Exdiplomat Bašta varuje: Pokud radikální muslimové překročí 10procentní hranici populace, začnou uřezávat hlavy. Takže…

Jaroslav Bašta (v rozhovoru)
7. 11. 2020    ParlamentníListy

„Joe Biden, a zejména Kamala Harrisová, slibují progresivistickou politiku, která bude velmi podobná tomu, co v EU prosazuje současná Evropská komise. Jestli ji zavedou také do praxe, zatím není jisté. V mnoha ohledech půjde o návrat k politice Baracka Obamy. Doufám, že nezačnou tolik válek jako on,“ konstatuje politický analytik, bývalý diplomat Jaroslav Bašta. Připomíná, že problémy s radikálními muslimy začínají, když jejich počet přesáhne 5 procent populace. „Když přesáhne 10procentní hranici, začnou uřezávat hlavy,“ všímá si. Jaké je z toho poučení pro nás? „V žádném případě nepřipustit migraci z muslimských zemí,“ je přesvědčen Bašta.

Jak vnímat výsledky voleb v USA a dění kolem něj?

Jde o pokračování studené občanské války, která v USA probíhá téměř pět let. Donaldu Trumpovi se povedlo společnost opravdu polarizovat. Tak vysoká volební účast nebyla 120 let, a rekordní je i dosavadní počet voličů Joea Bidena.

Bohužel, polarizace pokračuje, snad spory o volební výsledek nenabudou charakteru ozbrojených střetů demonstrantů s policií, případně republikánů a demokratů mezi sebou.

Co bude Bidenova politika (pokud se stane prezidentem) znamenat pro politiku vůči Rusku? Trump byl sice zpočátku obviňován, že je proruský či že mu Rusové dopomohli do Bílého domu, ale v reálné politice se to nijak viditelně neprojevilo. Není teď vlastně Rusům jedno, kdo se stane americkým prezidentem

Rusové už konstatovali, že vztahy s USA už horší být nemohou. Proto od výsledků voleb nic neočekávají. Prezident Vladimír Putin to vyjádřil jasně – Ruská federace nabízí Spojeným státům dialog, ale zřejmě se ho dočká až po dalších prezidentských volbách.

Vůči Číně zaujal Trump tvrdý postoj. Jak by se vůči ní choval Biden?

Číňané doufají, že vstřícněji, a očekávají vzájemnou spolupráci, jak se nechal slyšet jeden z náměstků čínského ministra zahraničních věcí. Nahráli tím Donaldu Trumpovi, který v jednom předvolebním rozhovoru v rádiu řekl, že pokud vyhraje on, Čína se podřídí USA, a že vyhraje-li Biden, ČLR ovládne Spojené státy a Američané se začnou učit čínský jazyk.

Mohou se západní státy těšit v případě Bidenova vítězství na americkou podporu ve věci zelených technologií a „transatlantické vazby“? Co očekávat vojensky, politicky, geopoliticky?

Joe Biden, a zejména Kamala Harrisová, slibují progresivistickou politiku, která bude velmi podobná tomu, co v EU prosazuje současná Evropská komise. Jestli ji zavedou také do praxe, zatím není jisté. V mnoha ohledech půjde o návrat k politice Baracka Obamy. Doufám, že nezačnou tolik válek jako on.

(celý rozhovor najdete ZDE)