Navalného podivný Novičok a jeho “zázračné” zmrtvýchvstání: Německo odmítá předat Rusku důkazy. Za vším hledej Nord Stream 2. Lavrov bouchl do stolu. Neudržitelné N báchorky. Jménem “atlantické solidarity”?

Andrej Samochin
18. 9. 2020
Andrej Samochin líčí peripetie s odmítnutou ruskou žádostí o zaslání vzorků a výsledků vyšetření Alexeje Navalného, který se jako další v řadě zázračně uzdravuje z údajné otravy smrtícím zabijákem Novičok.

Originální grafika ProtiProud)


(
Sergej Lavrov zrušil cestu do Německa. Oficiálně se návštěva neuskutečnila z důvodu změny programu schůzek ze strany hostitele. Zjevně však hlavním důvodem zrušení bylo odmítnutí Berlína poskytnout Moskvě data o vyšetření Alexeje Navalného. Německo se vymlouvá na režim utajení – ale údajné vzorky přitom předalo laboratořím ve Švédsku a Francii. Jenže – proč jsou výsledky těchto vyšetření vůbec utajované? A co vlastně Berlín skrývá před Moskvou?

Ministr zahraničí Sergej Lavrov měl naplánovanou návštěvu německé metropole na úterý a zrušil ji v pondělí večer. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že důvod ke zrušení dali samotní Němci. Načasování Lavrovovy návštěvy na 15. září i formát „jeho společné účasti s ministrem zahraničí Heiko Maasem na ceremoniálu v Berlíně uzavírajícím „’křížový’ rok vědeckého a vzdělávacího partnerství“ byly dohodnuty už před rokem. Němci mezitím během jednání, na nějž přiletěl Maas 11. srpna do Moskvy, potvrdili, že vše zůstává v platnosti.

Nicméně 3. září německá strana nečekaně změnila program návštěvy. Společný ceremoniál byl zrušen a čas na rozhovor mezi Maasem a Lavrovem se zkrátil. Z toho důvodu se na Smolenském náměstí rozhodli cestu úplně zrušit.

Pokrytectví Západu

Ministr Lavrov zároveň vystoupil na televizním kanálu RTVI s ostrou kritikou Západu v souvislosti s případem Alexeje Navalného. „Naši západní partneři prostě překročili meze slušnosti a zdravého rozumu. A po tom všem nás nyní žádají, abychom se ‘přiznali’. Ptají se nás: nevěříte německým specialistům Bundeswehru? Vždyť jejich závěry potvrzují Francouzi a Švédové. Jim také nevěříte?“ zlobil se Lavrov.

V pondělí totiž Berlín oznámil, že tři nezávislé speciální laboratoře ve Francii a ve Švédsku potvrdily ve vzorcích Navalného přítomnost látky ze skupiny Novičok. „Federální vláda spolu s Francií a Švédskem požádala další evropské partnery, aby nezávisle zkontrolovali německé údaje na základě nových vzorků od pana Navalného. Nyní existují výsledky těchto testů ve speciálních laboratořích ve Francii a Švédsku a údajně potvrzují německé údaje,“ cituje RIA Novosti z prohlášení vlády SRN.

Berlínskou kliniku Charite navštívili specialisté z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a provedli testy u Navalného na základě pravidel OPCW. Uvedla to mluvčí německého ministerstva zahraničí Maria Adebahr. Podle ní „jde o zcela formální proceduru“, podobné otázky upravují pravidla OPCW, uvádí agentura TASS.

Na rozdíl od Švédů a Francouzů odmítl Berlín minulý týden podobnou žádost Rusům, přičemž se odvolal na státní tajemství. Rovněž byla zamítnuta žádost o předání materiálů o Navalném do Moskvy ve dvoustranném pořádku. Ve stejné době si Lavrov postěžoval, že Rusko má zájem získat „ne-li přímo, pak alespoň prostřednictvím OPCW ty stejné údaje, které německá strana z nějakého důvodu tak pečlivě skrývá.“

Licoměrnost

Německý politolog Alexandr Rahr se obává, že se „dříve dobré“ vztahy mezi Moskvou a Berlínem nyní zhoršily. „Zrušení Lavrovovy návštěvy je reakcí Ruska na tón, který zazněl v prohlášení Heiko Maase. Možná samotný Maas, který požadoval od Ruska vysvětlení ve věci Navalného, byl přesvědčen, že se vyjadřuje mírně. Ale Moskva považovala tento tón za ultimativní,“ vysvětlil Rahr novinám Rozhledy. Expert připomíná, že vazby mezi Ruskem a Německem se v poslední době posilovaly. Příkladem toho není pouze Nord Stream 2, ale také pokrok směrem ke kompromisu v jednáních o Donbasu a podobně.

„Na tomto pozadí vyvolala v Německu situace okolo Navalného atmosféru nasycenou negativními emocemi. Proto Moskva považovala za nejlepší řešení zrušení návštěvy. Tento krok není póza. Pro ruskou stranu to nebylo snadné rozhodnutí,“ připustil Rahr. „Rusko považovalo Německo, coby hlavní zemi Evropské unie, za nadějného partnera. Ale nyní Německo změnilo svůj postoj a fakticky obviňuje ruskou vládu ze zatajování faktů o otravě Navalného. Přitom je známou skutečností, že Novičok je dostupný i vládám jiných zemí světa,“ připomněl politolog.

„V Berlíně se snaží přimět Navalného, aby zosobňoval boj za demokracii v Rusku,“ dodal Rahr. „Snaží se přinutit Rusko, aby změnilo svoji zahraniční a domácí politiku podle představ Západu. Německá kancléřka Angela Merkelová přesto nestojí o zmrazení vztahů, protože do jejich rozvoje bylo investováno příliš mnoho úsilí a peněz, soudí německý politolog.

Nezodpovědnost

Chování německých politiků může způsobit jen zmatek, říká Ilja Duchovlinov, laureát Mezinárodní ceny mladých vědců za biologii Leonharda Eulera. „Abyste mohli hovořit konkrétně o Novičoku, musíte poskytnout konkrétní typy testů, včetně krevních testů na aktivitu cholinesterázy. Tyto analýzy nikdo nikomu neposkytl a přitom jsou vydávána hlasitá prohlášení,“ konstatoval vědec.

Z pohledu Duchovlinova vypadá velmi podivně také prohlášení Ministerstva obrany Spolkové republiky Německo o stupni utajení analytických metod, jejichž výsledky nelze ukazovat každému. „Analytická chemie je přísně exaktní věda a vyučuje se na všech univerzitách na světě. Na těchto metodách není nic tajného, jsou popsány v učebnicích,“ říká Duchovlinov a dodává, že chemické vzorce Novičoku jsou přístupné na desítkách internetových webů.

„Berlín zatahuje do případu Navalného laboratoře ze Švédska a Francie, ale z pochopitelných důvodů nesdílí data s Ruskem,“ uvedl armádní specialista a bývalý člen komise pro biologické zbraně Igor Nikulin.

„Nám totiž poskytnout údaje nemohou, jinak by se okamžitě odhalila jejich falzifikace. Německo se snaží popřít odpovědnost za každého – za Evropskou unii, za OPCW. Jsou tu snahy Berlína zbavit se odpovědnosti tím, že řeknou, to ne my, to je věc naší atlantické solidarity. Je jasné, že francouzský prezident Emmanuel Macron i další evropští politici použijí při jednáních stejnou výmluvu. Navalnyj se již stal záminkou a pákou nátlaku na Rusko, aby přistoupilo na ústupky. Možná v Bělorusku, možná na Ukrajině, možná někde jinde,“ předpokládá Nikulin.

„Jedna věc je jasná – jde o politickou provokaci. Ukazuje na to čas i místo údajné otravy. Je to poslední pokus jak zastavit dokončení Nord Stream 2, a proto se přijímají takováto nestandardní opatření. Spojení s Ruskem je zde velmi příhodné, protože v myslích západní veřejnosti je Novičok již dlouho jakýmsi hashtagem,“ říká Nikulin.

Mezitím se Navalného stav opět “zázračně” zlepšil. „Pacient byl odpojen od plicního ventilátoru. Stává se pohyblivějším a na krátkou dobu už může vstát z lůžka,“ sdělila v pondělí berlínská klinika Charite, kde se ruský blogger nachází v léčení.

Pohádka o Novičoku

Nikulin upozorňuje na zajímavý fakt, že tvrzení o otravě Navalného Novičokem nepodávají němečtí lékaři, ale dělají to za ně politici.

„Pokud osoba, která utrpěla otravu Novičokem, nedostane do pěti minut injekci protijedu, zemře. Navalnyj by na tom byl jako bratr Kim Čong-una – měl by zúžené zornice, pěnu v ústech, cukání, křeče. U Alexeje jsme však nic takového nepozorovali a lékařskou pomoc dostal až 40 minut po otravě. Proto je jednoznačný závěr, že žádný Novičok tam nebyl,“ uvádí expert.

„Kromě toho německé orgány tvrdí, že nešlo o vlastní Novičok, ale o látku ze skupiny Novičok. A to je naprosto něco jiného,“ pokračuje Nikulin. „Složky z této skupiny se liší tím, že jsou buď málo toxické, nebo vůbec nejsou toxické. Člověku přimíchají takovou složkou do nápoje a látka začne působit po několika hodinách. Není to smrtelné, ale zanechá to v těle stopy.” Proč by to ale někdo dělal? Anebo právě to bylo smyslem celé připravené provokace?

V pondělí projednali případ Navalného prezidenti Vladimír Putin a Emmanuel Macron. Macron v souladu s analýzou provedenou v Paříži uvedl, že Navalnyj byl „otráven Novičokem”. V odpověď na to mu podle Kremlu bylo řečeno, že aby bylo možné zjistit skutečné okolnosti tohoto podivného incidentu, je nutné, aby němečtí specialisté předali do Ruska biomateriály a oficiální závěry založené na výsledcích testů provedených u Navalného a aby začali účinně spolupracovat s ruskými lékaři.

Téhož dne zaslala ruská generální prokuratura německému ministerstvu spravedlnosti novou žádost o právní pomoc a poskytnutí informací týkajících se vyšetření Navalného německými lékaři. „Trváme na bezpodmínečném vyhovění této žádosti,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová.
Jenže to je přesně to, co Němci nemohou udělat. Tedy pokud nechtějí, aby další protiruská provokace šla ke dnu.