12. 11. 2020 eadaily
Podle výsledků třetí fáze klinických zkoušek vakcíny proti koronaviru Sputnik V v Rusku je její účinnost 92%. Dnes, 11 listopadu, to bylo oznámeno v Ruském fondu přímých investic (RFPI). “Během zkoušek bylo proveden vyhodnocení účinnosti mezi více než 16 tisíci dobrovolníků 21 dnů po přijetí první dávky vakcíny nebo placeba. Do statistické analýzy bylo zahrnuto 20 potvrzených případů onemocnění. Po rozdělení 20 odsouhlasený případů (odhalených ve skupině s placebem a ve skupině, která obdržela vakcínu) bylo zjištěno, že účinnost Sputniku V je 92% “, je uvedeno ve sdělení na Twitteru.
Rovněž se zdůrazňuje, že sledování 10 tisíc naočkovaných doplňkových dobrovolníků mimo klinické zkoušky, jimiž byli medici a další osoby z rizikových skupin, potvrdilo účinnost vakcíny na úrovni více než 90%.
Získané údaje budou zveřejněny týmem Národního výzkumného centra epidemiologie a mikrobiologie N.F. Gamalei v jednom z nejvýznamnějších světových vědeckých lékařských listů po nezávislém vyhodnocení vedoucími mezinárodními experty v oblasti epidemiologie.
Podle stavu k 11. listopadu bylo v průběhu klinických zkoušek v Rusku v 29 zdravotnických centrech naočkováno více než 20 tisíc dobrovolníků první dávkou vakcíny a více než 16 tisíc dobrovolníků první a druhou dávkou vakcíny. Během zkoušek nebyly zjištěny nepředvídané nežádoucí jevy.
Sledování bude pokračovat šest měsíců, načež bude připravená konečná bilance. V současné době je rovněž schválena a provádí se třetí fáze klinických zkoušek v Bělorusku, SAE, Venezuele a řadě dalších zemí, a také druhá a třetí fáze v Indii. V RF se také provádí klinický výzkum bezpečnosti a imunogenicity vakcíny za účasti osob staršího věku.
Objednávky na nákup více než 1,2 miliardy dávek vakcíny Sputnik V přišly z více než 50 zemí.
Jak informovalo EADaily, dnes má Evropská komise schválit smlouvu s koncernem německé farmaceutické společnosti BioNTech a jejím americkým partnerem Pfizer o zakoupení 300 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Samotná společnost BioNTech tvrdí, že riziko nakazit se koronavirem při aplikaci její vakcíny je o 90% nižší, než bez ní.
11. srpna Rusko jako první na světě zaregistrovalo vakcínu Sputnik V. Podle údajů SZO je nyní v celém světě asi 170 projektů na zpracování vakcíny proti koronaviru.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová