Kupole proti viru

Konstantin Sjomin 

Konstantin Sjomin 

25. 3. 2020  překlad Outsidermedia (St. Hroch) 
Velmi dlouho jsme sledovali stanici NTV a REN-TV, velmi dlouho jsme bourali vzdělávací systém, velmi neodbytně jsme dobíjeli akademii věd, předělávali planetária na chrámy a závody na bowling centra. Zavírali jsme laboratoře a výzkumné ústavy. Teď se nám zdá, že virus je jakousi zrádcovskou, panikářskou hysterií, vymyšlenou liberály, zednáři a mimozemšťany, které bychom si, jako obyčejné chřipky, neměli příliš všímat. Stačí pár procesí a vše přejde…

Kostelní zvon jako prostředek boje proti viru – takový neobvyklý prostředek boje proti pandemii navrhl metropolita (ruské pravoslavné církve – pozn. překl.) bělgorodský a starooskolský Juan. Tento návrh schválil i gubernátor… Metropolita Juan prohlásil, že se v době epidemií na Rusi vždy ozýval kostelní zvon, a že ruský vědec Fatěj Šipunov dokázal, že zvuk kostelního zvonu ničí mikroby.

Tady vidíme, jak rychle aktuální problém, problém šíření epidemie koronaviru, naráží na základní otázku filozofie. Toho, koho ovládá duchovní svět, nazýváme idealistou. Idealista odmítá fakta, vědu a s opovržením hledí na hmotný svět. Vpravuje Boha do Ústavy, dezinfekci nahrazuje svěcenou vodou, odmítá, že by líbání ikony mohlo přispět k šíření infekce – s poukazem na to, že by v takovém případě museli duchovní marodit ze všech nejvíc. A nyní je velmi dobrá příležitost přesvědčit se, jak se s epidemií vypořádává duchovní svět…

Co je koronavirus

Pro ty, kteří dosud nepochopili, říkám, že koronavirus je nebezpečný nikoli procentem onemocnělých nebo závažností komplikací. Není to nemoc osobní, ale společenská, systémová nemoc. Hlavním rizikem je tu dynamika, množství onemocnělých a přeplněnost nemocnic, riziko zhroucení medicíny, která pod náporem pacientů padá do vývrtky. Musí zapomenout na všechny ostatní pacienty, nestačí lidi ani prostředky, nemá kdo léčit, nemá dokonce ani kdo pohřbívat. Není jasné, koho zachraňovat a koho ne. Vidíme to na příkladu Itálie, Íránu a teď Španělska a USA. V Bergamu byla nucena vláda povolat na boj s virem armádu – a to se stává pravidlem. Je to výzva, která – bez legrace – připomíná válku. Lékaři jsou zoufalí. Španělský lékař řekl, že mají na JIP 200 pacientů a nemohou je léčit…, francouzský Le Monde uvádí slova lékaře z Paříže, že sice konečně dostali nezbytný zdravotní materiál, ale nejspíš s ním nevystačí – karanténu bylo třeba vyhlásit před 3 týdny, a že se obává, že bez skutečné karantény uvidí ještě více úmrtí.

Pokud se skokové zvýšení onemocnění nepodaří zvládnout, hrozí kolaps státu a výbuch sociální nespokojenosti. Nemoc požírá obrovské ekonomické zdroje, se kterými vládnoucí třída počítala pro sebe. Odsud vznikají extravagantní rozhodnutí – například, aby si to odmarodili všichni, aby se ve společnosti vytvořila imunita pro ochranu v budoucnosti… Nový ministr zdravotnictví Ukrajiny tuto myšlenku zformuloval ještě dostupněji: Najednou vymřou všichni důchodci… Přiznejme si, že je to pěkný doplněk k penzijní reformě – zbavit se sociálního balastu. Přitom se ale v epicentru italské epidemie aktuálně nachází zhruba 70 tisíc ukrajinských gastarbajtrů.

Znovu: Hlavní příčinou úmrtnosti při hromadném rozšíření nákazy je neschopnost poskytnout pomoc a dostat pomoc. А křečovitá opatření, přijímaná všemi vládami, až na malé výjimky, svědčí o tom, že idiotů zůstává čím dál méně. Skutečné měřítko katastrofy se začíná odhalovat dokonce i nejpоbožnějším představitelům. Vedle Itálie se epicentrem epidemie staly USA, kde jeden stát za druhým vyhlašuje mimořádný stav a žádá vládu o pomoc. Vláda Floridy, což je celoamerický domov důchodců, prosí Washington o zaslání 500 tisíc ochranných obleků, rukavic a testovacích souprav, a také 2 milionů masek a 5 tisíc přístrojů umělé plicní ventilace. To je víc, než činí federální rezerva. Trump na to odpověděl, že nejsou přepravní službou, aby se tedy pokusili ty věci opatřit sami, že mají naději na sjednání výhodnější ceny – v tom je smysl obchodu…

Hlavní, co znepokojuje buržoazii, je, jak v této situaci nepřijít o moc, neprohrát volby, nezkazit přechod moci. Takže se hodí někoho obvinit. Trump napřímo na tiskovce nazývá virus „čínským“, tedy že Ameriku nakazili nepřátelé. To, že Číňané obvinili z rozšíření viru americké vojáky, označil za lež. Přitom se na každém rohu vydávají prohlášení, že byla epidemie neočekávaná – ovšem ne pro všechny. Tajné služby varovaly – šéf senátního výboru USA pro tajné služby varoval v únoru přátele oligarchy, že: „je to věc nakažlivější a šíří se mnohem agresivněji, než všechno co jsme dosud viděli. Víc to připomíná epidemii roku 1918 (španělská chřipka)“. Sám senátor z toho vyvodil správné rozhodnutí, když svoje portfolio akcií rozdělil na 12 menších porcí. Tou dobou americké centrum pro zamezení a kontrolu nemocí (CDC) rozeslal lékařům varování před COVID-19 s doporučeními, mezi nimiž je, aby si chránili obličej rouškami od podbradku nebo krku, v krajním případě aby použili roušky rukodělné, šátky nebo šály…. Šátky nebo šály… A to je nejbohatší země světa, podle jejíchž odkazů už léta přestavujeme svoje zdravotnictví. A je tu ještě choulostivá otázka množství bezdomovců v ulicích, kteří jsou při jakékoli epidemii chodící bombou.

Je možné, jak dlouho chcete, opakovat mantru o panikářích – jistěže je panika nebezpečná a my o tom stále mluvíme. Ale ještě nebezpečnější je dotěrná a sebejistá lehkomyslnost. Londýnská Imperial Colledge zveřejnila svoji prognózu, podle níž, v nejlepším případě – pokud se dostane pomoci všem pacientům, zahyne v Anglii 250 tisíc lidí a v USA více než milion.

Co ještě způsobí virus?

Jak reaguje na virus ekonomika založená na loupeži, krádeži a exploataci? Trump oligarchům slíbil pomoc ve výši 600 mld. dolarů a obyvatelstvu 250 mld. Diskutuje se jednorázová výplata 1 tisíc USD na dospělého a 500 na dítě. FED se chystá zachránit burzy novým kvantitativním uvolňováním (spuštěním tiskárny) za 1,5 bilionu USD.

Ale už teď je jasné, že virus odstartoval světovou hospodářskou krizi, jejíž následky budou těžší než následky epidemie. MOP upozornila, že v nejbližší době přijde o práci 25 milionů lidí. Podle jejích dat už nyní škody, způsobené virem činí minus 30 tisíc pracovních měsíců. Ztráty dosáhnou od 800 milionů do 3,5 bilionu USD.

Nejdříve dopadne krize na ty, kteří nic nevyrábí – sféru služeb. Zdálo by se, že je to jen dobře, když se tato, v 70. letech neskutečně nafouknutá (mj. pocitem vlastní důležitosti) sféra trochu seschne. Démon se ale neomezí jen na kreativce a hipstery. Jen za týden je registrováno na 2,5 milionů lidí na burzách práce, což je 30% nárůst. Ministerstvo práce se obává, že nová statistika pohřbí burzy, a požádalo svá oddělení, aby nepublikovala konkrétní čísla do příštího čtvrtka. Propouštění, nezaměstnanost – to je skutečný virus visící nade vším. Scandinavian Airlines (SAS) propustí 10 tisíc pracovníků, což je 90 % jejích pracovních sil. Letecká společnost Norwegian propustí 7.300 pracovníků, což je 90 % stavu. AB Volvo v pátek oznámilo, že od příštího týdne posílá na neplacenou dovolenou 20 tisíc pracovníků, v souvislosti s uzavřením všech závodů v zemi. Air Canada propustí 5.100 lidí, Cirgue du Soleil 4.679, což je 95 %. Metropolitní opera v New Yorku provedla vyúčtování se všemi pracovníky odborového svazu, včetně sboru a muzikantů. Mezinárodní Aliance pracovníků divadel hlásí ztrátu 12 tisíc pracovních míst, tisíce pracovníků propouštějí hotelové společnosti, obchodní sítě, podle agentury Moody’s je v USA v ohrožení zhruba 80 milionů pracovních míst, což je skoro polovina pracovních sil, mnohé společnosti se zavírají úplně, atd, atd.

Kde jsou kořeny viru?

A tady se otevírá obvyklý rozpor, na který poukázal už onen vousatý chlápek z 19. století (K. Marx) – rozpor mezi společenským charakterem výroby a soukromým charakterem přivlastnění. V celé Americe se zavírají všechny společnosti s méně než 500 lidmi, protože uzavřít giganty typu Amazon, Ford nebo GM dost dobře není možné, ale na druhé straně také nelze všechny pracovníky chránit před infekcí. V důsledku toho se rozjíždí vlna stávek, nepovolených „kapesními“ odbory, kdy dělníci prostě pokládají nástroje na pás a odcházejí (s poukazem, že byli puštěni domů všichni manažeři, zatímco oni zůstali bez ochrany).

Takže jak to vše ovlivní stav světové ekonomiky, světových trhů, burz, které je z pohledu katastrofálního propadu tohoto týdne, na čase rovněž napojit na umělé dýchání…? V podmínkách „dolarového sucha“, se jako v roce 2008 FED pokouší hodit záchranný kruh alespoň spojencům (Kanadě, Anglii, Japonsku, Švýcarsku), pro které byly otevřeny zvláštní swap linie. Ostatní to nebudou mít vůbec jednoduché. Spojené státy zadýchávající se epidemií se paradoxně pokouší použít virus jako zbraň proti jiným zemím. Zachovávají sankce proti Sýrii, Íránu a Venezuele a vyhrožují novými sankcemi proti všem, kdo poruší režim zákazů. Tyto tři země se obrátily na MMF se žádostí o mimořádnou pomoc, což USA díky svému vlivu zablokovaly. USA se netají tím, že doufá ve svržení demokratických vlád v těchto zemích.

A jak v Rusku?

Na krasnojarském letišti se lidé cestující z Thajska vzbouřili proti liknavému přístupu k vydávání rozhodnutí o karanténě (dvoutýdenní autoizolace) – tři pracovníci za několik hodin vyřídili z 800 pouhých 50 potvrzení (v této souvislosti se mi vybavuje Chazinovo upozornění na sabotáž státních úředníků – pozn.překl.). Rozhořčení a unavení občané prorazili policejní kordon a odjeli do města bez dokladů.

Léta buržoazní propagandy, šíření klerikalismu a tmářství, reforem vzdělávání, ledabylý vztah k vědě, vykonaly svoje dílo. Objevily se miliony naprosto nekompetentních, ale velmi sebevědomých lidí, kteří si nepřejí slyšet hlas rozumu… pro ně je to vše jen nachlazení, sezónní chřipka, na které za rok zapomeneme. Kdepak – nezapomenete! Obchodní a průmyslová komora RF informovala, že rozšíření nového typu viru může vyvolat hrozbu uzavření pro zhruba 3 miliony podnikatelů a 8,6 milionů lidí riskuje, že zůstanou bez práce. Moskevské obchodní sítě ztrácí zákazníky, a pokud tendence potrvá, budou muset propustit 25 % zaměstnanců. Daleko větší problém to je pro restauratéry, kteří už byli nuceni část pracovníků propustit a zbytek poslat na neplacenou dovolenou, nebo převést do kurýrní služby. Šachta „Raspadskaja“ patřící do skupiny oligarchy Abramoviče se připravuje na zastavení těžby na půl roku až rok. Šachta „Alexijevskaja“ propustí 20-24 března první část – 350 pracovníků, což je polovina stavu. Podobná upozornění přicházejí i z dalších šachet. Zprávy o propouštění nebo snížení mzdy přicházejí ze všech stran – od letišť po automobilové koncerny a banky.

Jak je to s tím zvonem?

Takže naděje na to, že se virus poleká zvuku kostelního zvonu, se zatím neplní. Krize a virus jsou skutečnými globalisty. Ony jsou nadnárodní a kašlou na krev, půdu, víru, na balalajku, modlitbu, tradice a patriotismus. Ony znovu ukázaly, že se lidé dělí na dvě kategorie: Vlastníky výrobních prostředků a námezdní pracovníky. A žádná solidarita mezi nimi není. Jak řekl Francis Scott Fidgerald: „Velmi bohatí se velmi liší ode mě nebo tebe…“. Zatímco většina z nás panikaří kolem chybějícího toaletního papíru, nebo nezbytnosti pracovat z domova, existují lidé, zaujatí zcela jinými přípravami. Jedni posílají rodiny na ostrovy soukromými letadly, nebo na venkovská sídla. Populární destinací je, dle The Guardian, Nový Zéland. Smůla je, že ať přijedou kamkoli, všude s sebou berou miliardáře… před sebou neutečeš.

Jednou dnešní krize donutí obyvatele horních a dolní pater naší sociální pyramidy, aby se setkali. A na tom, kdo bude lépe organizován, závisí finále tohoto představení. To nebude mít nezúčastněné diváky. A vy, ať se vám to líbí nebo ne, jste už dávno na scéně…

Překlad: st.hroch 200323