Jaroslav Bašta: Vítejte v multipolárním světě

Mnozí historici, kteří se zabývají osudy lidských civilizací, dospěli k podobným závěrům jako evoluční biologové – naše dějiny neprobíhají stále stejným tempem, ale střídají období pomalého a rychlého času, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Čas, když se splaší, tak se během týdnů, dnů či hodin náhle jako ve zrychleném filmu odehrávají změny, které dříve trvaly celá desetiletí. Momentálně to vidíme na událostech v Afganistánu. Po bezmála dvaceti letech úporného válčení se poměry během pár dnů změnily. Afgánská vláda a její armáda jako mávnutím kouzelného proutku přestaly existovat.

Znám jenom jednu historickou analogii, a tou byl pád totality u nás po 17. listopadu roku 1989. Tenkrát v Československu také nezůstal nikdo, kdo by bývalý režim bránil. Ani tajná policie, ani početná armáda a lidové milice a už vůbec ne sovětská okupační vojska. Dokonce se nenašel ani jeden komunistický poslanec, který by hlasoval proti zvolení Václava Havla prezidentem. Před těmi třiceti dvěma lety jsme ještě netušíli, že jde o průvodní jevy změny světa dvou soupeřících velmocí Spojených států a Sovětského svazu na svět monopolární a globalizovaný.

Za zmínku snad stojí, že bipolární svět trval přes 40 let, a jeho počátek a konec byl spojen s Prahou, vlastně šlo o období mezi únorovým prosovětským pučem v roce 1948 a Sametovou revolucí v roce 1989. Zdá se, že stejně symbolickou roli v pádu monopolarity, tedy světové nadvlády Spojených států, sehrává dnes Afganistán. Začátek války proti terorismu v roce 2001 v této hornaté zemi se stal všeobecně uznávaným potvrzením vedoucí role USA v tehdejší světě. Získaly podporu nejen svých spojenců z NATO a EU, ale také od Čínské lidové republiky a Ruské federace.
 
Jaroslav Bašta: Sametová revoluce Talibánu v čínské režii

Dnes se čím dál tím více ukazuje, že vítězem nejdelší války v dějinách Spojených států není ani tolik Talibán, jako sousední Čína, která islámské bojovníky vyzbrojila a nenápadně řídí jejich první mocenské kroky. Ruská federace jako významný čínský spojenec tohoto úspěchu částečně využívá. Na rozdíl od ČLR s Afganistánem přímo nesousedí a jako nárazníkové pásmo využívá bývalé sovětské republiky Tadžikistán a Turkmenistán.

Jaroslav Bašta: Z Profesora se stal Ničitelem, a pak chalífou

Již před týdnem jsem v komentáři psal, že po porážce sil NATO zůstane Talibánu jediný vážný nepřítel operující na území Afganistánu – Islámský stát. Tento týden již udeřil a při teroristickém útoku na kábulské letiště zabil asi 170 lidí,  mezi obětmi byly američtí vojáci i talibští bojovníci. Předpokládá se, že atentát spáchala součást IS Chorásán. Vzhledem k tomu, že po smrti al-Bagdádího se novým chalífou Islámského státu stal al-Kurajší, který je Turkmen, dá se očekávat zvýšená teroristická aktivita právě ve Střední Asii.

Zda budou Američané a Talibánci v boji se společným nepřítelem nejen umírat, ale také spolupracovat, ukáže budoucnost. Nového multipolárního světa.

 

Zdroj: prvnizpravy.cz

 

3.5 4 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vvenc
vvenc
před 2 lety

Je potřeba poznamenat, že IS spolupracoval v minulosti s USA a byl jejich údernou složkou, např. v Sýrii proti Assadovi a Rusům. Po neúspěchu zůstal IS nějak navíc a do hry vstoupil Taliban, zase s americkou režií. Bašta má pravdu, že IS bude válčit s Talibanem a Američané na střídačku s oběma.

cablik
cablik
před 2 lety

Pan Bašta asi neví že jsme byli zrazeni Gorbačovem a bylo našim komunistům vyhrožováno pokud nedají dobrovolně moc. Multipolární svět bude i kdyby se různí Fialové a další stavěli na hlavu.

Milan
Milan
před 2 lety

“…Získaly podporu nejen svých spojenců z NATO a EU, ale také od Čínské lidové republiky a Ruské federace…” No, mě to už tenkrát přišlo, že je to asi taková podpora, jako když jsem na zábavě dvěma co se do do sebe pustili a na které jsem měl pifku, na ně pokřikoval: ” A do něéééj!… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 lety

Pan Bašta vypučel v divného tvora a stále pučí i když není rok 1948. Zřejmě se drží hesla ,demokracie se musí bránit. Tak ta demokracie za 30let má také pomník nacistů v Řeporyjích a demokrat Babiš může kulový ,co nám demokracie nachystá nového ,když NATO nemá nový cíl?

Vendol
Vendol
před 2 lety

A pak tam s krumpáčem čouhajícím z konečníku přiběhl podpraporčík Michal Koudelka, zastupující ředitel panoptikálního divadla názvu BIS, Bezpečnostní informační služba, a začal vykřikovat, že pokud mu nebude definitivně potvrzeno koryto, budou všichni občané ČR starší dvaceti pěti let umístěni do amerického koncentračního lágru na Guantanamu.