Zbořil: O našem osudu zase rozhodují mocnosti

Zdá se mi, že nejen česká diplomacie, ale i ta česká takzvaná „částečně nezávislá“ mezinárodně-politická doktrína, by se mohla dostat do autu, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil
Zdeněk Zbořil

Tento týden se objevila zpráva, že Evropský parlament nebo Evropská komise doporučují jednotný postup vůči Ruské federaci, který schválil i náš Senát. Mezitím tento týden přijel ruský ministr zahraničí do Maďarska a do Rakouska, kde jedná s nejvyššími představiteli o různých věcech, o kterých zase nemáme žádné informace.

 Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Já si jednak myslím, že ten základní dokument byl odhlasovaný Evropským parlamentem a doporučený Evropské komisí, aby se jím řídila. Vyjádření České republiky zatím proběhlo jenom na úrovni Senátu a nikdo sice neprotestoval, ale při setkání velvyslanců v Černínském paláci ministr zahraničních věcí oznámil, že musíme také být jednotní,  ale nesmíme zapomenout na to,  že bychom měli udržovat kulturní i ekonomické styky s Ruskou federací. Nevím, zda to byl signál pro ministerstvo zahraničních věcí v Moskvě anebo pro Evropský parlament, ale dost dobře si neumím představit, že budeme usilovat o rozvíjení kulturních a ekonomických styků, když politicky jsme téměř v zákopech, ze kterých chceme vyrazit do nějaké útočné války. A ještě navíc,  když zřejmě Ruskou federaci to prohlášení vůbec nezajímá,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

„Důkazem je i cesta, řekněme tomu do Podunajské federace, ministra zahraničí Lavrova, která se  odehrávala v Budapešti a ve Vídni a na té nejvyšší mezinárodně politické úrovni obou států. Ta vlastně symbolicky popírá představu Evropského parlamentu o tom,  že „v jednotě je síla“.

V jednotě síla? Když se křičí příliš nahlas, tak to znamená, že asi ta jednota není tak úplně jednotná,  jak bychom si přáli. Paralelně s tím Viktor Orbán o několik hodin dříve prohlásil, že nastal čas, aby se začalo mluvit o opuštění nebo vystoupení Maďarska z Evropské unie a zprávy z Vídně také nejsou příliš povzbudivé. A to ačkoliv bych si dovolil tvrdit, že česká média dělala všechno možné pro to, abychom se nic o těch vídeňských jednáních nebo jednáních mezi Rakouskem a Ruskou  federací nedozvěděli. Ministr zahraničí Lavrov se sešel nejen s ministrem zahraničí Rakouské republiky, ale také s předsedou vlády a jednali o tolika závažných problémech, že snad by si toho mohla aspoň nějaká česká media,  nebo alespoň někteří zpravodajové, všimnout než se stalo/nestalo.

To, že se jednalo také s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii je jenom jakýsi přívažek, ale rozhodně se mluvilo o provozování Nord Stream-2, o tom jaké budou ty skutečně ekonomické vztahy, případně ty kulturní,  které mezi Rakouskem a Ruskou federací jsou na vysoké úrovni a jaké budou v nejbližší budoucnosti. Takže ani nevím, co všechno  jsme zanedbali. Jediné téma, které jsem nezaznamenal ve zprávách z Vídně je kybernetická bezpečnost. Takže když víme, že o tom mluvili mezi sebou prezidenti Ruské federace a Spojených států a že to považují za závažné téma, tak se mi zdá,  že toto téma mohlo být ve Vídni také jedním z nejdůležitějších. Jenom není třeba o tom příliš nahlas mluvit na veřejnosti.

A zdá se mi, že nejen česká diplomacie, ale i ta česká takzvaná částečně nezávislá mezinárodně-politická doktrína, může být zase na nějakou dobu postavená do autu a být mimo pozornost nejenom těch velkých velmocí, které rozhodují o osudu světa,  a také trochu o osudu Evropy, ale i stranou těch menších zemí, které jsou dokonce členy Evropské unie,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.

3.8 11 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 11 měsíci

zvonka to vyzerá, že Rusko ví, že Nás v současné kundici bude muset nějak přetrpět.

spartak
spartak
před 11 měsíci

V roce 1989 Havel s Klausem prodali naši republiku US aparátu. Dubček byl odstraněn ,ale osmašedesátníci viz.Rychetský probublávají bahnem demokracie. Po volbách se nic nezmění ,neboť Babiš je také jen prozápadní kšeftař.

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

Souhlas Babiš je též jejich ale kdyby vyhráli ti druzí tak budou každý týden vyhlašovat válku Rusku.

Vendol
Vendol
před 11 měsíci

Po roce 1989 jsem se naivně domníval, že konečně budeme samostatnou zemí a suverénním státem. Asi jsem nebyl sám. Realita je taková, že dokonce musíme měnit ústavní zákon, aby soukromým osobám Evropská unie nezakázala držet palné zbraně. O bruselských rozkazech, jak má být sladký cukr a slaná sůl, nemluvě. Tohle jsem po roce 1989… Číst vice »

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

vendol babicka rikavala “pozde bycha honit”…ale jak jsi mohl po zkusenostech s prvni republikou, ci ctenim jeji historie , cekat ze budeme “suverenim statem” Suverenost zacina kolem 60 milionu obcanu,..abys tomu rozumel, najdi si ve slovniku historie slovo BENELUX a mozna ti to dojde. O tomto nametu by se dalo psat do nekonecna, ale… Číst vice »

Falka
Falka
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Bylo nás víc, co jsme nečekali, že se zas budeme po plyšáku k někomu tak “tulit”!

danny
danny
před 11 měsíci

Včera Bílý dům ohlásil, že nebude ani společná tisková konference. Všichni na Ukrajině si uvědomují, co to znamená: “musíte si pomoci sami!”. Především od korupce, ukončit válku na Donbasu a domluvte se s Ruskem. A zapomeňte na Krym. Před prezidentským palácem probíhá řada demonstrací. Především nacionalistů. Jedna z nich právě nyní. I na Ukrajině se… Číst vice »

marcel
marcel
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Západ ,Praha a čt udělali vše pro to aby se stmelili slovanské národy.
Když uloupili Kosovo,tak proč by se neuznali referenda na Krymu a Donbasu.Každý národ má právo na nezávislost.
Ámen

Milan
Milan
před 11 měsíci

Co dodat. Snad jen, že pokud nebude mít SPD dost hlasů, budem v… Jo. Tam. Totálně.

Josef127
Josef127
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Milan

Na to, aby mohla převzít “kormidlo politiky”, hlasů mít NEBUDE (i s tím mým), pokud se nedokáže do voleb domluvit a spojit s Trikolorou a VBlokem. Jsem přesvědčen, že nejdříve musíme VYHRÁT a teprve nasledně ” vládnout” a ne donekonečna žít jako malá, poctivá opozice, ktera honí bycha – “kdybychom, pak my bychom”, okopavaná ze všech stran… Číst vice »

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Josef127

To máte pravdu nejhorší je že se nedokáží domluvit na politickém programu i když všem jde o Český stát. Takže to zas vezme Babiš a budeme rádi že jsme rádi.

Milan
Milan
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Josef127

Tady jsme drobet v rozporu. Ne do voleb, ale po volbách. Původně jsem měl na flákance vzteka, že nám krade hlasy, ale po nástupu Bobo a Lipky jsem změnil názor a teď říkám lidem při svém privátním “volebním náboru” (takové pinoživé snažení “něco změnit”, už vlastně roční): “Fajn vole, Samuraje nesnášíš (nevěříš mu), a to ti… Číst vice »

danny
danny
před 11 měsíci

Nejen co se týče Ruska. Všiml jsem si, že je totální informační blokáda událostí na Ukrajině. Merkelová přijela do Kyjeva z Moskvy. Zelenský kontroval tím, že ji na letišti čekali pouze nižší úředníci a nikdo z ministrů. Merkelová opět potvrdila politický kurz posledních měsíců: SP II. bude spuštěn, Ukrajina se musí řídit závěry… Číst vice »

Raksa.A
Raksa.A
před 11 měsíci

No, jednu věc z těch, o kterých jednal Lavrov s Orbánem, bych věděla. Ukázali tam Lavrovovi továrnu, skoro hotovou, v Debrecenu, kde bude Maďarsko vyrábět Sputnik V. Viděla jsem na vlastní oči na Russia CH1. A taky jsem tam viděla, jak zástupci armád NATO mašírovali v Kyjevě na přehlídce k 30.výročí samostatné Ukrajiny, nechci říct že v jednom… Číst vice »

Dann Bary
Dann Bary
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Raksa.A

Pochodující vojáci česka na Ukrajině. (https://www.facebook.com/yevhen.perebyinis/videos/604829967589451/)

Raksa.A
Raksa.A
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Dann Bary

Děkuju za odkaz. To, že mě to nepotěšilo, je věc jiná.