Sebevražedný útok v Kábulu jako vysoká hra USA aneb Zvláštní varování CIA bez přijetí jakýchkoli opatření (1/2)

Při hodnocení incidentu u kábulského letiště nastíníme několik podivností, které se týkají doby před incidentem, doby v době incidentu a doby po incidentu. Patří sem zvláštní stupňované varování americké CIA* a DIA*, nepřijetí zvýšených bezpečnostních opatření, opožděné přihlášení k odpovědnosti za útok …

Agentura EXANPRO
Agentura EXANPRO

Úvodní hodnocení (12107)

Na úvod je nutné sdělit, že Ministerstvo obrany USA (Pentagon) upřesnilo, že při incidentu v Kábulu dne 26. srpna 2021 se jednalo o jeden sebevražedný útok* následovaný akcí několika dalších útočníků, kteří vedli střelbu z ručních zbraní na americké vojáky. Sebevražedný útok a následná střelba se odehrály u brány do areálu letiště na jeho východní straně (úplný název letiště je Mezinárodní letiště Hámida Karzaje). Původní zprávy hovořily o dvou sebevražedných útocích, přičemž druhý útok se měl odehrát u hlídaného vjezdu do ulice k hotelu Baron. Vjezd do ulice k hotelu se nachází na stejné komunikaci jako zmíněná brána do prostoru letiště, ale asi 200 m před touto bránou (Američané tuto letištní bránu nazývají Abbey Gate).

Poznámka: Přibližně 500 m za Abbey Gate je další brána, která se nazývá East Gate (Východní brána). Na severní straně letiště, kde je situována vojenská letištní část, se nachází brána pojmenovaná jako North gate (Severní brána). A nakonec je na jižní straně letiště hlavní vjezd k civilní části letiště, který je v angličtině nazýván jako Main Entrance (někdy také jako South Gate – Jižní brána).

Síla výbuchu a blízkost mezi Abbey Gate a přístupem k hotelu Baron způsobila, že část lidí si myslela, že cílem byl hotel. K tomu dopomohla skutečnost, že hotel Baron byl používán pro shromažďování cizinců k evakuaci z Afghánistánu (většinou zde byli Američané a Britové). Z tohoto důvodu se část lidí v širším prostoru na východní straně před letištěm „automaticky“ (subjektivně) domnívala, že cílem musel být jmenovaný hotel. Proto zde byla v rozmezí několika minut takzvaná dvojí „svědectví“ (telefonáty) o jednom incidentu podávaná z prostoru před letištěm a následně i hlášení novinářů, ale také vojenských představitelů USA o dvou sebevražedných útocích. První hlášení přicházela o pravém útoku u Abbey Gate (jasná identifikace místa incidentu ze strany amerických vojáků) a po několika minutách se přidávala mylná hlášení o údajném útoku v blízkosti hotelu Baron.

Sebevražedný útok se odehrál ve čtvrtek 26. srpna 2021 přibližně v 17.50 hod. místního času (15.20 hod. středoevropského letního času – SELČ). Počet mrtvých civilistů přesáhl číslo 170 (mezi nimi jsou i dva britští občané). Více než 200 lidí bylo zraněno (někde se uvádí dokonce počet přesahující 1 000 osob). Citelné ztráty zaznamenaly také ozbrojené síly USA. Při útoku bylo zabito 13 amerických vojáků (11 příslušníků námořní pěchoty a po jednom příslušníkovi z námořních sil a pozemních sil). Zraněno bylo 18 amerických vojáků. Ti jsou nyní v péči lékařů v americké vojenské nemocnici v německém městě Landstuhl. Nemocnice je vzdálena asi 4 km vzdušnou čarou od americké letecké základny Ramstein, která je významným leteckým uzlem ozbrojených sil USA pro aktivity v Evropě, severní Africe a v Asii včetně Blízkého východu. (Stav vojenských lidských ztrát [mrtví a zranění] je ke dni 27. srpna 2021.)

V následující části úvodního hodnocení incidentu u kábulského letiště nastíníme několik podivností, které se týkají doby před incidentem, doby v době incidentu a doby po incidentu. Patří sem zvláštní stupňované varování americké CIA* a DIA*, nepřijetí zvýšených bezpečnostních opatření, opožděné přihlášení k odpovědnosti za útok, nejasnosti ohledně odpovědné militantní skupiny IS-K (IS-Ch) a zajímavě rychlá odplata Američanů s použitím bezpilotního vzdušného prostředku proti údajnému plánovači útoku.

Přístup k celému produktu získáte po registraci. Registrovat.

Zdroj

3.3 3 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vendol
Vendol
před 2 lety

A přitom řešení toho všeho je tak snadné a jednoduché. Kdyby čučkaři a čučkařky, chci říct příslušníci a příslušnice BIS podpraporčíka Michala Čoudelky, osedlali stádo vepřů a do Kábulu vyrazili na křížovou výpravu, Taliban by se té hordy Čoudelkových kreatur mohl vyděsit a prásknout do bot. Za pokus by to stálo.

cablik
cablik
před 2 lety

Také jsem četl informace že původcích útoků pátrá Taliban to je pro ně nebezpečné okupanti by se mohli vrátit. Budou si muset udělat pořádek s fanatiky z Islámského státu. To je divné jak USA hned vědí kdo to byl a útok dronem na území cizího státu je porušení mezinárodního práva.