Bylo i jiné tragické 11. září

Na 11.září roku 1973 se spíše ve světe nevzpomíná, ačkoli se v Santiago de Chile bojovalo, byl nehumanitárně bombardován prezidentský palác a v něm zahynul, spáchal sebevraždu nebo byl zavražděn chilský prezident Salvador Guillermo Allende Gossens

Zdeněk Zbořil
Zdeněk Zbořil

Zdroj: iReportér

Současná politická kázání neúnavně opakují, svět se po září v roce 2001 změnil a stal se jiným. Pravdou ale je, že americká zahraničí politika se po tomto datu stala s „pomocí Boží“ agresivnější, neodpouštějící a trestající. Objevila se rétorika pracující s novými definicemi světového společenství, darebáckých států, kolektivní obrany, podobně jako už trochu unavené výzvy k obhajobě lidských práv, později evropských hodnot, kdekoliv v Africe, Asii a všude tam, kde se ti jediní spravedliví dohodli, že je toho třeba. Jedno 11.září si stále připomínáme a dokonce i čeští středoškoláci vědí,  že nejméně dvě letadla pilotovaná teroristy nalétla do budov Světového obchodního  centra, a asi jen jedno vlétlo do posvátného Pentagonu. Vraždící poloamatérští piloti o sobě dali vědět, když jeden z nich zapomněl v automobilu na parkovišti letiště v Bostonu  arabskou verzi svaté knihy všech muslimů – korán.

Na 11.září roku 1973 se spíše ve světe nevzpomíná, ačkoli se v Santiago de Chile bojovalo, byl nehumanitárně bombardován prezidentský palác a v něm zahynul, spáchal sebevraždu nebo byl zavražděn chilský prezident Salvador Guillermo Allende Gossens (1908-1973). Také při tomto teroristickém útoku na řádně zvoleného prvního socialistického prezidenta bylo zabito nebo zmizelo přes tři tisíce osob jako v New Yorku. Mezinárodní společenství na ně dodnes nevzpomíná, ačkoli v Chile  už dávno došlo  na odsouzení a potrestání viníků jejich smrti.

Dnes  se také už ví, že tato akce byla koordinována nebo dokonce řízena americkou CIA, ale její oběti se tak moc nepočítají. Konečně byli to jiní Američané, než ti ve Spojných státech, a Allende byl socialista, což se na severu zdá být stejné jako komunista. A komunismus, jak se učíme dodnes, je nepromlčitelný zločin nad zločiny. Allende byl ale také řádně zvoleným 28. prezidentem Chile. Působil v politice skoro čtyřicet let, účastnil se prezidentských voleb hned třikrát (1952, 1958 a 1964) a byl zvolen až v roce 1970 jako kandidát koalice Lidová jednota. Dlouhá léta byl také členem Socialistické strany Chile a působil v různých zastupitelských sborech země..

Podobně jako Labour Party ve Velké Británii a strany Národní fronty v Československu hned  po druhé světové válce v roce 1945,  jeho režim začal znárodňovat “klíčový průmysl a bankovnictví“, reformovat veřejné služby, zejména zdravotnictví a školství. Znepřátelil si tím relativně silnou opozici, autodopravce a hlavně americkou nadnárodní v té době chřadnoucí United Fruits Co., její „tlumočníky“. Tehdy se jim také říkalo kompradoři, protože zprostředkovávali vývoz národního bohatství do zahraničí. Rozlobily se na něho „chilské ženy“, které vyšly do ulic a žádaly jeho rezignaci.   Allende tak neučinil, ani když povstala část armády pod velením Augustina Pinochet, a dokonce přednesl v bombardovaném prezidentském paláci Moneda svůj poslední projev, který nebyl zapomenut, ale příliš často se o něm nemluví. Zůstala jen fotografie prezidenta s vojenskou helmou na hlavě a samopalem v ruce, která je dodnes důkazem, že proti zvůli a násilí bojoval.

 

5 7 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
adam
adam
před 2 lety

Naši gymnazisté se ovšem učí, že v únoru 1948 uskutečnili čeští komunisté “krvavý puč”. Tato neuvěřitelná manipulace mě tak vytočila, že jsem vnukovi popsal na příkladu Chile a osudu tamějších demokratických sil, jak vypadá skutečný puč. Vnuk měl nějaké zábrany 🙂 a dotyčné “profesorky” dějepisu se nezeptal na srovnání “únorových událostí” se zmíněným… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  adam

Jo Adame a v tom to je. Ti mladí nechtějí poslouchat zkušenosti starších. Například dceři nemůžu vnucovat svůj pohled na svět protože se ještě více zatuří…musí si vše prožít a svůj náhled je třeba přidávat po kapkách a když bude správná příležitost.Zatím si dost lidí v okolí připadá sečtělých když sledují pozorně ČT 24 a přejímají jejich… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Kdo volí SPOLU, volí Piráty, kteří přináší totální zkázu. Okamura promlouvá i o výzvách romského předáka k jeho likvidaci

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kdo-voli-SPOLU-voli-Piraty-kteri-prinasi-totalni-zkazu-Okamura-promlouva-i-o-vyzvach-romskeho-predaka-k-jeho-likvidaci-676533

Dialog s migranty, ne bariéry?! Poslanec ANO vyletěl: Je jich milion, už vidím, jak budou Peksa a další poslouchat na hranicích jejich příběhy!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dialog-s-migranty-ne-bariery-Poslanec-ANO-vyletel-Je-jich-milion-uz-vidim-jak-budou-Peksa-a-dalsi-poslouchat-na-hranicich-jejich-pribehy-676552

cablik
cablik
před 2 lety

Zase to samé socialismus a komunismus noční můra fašistů tak zinscenovat převrat a dosadit svoje lidi.

spartak
spartak
před 2 lety

Děkuji pane Zbořile za připomínku zhovadilosti pravičáků .Zatím mají krutovládci navrh ,ale jsou zde již první vlaštovky osvobození .

Tatran
Tatran
před 2 lety

Pan Zbořil velice trefně připomenul zločinné nehumanitární bombardováni prezidentského paláce, protože tam seděl prezident socialisticky prezident Aliende, ne příliš oblíbený v USA a CIA. Tak jako v 11. září 200+ a také v roce 1973 mají v tom prsty USA, které jsou schopné obětovat nejen cizí občany ale dokonce i své. Pamatuji si z té doby i zvěrstva odpůrců Aliendeho,… Číst vice »