Zbořil: O našem osudu zase rozhodují mocnosti

Zdá se mi, že nejen česká diplomacie, ale i ta česká takzvaná „částečně nezávislá“ mezinárodně-politická doktrína, by se mohla dostat do autu, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil
Zdeněk Zbořil

Tento týden se objevila zpráva, že Evropský parlament nebo Evropská komise doporučují jednotný postup vůči Ruské federaci, který schválil i náš Senát. Mezitím tento týden přijel ruský ministr zahraničí do Maďarska a do Rakouska, kde jedná s nejvyššími představiteli o různých věcech, o kterých zase nemáme žádné informace.

 Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Já si jednak myslím, že ten základní dokument byl odhlasovaný Evropským parlamentem a doporučený Evropské komisí, aby se jím řídila. Vyjádření České republiky zatím proběhlo jenom na úrovni Senátu a nikdo sice neprotestoval, ale při setkání velvyslanců v Černínském paláci ministr zahraničních věcí oznámil, že musíme také být jednotní,  ale nesmíme zapomenout na to,  že bychom měli udržovat kulturní i ekonomické styky s Ruskou federací. Nevím, zda to byl signál pro ministerstvo zahraničních věcí v Moskvě anebo pro Evropský parlament, ale dost dobře si neumím představit, že budeme usilovat o rozvíjení kulturních a ekonomických styků, když politicky jsme téměř v zákopech, ze kterých chceme vyrazit do nějaké útočné války. A ještě navíc,  když zřejmě Ruskou federaci to prohlášení vůbec nezajímá,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

„Důkazem je i cesta, řekněme tomu do Podunajské federace, ministra zahraničí Lavrova, která se  odehrávala v Budapešti a ve Vídni a na té nejvyšší mezinárodně politické úrovni obou států. Ta vlastně symbolicky popírá představu Evropského parlamentu o tom,  že „v jednotě je síla“.

V jednotě síla? Když se křičí příliš nahlas, tak to znamená, že asi ta jednota není tak úplně jednotná,  jak bychom si přáli. Paralelně s tím Viktor Orbán o několik hodin dříve prohlásil, že nastal čas, aby se začalo mluvit o opuštění nebo vystoupení Maďarska z Evropské unie a zprávy z Vídně také nejsou příliš povzbudivé. A to ačkoliv bych si dovolil tvrdit, že česká média dělala všechno možné pro to, abychom se nic o těch vídeňských jednáních nebo jednáních mezi Rakouskem a Ruskou  federací nedozvěděli. Ministr zahraničí Lavrov se sešel nejen s ministrem zahraničí Rakouské republiky, ale také s předsedou vlády a jednali o tolika závažných problémech, že snad by si toho mohla aspoň nějaká česká media,  nebo alespoň někteří zpravodajové, všimnout než se stalo/nestalo.

To, že se jednalo také s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii je jenom jakýsi přívažek, ale rozhodně se mluvilo o provozování Nord Stream-2, o tom jaké budou ty skutečně ekonomické vztahy, případně ty kulturní,  které mezi Rakouskem a Ruskou federací jsou na vysoké úrovni a jaké budou v nejbližší budoucnosti. Takže ani nevím, co všechno  jsme zanedbali. Jediné téma, které jsem nezaznamenal ve zprávách z Vídně je kybernetická bezpečnost. Takže když víme, že o tom mluvili mezi sebou prezidenti Ruské federace a Spojených států a že to považují za závažné téma, tak se mi zdá,  že toto téma mohlo být ve Vídni také jedním z nejdůležitějších. Jenom není třeba o tom příliš nahlas mluvit na veřejnosti.

A zdá se mi, že nejen česká diplomacie, ale i ta česká takzvaná částečně nezávislá mezinárodně-politická doktrína, může být zase na nějakou dobu postavená do autu a být mimo pozornost nejenom těch velkých velmocí, které rozhodují o osudu světa,  a také trochu o osudu Evropy, ale i stranou těch menších zemí, které jsou dokonce členy Evropské unie,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.

3.8 11 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 2 lety

zvonka to vyzerá, že Rusko ví, že Nás v současné kundici bude muset nějak přetrpět.

spartak
spartak
před 2 lety

V roce 1989 Havel s Klausem prodali naši republiku US aparátu. Dubček byl odstraněn ,ale osmašedesátníci viz.Rychetský probublávají bahnem demokracie. Po volbách se nic nezmění ,neboť Babiš je také jen prozápadní kšeftař.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  spartak

Souhlas Babiš je též jejich ale kdyby vyhráli ti druzí tak budou každý týden vyhlašovat válku Rusku.

Vendol
Vendol
před 2 lety

Po roce 1989 jsem se naivně domníval, že konečně budeme samostatnou zemí a suverénním státem. Asi jsem nebyl sám. Realita je taková, že dokonce musíme měnit ústavní zákon, aby soukromým osobám Evropská unie nezakázala držet palné zbraně. O bruselských rozkazech, jak má být sladký cukr a slaná sůl, nemluvě. Tohle jsem po roce 1989… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

vendol babicka rikavala “pozde bycha honit”…ale jak jsi mohl po zkusenostech s prvni republikou, ci ctenim jeji historie , cekat ze budeme “suverenim statem” Suverenost zacina kolem 60 milionu obcanu,..abys tomu rozumel, najdi si ve slovniku historie slovo BENELUX a mozna ti to dojde. O tomto nametu by se dalo psat do nekonecna, ale… Číst vice »

Falka
Falka
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

Bylo nás víc, co jsme nečekali, že se zas budeme po plyšáku k někomu tak “tulit”!

danny
danny
před 2 lety

Včera Bílý dům ohlásil, že nebude ani společná tisková konference. Všichni na Ukrajině si uvědomují, co to znamená: “musíte si pomoci sami!”. Především od korupce, ukončit válku na Donbasu a domluvte se s Ruskem. A zapomeňte na Krym. Před prezidentským palácem probíhá řada demonstrací. Především nacionalistů. Jedna z nich právě nyní. I na Ukrajině se… Číst vice »

marcel
marcel
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Západ ,Praha a čt udělali vše pro to aby se stmelili slovanské národy.
Když uloupili Kosovo,tak proč by se neuznali referenda na Krymu a Donbasu.Každý národ má právo na nezávislost.
Ámen

Milan
Milan
před 2 lety

Co dodat. Snad jen, že pokud nebude mít SPD dost hlasů, budem v… Jo. Tam. Totálně.

Josef127
Josef127
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

Na to, aby mohla převzít “kormidlo politiky”, hlasů mít NEBUDE (i s tím mým), pokud se nedokáže do voleb domluvit a spojit s Trikolorou a VBlokem. Jsem přesvědčen, že nejdříve musíme VYHRÁT a teprve nasledně ” vládnout” a ne donekonečna žít jako malá, poctivá opozice, ktera honí bycha – “kdybychom, pak my bychom”, okopavaná ze všech stran… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Josef127

To máte pravdu nejhorší je že se nedokáží domluvit na politickém programu i když všem jde o Český stát. Takže to zas vezme Babiš a budeme rádi že jsme rádi.

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  Josef127

Tady jsme drobet v rozporu. Ne do voleb, ale po volbách. Původně jsem měl na flákance vzteka, že nám krade hlasy, ale po nástupu Bobo a Lipky jsem změnil názor a teď říkám lidem při svém privátním “volebním náboru” (takové pinoživé snažení “něco změnit”, už vlastně roční): “Fajn vole, Samuraje nesnášíš (nevěříš mu), a to ti… Číst vice »

danny
danny
před 2 lety

Nejen co se týče Ruska. Všiml jsem si, že je totální informační blokáda událostí na Ukrajině. Merkelová přijela do Kyjeva z Moskvy. Zelenský kontroval tím, že ji na letišti čekali pouze nižší úředníci a nikdo z ministrů. Merkelová opět potvrdila politický kurz posledních měsíců: SP II. bude spuštěn, Ukrajina se musí řídit závěry… Číst vice »

Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety

No, jednu věc z těch, o kterých jednal Lavrov s Orbánem, bych věděla. Ukázali tam Lavrovovi továrnu, skoro hotovou, v Debrecenu, kde bude Maďarsko vyrábět Sputnik V. Viděla jsem na vlastní oči na Russia CH1. A taky jsem tam viděla, jak zástupci armád NATO mašírovali v Kyjevě na přehlídce k 30.výročí samostatné Ukrajiny, nechci říct že v jednom… Číst vice »

Dann Bary
Dann Bary
před 2 lety
Odpověď uživateli  Raksa.A

Pochodující vojáci česka na Ukrajině. (https://www.facebook.com/yevhen.perebyinis/videos/604829967589451/)

Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety
Odpověď uživateli  Dann Bary

Děkuju za odkaz. To, že mě to nepotěšilo, je věc jiná.