišel oblečen, lehce se stylizuje do bělogvardějské šlechty. Tento dojem umocnil dokonce tzv. „monokl“ – zvětšovací sklíčko vsazené do svalů oční orbity… Reportér Sputniku si vybavil Michaila Bulgakova a jeho Bílou gardu… Zubov si myslí, že vinen je ruský lid tím, že v Rusku zvítězil bolševismus, kterému se lid neubránil. Zubov také řekl, že „Hitler jen provedl v roce 1941 preventivní úder proti SSSR.“ Reportér Sputniku dodává, že do napadení SSSR a do Stalingradské bitvy, což jsou obecně známé věci, Evropa jen Hitlerovi ustupovala a II. fronta na západě (Normandie) byla spuštěna až v roce 1944. Do té doby Hitlerovi čelil jen SSSR, jde-li o evropská bojiště. Andrej Zubov má rétoriku, kterou si netroufli vyvíjet západní akademici v době studené války. O čem to svědčí? Profesor Zubov se jinak domnívá, že Stalin čekal na Hitlera jako na smilování, aby Hitler katalyzoval válku a rozvázal Stalinovi ruce s expanzí. Andrzej Nowak: „Putin má koloniální chování: Estonsko prý koupil od Švédska, tak si s ním může dělat, co chce…“ Autor článku, Vladimír Franta (reportér Sputniku), se zeptal: „Proč nikdo během debaty nezmínil Four Power Pact – dohodu GB, FR, It s Německem o spolupráci z počátku 30. let 20. století a proč se neřeklo nic o spolupráci USA s SSSR v dobách nejtvrdšího stalinismu, píše o tom kniha J. Daviese „Mission to Moscow“. Andrej Zubov na to reagoval slovy, že USA nikdy neměly SSSR za spojence, nýbrž za kolegu v boji proti Hitlerovi. Andrzej Nowak Sputnik odbyl tím, že počátkem 30. let se ještě nevědělo, co je Hitler zač…
*Maďari za vojny v ZSSR, to bol i na vtedajšie pomery na okupovanom území taký extrém, že sovietski vojaci Nemcov brali do zajatia a Maďarov nie, strieľali na fleku. Čo mali roku 1956 v Moskve robiť, čakať kým to neprevezmú tí, čo ich nedobili kdesi pri Voroneži? Bolo desať rokov po vojne, tak povediac, jazvy ešte nevybledli. Dali Maďarom „v rožu,“ do krvi… a potom už sedeli ticho, a bolo dobre. Vlastne, pre všetkých naokolo dobre, ČSR vrátane.
*Winston Churchill 2. srpna 1944: Kromě sovětských armád nebylo síly, která by mohla zlomit vaz hitlerovské válečné mašinérii.
*Za posledních 70 let Spojené státy neutratily dolar na obranu, protože se nikdo ani nepokusil napadnout zemi, uvedl Contra Magazin. Peníze šly v podstatě na financování vojenských operací v jiných státech. Jejich cílem bylo zachovat americké impérium. Skutečnost, že USA vynakládají peníze na armádu a další opatření k zajištění národní bezpečnosti, a jdou do „obrany“ země, je „velká iluze a lež“. Většinou šly peníze na financování vojenských operací v jiných státech, kde Spojené státy jednaly jako agresor a okupant, a druhá strana se jen bránila. Stalo se to během korejské války, v severním Vietnamu, Panamě, Grenadě, Kubě, Iráku, Afghánistánu, Sýrii a Libyi. Žádná z těchto zemí ale Spojené státy nenapadla. Ani jeden moderní stát nemá dostatečné peněžní a vojenské zdroje k provedení takové kampaně. A největší lež leží v samotném názvu „Ministerstvo obrany“, zdůraznil Contra Magazin.„To je naprosto vadný název, ale z nějakého důvodu to nikdo nezpochybňuje. Správný název by byl „imperiální ministerstvo války a intervence“, uzavřel autor.
*Smlouvy dodržuje pouze ten, kdo nemá dost síly, aby si mohl dovolit je porušit.
*Milan Syruček: Evropa se rozprostírá od Atlantiku po Ural, od Špicberk po Sicílii, ale nepatří k ní i druhý břeh Atlantiku. To je jedna skutečnost. Tou druhou je fakt, že souběžně s tím, jak se samo Rusko proměnilo v nejkapitalističtější zemi na světě s největším sociálním rozdílem, kdy příjem jednoho procenta obyvatel se rovná příjmu zbylých 71 procent. Nově zrození ruští oligarchové – je jich 96 – investovali ve zbývající části Evropy na tři sta trilionů dolarů.
*Ondřej Krátký – Pozice prezidenta Erdoğana: Turecký prezident se stává de facto novým ruským Kadyrovem (se vším všudy), jen tentokrát ve státě s ještě větší měrou samostatnosti (a podstatně větším územím a ještě o něco vhodnější zeměpisnou polohou), než je Čečna. Procesu utvrzování Erdoğana v roli „svobodného šlechtice“, „středomořského kozáka“ či „správce jižní nárazníkové zóny“, která zas o něco víc chrání Rusko (coby další součást ochranného valu tvořeného jeho „blízkým zahraničím“).
*Ve světě jsou však velké a vlivné síly, které chtějí zachovat peníze nekryté zlatem, anebo je úplně zlikvidovat. Nemají zájem na tom, aby byly měny kryty zlatem, a tím i upevňovány. Protože to by skoncovalo s nekonečnými spekulacemi a dotklo by se finančního odvětví, které vydělává miliardy doslova z ničeho, právě pomocí spekulací. Mezi podobné „odpůrce zlata“ patří podle slov politika z AfD platební systémy Visa a Mastercard, a také velké mezinárodní banky. „Pracují pro společnost, která nemá hotové peníze, a budou tomu určitě aktivně bránit. Sílu podobných koncernů a bank, které provádějí operace v globálním měřítku, bychom neměli podceňovat.“
*Německo nabídlo miliony dolarů ze svého rozpočtu na ochranu brazilského pralesa a přírody. Bolsonaro však zareagoval: „Vážená paní Angelo Merkelová, použijte tyto peníze na zalesnění Německa. OK? Potřebujete to mnohem více, než my v Brazílii.“
*Greta Thundberg a slova „změna klimatu“ se v německých televizích objevovala častěji než Lenin a slovo „socialismus“ v Československé televizi v době, kdy byl jejím ústředním ředitelem Jan Zelenka, dosazený do funkce z ÚV KSČ během normalizace v roce 1971.
*Tereza: Tající Grónsko je surovinovým eldorádem, a tak není divu, že přitahuje pozornost. I tak ale první zprávičky, že Trump uvažuje o jeho koupi, vypadaly jako vtip. Ale vtipem to přestalo být ve chvíli, kdy dánská vláda o prodeji odmítla vůbec jednat a Trump „kárně“ zrušil svou návštěvu v Kodani. V Dánsku z toho musejí být perplex. O to víc, že Trump označil odmítnutí jednat o prodeji ostrova za „nestydaté“. Na bombardování Dánska samozřejmě nedojde, ale na druhou stranu není bez zajímavosti, že z dánské královské rodiny tak razantní odmítání nezní. Prý, že je na obyvatelích Grónska, jak se rozhodnou. To je hodně zajímavý postoj. Trump se má čeho chytit… I když mně to pořád připadá jako vtip, který ovšem svým pokračováním notně ztrácí na humornosti.
*V roce 1867 chtěly USA koupit Grónsko, v roce 1946 prezident Harry Truman nabídl 100 milionů dolarů ve zlatě, nebo části Aljašky, výměnou za Grónsko.
*V roce 1803 byla uzavřena dohoda s Francouzi, podle nichž Američané koupili 204 milionů hektarů půdy, později rozdělených do 13 států. To je stálo 15 milionů dolarů – neboli 7,5 centů na hektar. Dnes se cena v závislosti na lokalitě pohybuje od 2 500 do 10 000 dolarů za hektar, tj. celkem 1,2 bilionu dolarů. „Legrační,“ konstatoval Bild. Ostatně v roce 1848 byla uzavřena dohoda, která se stala součástí mírové dohody po skončení války mezi Amerikou a Mexikem. Spojené státy zaplatily 15 milionů dolarů a za to získaly celou Kalifornii, části Arizony, Nevady, Utahu a Colorada. Není divu, že mnoho Mexičanů stále považuje tuto dohodu za loupež. V roce 1867 Spojené státy koupily Aljašku – 150 milionů hektarů půdy. Poté Washington zaplatil Rusku 7,2 milionu dolarů, tj. asi 5 centů na hektar. „Senzační obchod,“ komentoval to německý bulvár.
*Oteplování dosvědčují počítačové modely spolehlivé natolik, nakolik se do nich vloží ověřená data. Jinak platí první zákon počítačové prognostiky, který formuloval její otec Nobel za ekonomiku Vasilij Leontief: „Smetí dovnitř, smetí ven.“ Ne, že by klimatologové záměrně vkládali do počítačů cinknutá data; dosazují, co je k mání, a to vesměs je neověřené nebo výsledek nějaké hypotézy. Přesycování spotřebního trhu a přemnožování lidí jsou dvě největší prokazatelné hrozby naší planety. Ve srovnání s nimi je uhlík jenom srandička. Politicky výnosná pro Gretu a spol., manou nebeskou pro zelený průmysl a clonou vývoje nových perspektivních zdrojů energie budoucnosti. Srandička, za kterou všichni platíme. Když uvážíme, co z ní máme, je to drahý špás.
*Jan Vítek: Ani vychvalované elektromobily se neobejdou bez energie. U nás máme na silnicích asi pět a půl milionu běžných aut. Proč nám neřeknou, že když je nahradíme elektrickými, budeme potřebovat dva nové nenáviděné Temelíny, aby mohly jezdit? A kam s mrtvými bateriemi, když je nechtějí ani v nejtemnější Africe? Ale mnohem podstatnější je zamlčování dvou existenciálních hrozeb. První vyvěrá ze základní teze současného hospodářského řádu, že neustálý ekonomický růst není volba, ale jediná cesta k trvalému uspokojování lidských potřeb a tužeb? To je báječná idea. Škoda jen, že naše planeta nemá dost zdrojů, aby se na stole rostoucích zástupů lidí mohly objevit všechny konzumentské výrobky. Nemůžeme všem obyvatelům Země zabezpečit ani pitnou vodu, ani léky, ani jídlo třikrát denně, ani elektřinu, ani střechu nad hlavou, natož ledničky, pračky, auta nebo mobilní telefony. Proč nás ochránci planety nevarují, že konzumentský cíl hospodářského růstu je šílenství? Vede k systematickému plundrování přírodního a nerostného bohatství Země. Návdavkem z ní činí skladiště odpadků.
*Mnozí z nás se dožijí doby, kdy každý třetí pozemšťan bude Afričan. Před šedesáti lety byla porodnost v Evropě a černé Africe vyrovnaná. Nyní je poměr sedm ku jedné. Sedm malých černoušků na jednoho bílého evropánka. To samozřejmě silně ovlivní budoucí vývoj vzájemných hospodářských, sociálních a politických vztahů obou kontinentů.
*Japonská manažerka přiznává, že by jí nevadilo mít dítě, ale nedovede si představit, jak by vydržela s manželem. Jedináček se stává normou, píše Cavendishová. Velká Británie, USA, Japonsko (i v císařské rodině). Ani nepotřebujete čínskou politiku jednoho dítěte.
*Americký prezident John Quincy Adams v roce 1821 prohlásil, že USA nebudou v zámoří hledat monstra, která by měly zničit.
*James Jesus Angleton, šéf kontrarozvědky CIA, mi kdysi řekl, že když se CIA něco podaří, zamlží to tím, že dá do médií různé protichůdné zprávy. Výsledkem je, jak mi řekl, že je toho příliš mnoho k prozkoumání, takže lidé se nakonec dohadují o tom, která zpráva je správná, a fakta ohledně dané události nejsou nikdy prozkoumána. Dnes, když máme internet, mohou vstoupit do hry nejrůznější typy zpráv a článků, aby byla celá událost zmatená.
*V květnu 2008 Gebert, s použitím pseudonymu, vyzval k vytvoření „státu bílých lidí s jadernými zbraněmi“, který by podle jeho názoru způsobil, že by se celý svět „zachvěl“.
*Teritorium zahraničních misí české armády je rozsáhlé – od zemí samotné NATO do Afriky, až po Blízký východ. Největší počet vojáku země vyslala na operace v bývalé Jugoslávii, bylo to kolem 18 tisíc tehdy československých příslušníků. Dále do Afghánistánu – kolem 9 tisíc a Iráku – okolo 2300. Čeští vojáci působí také v monitorovací misi na egyptsko-izraelské hranici, jako pozorovatelé v Mali, Kongu a Středoafrické republice a dalších zemích. V zimě začnou čeští letci na JAS-39 Gripen chránit vzdušný prostor pobaltských zemí, a to v rámci takzvané předsunuté vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance.
*Roku 2011, kedy Američania a západní spojenci (Francúzi, Briti a Taliani) zvrhli Muammara Kaddáfiho, ktorého následne na ulici zlynčovali podľa niektorých informácií príslušníci francúzskej tajnej služby.
*Lída Rakušanová: Zajímavé bylo její vysvětlení, proč onen ostnatý drát vlastně stříhala. „Já jsem dostala z rádia úkol od našeho amerického vedení, že když už tam budu, tak bych měla přivést nějaký kotouč toho drátu ostnatýho. Že oni by ho rozstříhali, zalili do plexiskla a dávali ho kongresmanům.“
*Ono se říká, že každá země má armádu. Když ne vlastní, tak cizí. Když máte cizí armádu, tak to není o 2 procentech HDP na vlastní, ale ta cizí si vezme, co potřebuje. A to je to nejhorší, když máte cizí armádu na vlastním území.
*Írán: Ve jménu Boha! Jadernou energii všem, jaderné zbraně nikomu!
*Jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude „nepřijatelný“ a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti „americkým“ syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne… fascinující…
*Mojmír Grygar: Lord Runciman, který před Mnichovem připravoval pro britskou vládu zprávu o národnostních poměrech v Československu, prohlásil, že rozumí Němcům, že nemohou snést nadvládu Čechů, lidí jiné rasy. V britských konzervativních kruzích ještě doznívalo neblahé dědictví předválečné doby, kdy velká většina aristokratů byla fascinována Hitlerovým řešením sociálního napětí – fašismus považovali za „účinný protilék proti bolševickému moru“.
*Josef Goebbels ve svých deníkových záznamech z let před Mnichovem: „Čechárna (Tschechei) je skutečnou hromadou trusu.“ (29/1/38) „Tenhle podělaný stát musí pryč. Čím dříve, tím lépe.“ (3/6/38) „Co s 6 miliony Čechů, až jednou budeme mít tu zemi. Těžká, téměř neřešitelná otázka.“(1/8/38) „Hovořím obšírně s Horthym. Je naplněn divokou nenávistí vůči Čechům.“ (24/8/38) „Naše propaganda vůbec pracuje vzorně. Dostává celý svět pod tlak. Díky ní jsme už půlku války vyhráli.“ (18/9/38) „Praha ještě žije v dokonalé iluzi. Věří ve francouzskou, ruskou a dokonce anglickou pomoc. Ubozí idioti!“ (Psáno pět dní před podepsáním Mnichovského dokumentu.)
*Merkelová prohlásila, že vyhnání Němců neospravedlní žádné politické ani morální důvody.
*Náš ministr zahraničních věcí nepovažoval za nutné protestovat proti rehabilitaci členů ukrajinské nacionalistické armády, kteří bojovali proti Sovětskému svazu v řadách oddílů SS. Právě tak nikdo z politiků a novinářů, kteří s neobyčejnou pozorností a kritickou vervou zaznamenávají všechno, co staví Rusko – ať právem, nebo neprávem – do špatného světla, neprotestoval proti tomu, že Romanu Šuchevičovi, válečnému zločinci, nedávno odhalili na Ukrajině pomník, zatímco dav strhává pomníky ruských velitelů, kteří bojovali za osvobození Ukrajiny. Šuchevič, velitel dobrovolnického praporu SS Nachtigal a Ukrajinské povstalecké armády, byl odpovědný za popravu desetitisíců Židů, Ukrajinců, Rusů i volyňských Čechů v rámci etnické čistky prováděné v týlu postupujícího wehrmachtu.
*Hampl: A jak výstižně říká Ann Coulter, zdaleka nejhorší chátra je chátra složená z intelektuálů.
*Thomasův teorém… Jedna z nejznámějších sociologických teorií, která praví, že není až tak důležité, co se reálně děje, jako to, jak si lidé děje interpretují a jak na základě této interpretace následně jednají.
*Média namísto, aby o realitě informovala, mají tendenci realitu sama vytvářet.
*Nikdy v historii naší země nebyla média tak podvodnická, lživá a zkorumpovaná, napsal Trump.
*Žádné reálné „oteplování“ ve vztazích Ruska se Západem nenastane, dokud se budeme tvářit, že vše má běžet podle nás. Že stále existuje unipolární svět. Dokud si budeme odmítat přiznat, že svět je multipolární. Nebo líp, že už fakt nejsme jeho „pupkem“. Ve skutečnosti přitom ale v současnosti jde přece hlavně o to, abychom na světové scéně byli pro srandu co nejmenšímu počtu králíků…
*Jan Ernest: Národní investiční fond – slepá ulička? Jak známo, české banky (a to je nutno zdůraznit) byly před privatizací do rukou zahraničního kapitálu očištěny od špatných úvěrů. Státní rozpočet za to tehdy zaplatil možná až 350 miliard korun, ale některé odhady uvádějí i daleko vyšší sumu. A dnes tyto banky ohlašují rekordní zisky. V letošním prvním pololetí je to opět rekordní „sklizeň“ – 44 miliard korun. Tato rekordní čísla zaznamenávají banky minimálně poslední tři až čtyři roky. Za poslední dva až tři roky již na dividendách zahraniční matky dostaly zpět svůj investovaný kapitál. A když to spočítáme za dvacet let od privatizace, pak je tento investovaný kapitál uhrazen již několikrát. Není také žádným tajemstvím, že například pro Erste Bank je největším zdrojem zisků (a tedy v podstatě zachraňuje celou její bilanci) právě Česká spořitelna, která své rakouské matce poctivě odvádí na dividendách celý zisk bezmála do poslední koruny. Proto se celkem logicky objevuje požadavek na zavedení bankovní daně, neboť – řečeno lapidárně – neměly by si tyto banky z české ekonomiky dělat takový „Klondajk“ a pokud ano, pak bychom se na tom jako stát také měli trochu podílet. Nakonec víme, jak tento zisk vzniká: z bezmála nulových úroků na vkladech a vysokých poplatků za správu účtů a dnes i z relativně vysoké základní repo sazby centrální banky.
*Po nedávném bezprecedentním prolomení Benešových dekretů – o nic jiného se totiž nejedná – Krajským soudem v Hradci Králové, který odklepnul vrácení majetku v hodnotě asi 3 miliard rodu Walderode. Trochu jiná liga než Čapí hnízdo, o kterém slyšíme bez přestání, nemyslíte?
*Roman Češka, exnáměstek ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci a expředseda výkonného výboru Fondu národního majetku: „Komunisté podpořili vládu a za to smí škodit a přepisovat historii. Pravda je, že církve jsou užitečné a stát je poškodil a poškozuje. Privatizace se povedla a komunisti škodili, škodí a škodit budou. Nestoudné je usnesení Poslanecké sněmovny, že privatizaci doprovázela řada excesů, chyb a zločinů, které způsobily škody na majetku v řádech stovek miliard korun. Opět jim nevěřme. Excesy, chyby a zločiny se vyskytují v podnikání, ve veřejné sféře, ve zdravotnictví, ve školství i v rodinách. Privatizoval se majetek za 1.000 miliard korun, doložitelné škody jsou tak zhruba za 10. Stovky miliard škod jsou nesmysl.
*Nebyl to spolupracovník StB, úctyhodný Aleš Hušák, ředitel Sazky s průměrným měsíčním platem 5,6 milionu Kč?
*Martin Kunštek: Celkově Bursíkovy „čisté energie“ zasekly do státního rozpočtu sekeru za 50 miliard ročně. Zhruba sedmkrát více se na solární barony složili občané v účtech za elektřinu.
*A je to venku – proč ta „spravedlivá“ TOPka tak bojovala proti vepřínu v Letech! Na Písecku. Lesy a pozemky v okolí prasečáku patří Schwarzenbergům a tyto lukrativní pozemky, se snaží majitelé prodat zahraniční společnosti, která ale odmítá mít ve své blízkosti prasečák. Tato snaha trvá již od roku 1995, no a nyní se to povedlo. Kdepak soucit s Romy – sprostý kšeft jako vždy pod pláštíkem humanity a zase náhodou jak na potvoru je u toho Kalouskova strana a blbý lid jim opět naletěl. Podobný areál prodávalo AGPI 4 roky zpět za 20 mega firmě RABBIT Trhovy Stepanov a.s., která patří současnému prezidentovi Agrární Komory ČR Jandejskovi. Trochu vše zvláštní, podivil se ještě jeden čtenář.
*Robert Fico to dnes zaklincoval: Keby Kiska podnikal v pohrebníctve, mŕtvemu by aj ponožky ukradol. Ale keďže „podniká” v politike, tak si na zneužívaní mŕtvych buduje politickú kariéru.
*Kremlík: Z environmentalismu se stala ideologie vládnoucí vrstvy. Ideologie bankéřů, celebrit, miliardářů, byrokratů a královských rodin. Opatření, která prosazují, budou zdražovat energii a potraviny poddaným – ale novodobých feudálů se nedotknou.
*Američtí knihkupci říkají, že neexistuje nic mrtvějšího než loňský bestseller.
*Teorie má dvě možnosti, buďto je správná, nebo chybná. Model má ještě třetí. Může být správný, ale irelevantní. Eigen, Manfred (1927 – ), německý biochemik, nositel Nobelovy ceny.
*Herečka Eva Holubová: Naše generace musí vychcípat a nastoupí noví bojovníci. Nemám čas na to, abych šla do hospody, poznamenala Holubová, jež píše na Instagram dlouhé texty a skoro všem lidem odpovídá. Instagram je podle jejích slov taková její zpovědnice, zároveň se také přiznala, že má svého zpovědníka, rabína i psychiatra. Jsem z generace, které lhali o minulosti, bála se budoucnosti a štvala ji přítomnost. A já jsem se pak seznámila s Olgou Havlovou a pod jejím vlivem jsem se ze sametové revoluce vydrápala jako občanka. A já už si to nedám vzít. Asi musíme vychcípat a musí nastoupit noví bojovníci, řekla. Podle jejích slov jsme zažili, jak věci nebyly, jak se nikam nemohlo, jak byli lidé perzekvovaní. Ale lidi možná chtějí zapomenout, jsou to zdevastovaný mozky, uvedla.
*Jírovec: Petr Fišer mluví o „neomezené vládě soudruhů“, tedy o hypotetickém stavu, kdy vládcové občas hodí plebsu částečně ohlodanou kost, aby neobtěžoval. Taková zkratka se připisuje Husákovi, který v obavě o normalizaci dal stavět byty, aby lid víc souložil a měl děti.
*Přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i „s chlupama“, a tak umožňuje volat sanitku „z jakéhokoli místa Spojených států“… fascinující… Tož tak…
*Hlavní problém je to, že volit mohou všichni, řekl Truban.
*Přemluv bábu se změnilo na umlč bábu. Teď jde o to, aby prarodiče poslouchali jen to, co jim vnoučata dovolí. Jinak jim odpojí anténu a internet.
*Goldsmith College, která spadá pod Londýnskou univerzitu, si do svého čela vybrala expertku na módu, která vzápětí vyhlásila „klimatickou pohotovost“ a zakázala v areálu univerzity hovězí… a je to! Tož tak…
*Tlustá ženská je prostě tlustá, nikoliv prostorově výraznější.
*Mnozí v podstatě neví nejen jak zašroubovat žárovku, ale ani jaké mají pohlaví.
*Být ‚odborníkem‘ na gender problematiku, je jako být specialistou na menstruaci na chlapecké škole, uvedl Foldyna.
*Jiří Jírovec: Pravda a láska jsou na horizontu, který se vzdaluje rychlostí, kterou se k němu přibližujeme.
*Dříve se na univerzitách učilo myslet, nyní se učí, co si máme myslet.
*Kubičko: „Mít jiný názor než my demokraté je nedemokratické.“