Ladislav Petráš: Přituhuje

Ladislav Petráš a -rp-
16. 10. 2020  PrvníZprávy

Tak tady máme druhou vlnu kovidu. Kdeže jsou ty doby, kdy se koalice chlubila svými úspěchy v boji proti této pandemii a opozice ji kritizovala za přijímání přehnaných opatření, píše Ladislav Petráš v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

(Na snímku Ladislav Petráš)

Nyní, takřka denně jsme svědky nových a nových rekordů v počtech nakažených, hospitalizovaných, atd., atd.. Vládní koalice přijímá nová a nová opatření a opozice kritizuje vládu za to, že udělala to, co opozice dříve požadovala, a nebo zrušila to, co opozice kritizovala. Do toho všeho jsme bombardováni různými konspiračními teoriemi. Běžný občan je vystrašen, neví, čemu a komu má věřit. Různí aktivisté pod záminkou svých práv nerespektují žádná vyhlášená opatření. Vždyť oni na to mají právo. Mají svá práva a svoji svobodu.

Někteří soukromí podnikatelé, kteří byli nuceni v důsledku dopadu pandemie na naší společnost omezit své podnikání, požadují po státu úhradu svých ztrát, jiní vymýšlí různé finty, jak tato opatření obejít. Jsou tací, kteří dělají obojí. Protože také oni mají svoji svobodu a svá práva. Jsou mezi nimi i ti, kteří hlasitě obhajovali volný trh a různými způsoby “optimalizovali” svoji daňovou povinnost a jaksi pozapomněli na to, že musí také nést nějaké podnikatelské riziko a ne jen natáhnout ruku a říct: státe dej.

Třicet let se u nás hovořilo pouze o svobodě, o demokracii a o právech. Jaksi jsme pozapomněli spojovat svobodu se spravedlností, rozlišovat demokracii od anarchie, a spojovat právo s povinností a odpovědností. Upřednostňovali jsme “JÁ”, před “MY”. Navíc, celé generace našich politiků, (jak se říká, napříč politickým spektrem) šly občanům v těchto záležitostech “příkladem”. Jak říkávala moje babička: “Ryba smrdí od hlavy”. Tak babo raď: čemu a komu má občan věřit?

Dne 13. 10. jsem po velmi dlouhé době slyšel projev politika a ne šaška. Projev hodný toho názvu jak svým obsahem, tak také formou (v našich podmínkách něco nevídaného). Ministr Prymula ve svém asi dvacetiminutovém vystoupení objasnil zdravotní situaci a zdůvodnil přijatá opatření. Poprvé jsem také od našeho politika slyšel slůvko “nařizuji”. V minulosti se zpravidla jen “doporučovalo”. Z tohoto vystoupení ministra Prymuly jsem pochopil, že se snaží skončit s anarchií, která vede k ohrožení části našich občanů. Pochopil jsem, že je tady člověk, který realizuje své právo ministra ve prospěch společnosti a je ochoten na sebe vzít plnou odpovědnost za svá rozhodnutí. Uvědomil jsem si, že je tady člověk který pochopil, že s touto pandemií neuspějeme jako jednotlivci, ale jen jako celek. Pochopil, že kromě “JÁ” je tady také “MY”. Píši to s plným vědomým toho, že ne vše při prosazování přijatých opatření půjde hladce. Lidé nejsou zvyklí na osobní odpovědnost, část společnosti není zvyklá na solidaritu s ostatními občany, část společnosti zaměňuje anarchii za demokracii. Ale je nezbytné se začít učit chápat tyto rozdíly.

Tak, jak jsem četl některé odezvy v našem tisku na vystoupení ministra Prymuly, pochopil jsem, že to bude těžká a dlouhá cesta. Ale musíme ji absolvovat, navzdory různým pisálkům. Dokonce už se v Praze chystá demonstrace proti vyhlášeným opatřením vlády. Jakási organizace Regionservis s.r.o. organizuje “Manifestaci za Svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci”. Představitel tohoto s.r.o. dokonce prohlásil: „Jde o to, co a jakým způsobem se dělo mimo nouzový stav a co se bude dít dál. Chcete, aby vaše životy řídily výnosy plukovníka?” Takže, vážení občané, vláda s námi manipuluje a vede proti nám teror. Pojďme na barikády!!! Vidíte, kdo brání naši svobodu. Máme tady Milión chvilek a nyní se k nim přidává i eseróčko Regionservis.

No, také jste si všimli toho, že ti malí pejsci, ti ratlíci kteří vám sotva dosahují po kotníky, jsou velmi agresivní, když potkají většího psa? Prostě se bojí a proto preventivně pouští hrůzu a štěkají a štěkají. Stačí však když se ten větší pes pouze podívá jejich směrem, tak začnou utíkat. Ale o to víc štěkají. Tož asi tak.

Ještě jedna poznámka k vystoupení ministra Prymuly. Nestačí jen vyhlásit reálná a zdůvodněná opatření. Stejně důležité, ne-li důležitější je prosazení těchto opatření do praxe. To už je ale věcí také ostatních ministrů, ale zejména je to v odpovědností MV ČR. A zde si nejsem jist, zda to je schopen ministr vnitra Hamáček zajistit. Jeho činnost v předchozí době jsem viděl více jako okopávání kotníků svému koaličnímu partnerovi ve vládě a jako politikaření, než jako odpovědnou službu naší společnosti. Snad už konečně také pochopil to, že jsme všichni na jedné lodi. Jen doufám, že za tuto loď nepovažuje Titanik.

V nejbližších letech nás čeká ještě mnoho překážek a problémů. Budou těžší a složitější než ta současná koronavirová pandemie. Svět je jako papiňák, kterému přestal fungovat ventil na upuštění páry. Čeká se jen na to, až ten hrnec praskne.

Takže je nutné si uvědomit, že těmto výzvám můžeme úspěšně čelit jen tehdy, pokud naši občané budou ochotni svorně bojovat za naše národní zájmy. Budou ochotni respektovat “MY” a ne jen “JÁ”. Přituhuje