11. září: Sebevětší tragédie nezastaví kšefty

Začíná několikadenní politický jarmark v rámci 20. výročí teroristických útoků v USA z dopoledních hodin 11. září 2001. Bude plný politických keců.

František Roček
František Roček

Zdroj: PrvníZprávy

Připomeňme si k tomu, že na rozdíl od médií, po světě panovala a panuje vůči tragédiím praktická lhostejnost.

Důležitý není obraz v místě tragédie, ale jaký to má praktický vliv na chování aktérů, kteří ovlivňují pohyb lidí a zboží světem, připomíná publicista František Roček.

Připomeňme si, co 6. října 2001 vydala ČTK: „Prezident německé Bundesbanky Ernst Welteke neočekává celosvětovou recesi v důsledku teroristického útoku na Spojené státy. Welteke, který je rovněž členem rady Evropské centrální banky, to dnes prohlásil na tiskové konferenci ve Washingtonu, kam přicestoval na setkání ministrů financí a prezidentů centrálních bank skupiny nejvyspělejších průmyslových zemí G7…“  

Po 11. září 2001 se burza zachovala v následujících dnech přiměřeně situaci, podobný stav  nastal po 11. březnu 2004, kdy exploze ve 4 vlacích v Madridu zabily 193 lidí a zranily asi 2000 lidí. Po atentátech v Madridu sice evropské burzy krátce propadly, ale burzovní trh by krátkodobě citlivý i po 11. září. Ale nebyl významně postižen.

Geopolitická rizika jsou vyšší než dříve a proto si burzovní trh na podobné šoky již zvykl. Pokud nebudou teroristé schopni atentáty typu 11. září či madridského typu opakovat v širším regionu (např. v různých částech Evropy) v rozmezí několika málo týdnů, vliv teroristů na akciové trhy je v podstatě mizivý.

4.7 3 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 měsíci

Jo prachy se ždímat musí to je podstata kapitalismu mrtvý lidé je pro ně obyčejná záležitost kasička musí dělat cinky cinky..