Tohle provedou důchodcům. Profesor Keller má strach. A vzkaz Pekarové

rozhovor se sociologem profesorem Janem Kelerem
2. 9. 2020  ParlamentníListy

„Já už se na ten příspěvek těším!“ Bez ohledu na to, jestli věříme anebo nevěříme v koronavirus vzešlý z nedovařeného čínského netopýra, budou podle známého sociologa, profesora Jana Kellera důsledky druhé a dalších vln koronaviru tak ekonomicky devastující, že vyčítat pár tisícovek navíc seniorům může jenom naprostý ekonomický analfabet. „Za pět tisíc korun navíc Babiš můj hlas určitě nezíská. Markéta Pekarová by ovšem můj hlas nezískala, ani kdyby mi přidala před Vánoci třeba milion. Nechat se koupit od lidí jejího typu je příliš drahé při jakékoliv částce,“ podotýká bývalý europoslanec. Připomíná i to, že ne všichni senioři budovali socialismus, někteří nechtěli pracovat bez ohledu na režim.

(Na snímku profesor Jan Keler – sociolog)

Koalice se shodla na příspěvku pět tisíc pro seniory a začal poprask. Bouří se nejen opozice. Vláda příspěvek zdůvodňuje růstem cen, který na důchodce dopadl více než na ostatní.  Je to pádný argument?

Poměr průměrného důchodu u nás k průměrnému platu je mnohem nižší než v jiných zemích. Je prokázáno, že na spotřebním koši důchodců se inflace promítla více než u lidí ekonomicky činných. Růst cen dopadá na důchodce tíživěji než na ekonomicky aktivní. A nejvíce dopadá na osaměle žijící důchodce, což jsou v naprosté většině vdovy. Charakter lidí, kteří závidí peníze vdovám v pokročilém věku, nebudu komentovat.

Opozice mluví o populismu a uplácení voličů. Že jde o úplatek, se domnívá i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová. Podle ní využívá vláda cynickou logiku – my vám dáme peníze, vy nám dejte své hlasy. „Je to uplácení,“ nebrala si servítky v rozhovoru pro DVTV. Jde o uplácení nebo se důchodci nedají uplatit?

To se musíte zeptat důchodců. Já jako penzista mohu za sebe říct jen to, že za pět tisíc korun navíc Babiš můj hlas určitě nezíská. Markéta Pekarová by ovšem můj hlas nezískala, ani kdyby mi přidala před Vánoci třeba milion. Nechat se koupit od lidí jejího typu je příliš drahé při jakékoliv částce.

To, že vláda schválila příspěvek pět tisíc korun, nemá podle Babiše nic společného s volbami. Premiér uznává, že ho senioři volí, ale jsou mezi nimi i ti, kteří ho rádi nemají, a dokonce chtějí tisíce poslat na „protibabišovské záležitosti.“ Těm doporučil, ať peníze raději pošlou dál např. na boj proti rakovině nebo na charitu. Váš komentář?

Osobně si myslím, že ti, kteří Babiše kritizují nejvíce, si ty peníze pohlídají pro sebe. Až si je užijí, budou premiéra o to hlasitěji pomlouvat a kritizovat. Nemám jim to ani v nejmenším za zlé, dělají to pro klid svého svědomí.

Někteří senioři i v médiích prohlašují, že peníze nechtějí, ať je raději dají mladým. Upozorňují na to, že oni mají i v době koronaviru příjem. Objevili se komentáře o tom, že pošlou peníze Milionu chvilek. Co na to říkáte? 

V době koronaviru měli zajištěný příjem nikoliv jen starobní důchodci, ale také státní úředníci, učitelé, policisté, hasiči, lékaři, zdravotnický personál, železničáři a spousta dalších profesí. Pokud tyto miliony lidí pošlou příspěvek Milionu chvilek, začnu si vyčítat, že jsem nestudoval teologii.

Pane profesore, vy si příspěvek necháte? A pokud ano, jak peníze využijete? Mimochodem, nemáte opravdu pocit, že vás Babiš uplácí?

Já už se na ten příspěvek těším také. Našel jsem si na googlu jednu z velice kvalitních pražských restaurací, ve které jsem v životě nebyl. Dám si tam výtečný steak z hovězího z jedné jihoamerické země. Bohužel mi pět táců postačí jenom na dětskou porci, normální steak tam stojí skoro deset tisíc. Ale můžu zaručit, že obsluze neprozradím, že je to z Babišových peněz. Nechci, aby se servírky cítily zkorumpované Babišem.   

(celý rozhovor najdete ZDE)