Nasadit Prymulu a ostatní ať mlčí, včetně Babiše…

Jiří Vyvadil
10. 9. 2020  VašeVěc


Je zle, je velmi zle a zcela jistě bude mnohem hůř. Zažívám s koronavirem pocit dejá vu z počátku července. Tehdy byly zcela přerušeny z viny Velké Británie lety do Prahy a já měl svou dceru a vnučku uvězněné v Liverpoolu, kde žijí s přítelem dcery již dva roky a sedmiletá vnučka již dokonale mluví anglicky.

Vzpomínám na bombastické proslovy Borise o potřebě zavedení stádní imunity a vzpomínám, že tehdy v dubnu se Velká Británie asi tak o měsíc zpozdila oproti nám v přijímání restriktivních opatření a výsledek se brzy poznal… Po absolvování onemocnění koronaviru Boris pochopil, jak se šeredně spletl a velmi přitvrdil. Mimochodem již nyní byl vydán zákaz shlukování více než šesti osob. Na počátku jsem naléhal na dceru, aby se ihned vrátila do Česka, ale bohužel letecké spoje z Liverpoolu už byly zastaveny. Dnes naopak naléhám na dceru ať rychle odletí, neboť hrozí, že spoje budou zastaveny kvůli koronavirové situaci u nás…

Velká Británie si bohužel nashromáždila za první lehkomyslné období značné množství mrtvých a k dnešnímu dni je počet tragický, 41 594. Ale teď čísla ke včerejšku. Velká Británie má téměř 70 milionů obyvatel, čili asi sedm krát více než my, a počet nakažených za včerejšek činí 2 689 a mrtvých 8. My máme asi 10 milionů obyvatel a počet nakažených 1159 a mrtvých 3, čili asi tak 2,5 x více k počtu obyvatelstva.

Je zcela zjevné, jaký je trend. A bohužel má jistě pravdu Prymula, že vývoj u nás bude exponencionální. Konečně řekneme si to za měsíc…

Andrej Babiš by měl přestat plácat o tom, že jsme na tom dobře.

Byli jsme jistě skvělí na jaře a jsme otřesní nyní.

Těch chyb, které se udělalo bylo nesčíslně. Zásadním problémem bylo odvolání prof. Primuly z šéfa Ústředního krizového štábu a jeho nahrazení asi stovkou různých povídálků, kdy si každý říkal něco jiného. Nejhorší byl ministr zdravotnictví.

Protože se situace podobně jako kdysi ve Velké Británii bude dramaticky zhoršovat den za dnem a zcela nepochybně se při maximálním omezení sociálního kontaktu zploští nejdříve někdy za tři měsíce, je třeba se na to připravit.

Nechápu Andreje Babiše, že tak selhal a šel na ruku opozici, když jej sice nepříčetně, ale zároveň neúčinně kritizovala za přijatá opatření. Vždyť v té době ANO kulminovalo a dobře si vedla i ČSSD.

Svou podporou otevírání hranic a podporou cestovatelského šílenství, si vláda oproti jaru zavařila. A nic naplat. Nikdo ze Babiše nesejme jeho hloupý příklad s cestou na Krétu a cestováním po Chorvatsku jeho ženy. Nechápu, že například omezení otevření barů je jen do 24. hodiny. Bary klidně mohou být úplně zavřené.

Opozice je samozřejmě poslední, která jej může nyní kritizovat. Ta ho hystericky vedla k nedůvodnému rozvolňování, které v podobném měřítku jinde neproběhlo.

Andrej Babiš by se měl poučit v tom, že když vyhoví opozici, je to vždycky špatně.

Sám už věci nespraví. Nechce-li, aby se zde za chvíli pomyslně válely mrtvoly po stovkách či dokonce tisících, ať okamžitě povolá znovu Prymulu coby hlavního určovatele dalšího postupu a případně Hamáčka, coby zabezpečovatele technicko-organizačního zajištění. A sám ohledně koronaviru ať proboha mlčí.

Mimochodem, čeká nás mimořádně těžké období. A do toho přijdou i problémy ekonomiky. Díky zelenému údělu kleká vedle v Německu jejich automobilový průmysl a klekne nepochybně toho mnohem více. A to jsou spotřebitelé u našich sousedů neskonale bohatší.

I pro nás to znamená myslet a soustředit se, aby naše ztráty byly co nejmenší a hlavně neexperimentovat.

(Novou republikou redakčně mírně upraveno. vd)