Co s občasnými energetickými zdroji?

Asi existuje jediná rychlá možnost nápravy krize, kterou je dostavba několika bloků jaderných elektráren. Ty ovšem musíme postavit sami, dokud na to máme průmyslové a vědecké kapacity.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Zdroj: První zprávy

Již před pěti lety statistiky ukázaly, že energetická chudoba hrozí 20 procentům českých domácností. Dnes, kdy nás již brzo čeká citelné zdražení elektrické energie, Evropská komise upřesnila, že se to citelně dotkne 100 milionů lidí v celé Evropské unii, tedy oněch 20%.

V České republice na tom budeme ještě hůř, problém zaplatit elektrickou energii zasáhne tři a půl milionu občanů, čili třetinu. Vláda uvažuje o tom, že by to vyřešila sociálním opatřením podobným příspěvku na bydlení. Nikdo nemluví o tom, že nedostatková a drahá energie nejvíce postihne všechna průmyslová odvětví, takže sociální stát nebude z čeho financovat.

K charakteristice české politiky a žurnalistiky patří to, že nikdo nezmíní důvody, kvůli kterým hlavně elektřina tak drasticky zdražuje. Jsou tři – prosazování obnovitelných energetických zdrojů, liberalizace energetického trhu a zvýšená cena emisních povolenek. Všechny tři mají společné to, že znamenají vítězství zelené ideologie říznuté ekonomickým liberalismem nad zdravým rozumem. Například současné enormně vysoké ceny elektřiny jsou přímým důsledkem toho, že obnovitelné zdroje jsou vlastně zdroje občasné. Když vítr nefouká a slunce se ukrylo za mraky, elektřiny je nedostatek a její cena na burze stoupá. Zdražování povolenek na emise CO2 pak vyřazuje z trhu uhelné a plynové elektrárny.

Situace opravdu vypadá katastroficky a Zelený nový úděl (Green Deal) sehraje v likvidaci západní civilizace ještě důležitější roli než islamizace a protibělošský rasismus. Přesto v české předvolební kampani o tomto problému s výjimkou SPD nikdo nemluví a nevaruje. Naopak, stoupenci nevychované Grety šli zase v pátek za školu a dožadovali se toho, aby průměrná teplota Země stoupla maximálně o 1, 5 stupně nad úroveň před průmyslovou revolucí. Zapomínají nám sdělit, že tehdy byla Malá doba ledová v 17. – 19. století, v níž průměrné teploty oproti předchozím věkům výrazně poklesly. Pochopitelně neznáme absolutní čísla, ale víme, že vegetační období v 16. století bylo minimálně o šest neděl delší než dnes. Bývalo u nás tehdy tepleji než je nyní v Chorvatsku. Emise kysličníku uhličitého oteplení tehdy opravdu způsobit nemohly .

Vrátím se zpět k energetice – ta se pro příštích několik let stane tím nejdůležitějším faktorem v zápase o budoucnost a samotnou existenci České republiky. Mnohé může zachránit již v letošním roce vláda, nezvítězí-li ve volbách anticivilizační levice z koalice PirSTAN a jejich přicmrdávači z koalice SPOLU. Asi existuje jediná rychlá možnost nápravy krize, kterou je dostavba několika bloků jaderných elektráren. Ty ovšem musíme postavit sami, dokud na to máme průmyslové a vědecké kapacity. To by mělo být v programu příští vlády na prvním místě programového prohlášení.

Pokud by se nepodařila tato optimální varianta, Katalánci ukázali, že proti zdražování elektřiny lze účinně bojovat. Vyhlásili tzv. Žárovkové referendum. V určenou hodinu ve špičce všichni naráz rozsvítili a zapnuli elektrické spotřebiče. Výsledné black out stály elektrárenské společnosti a vládu tolik peněz, že se dodnes v Barceloně neplatí žádné DPH z elektřiny.

Když to shrnu, energetickou chudobu způsobuje chudoba ducha zelených fanatiků a bezohledných spekulantů na energetické burze. Občasné energetické zdroje musíme nahradit moderní, převážně jadernou, energetikou. I za cenu toho, že Evropskou unii budeme muset opustit dříve, než se v důsledku Green Dealu sama rozpadne.

5 6 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Z Evropské unie se stalo Evropské utrpení. Dnes máme cejch řeholníka, zítra život nevolníka. Opusťme tento klášter !

Plebej
Plebej
před 1 rokem

O tom, že svým politickým viděním jsou opo-bloci (PirSTAN i s přicmrdávači zn. SPOLU) anticivilizačními, není nutno pochybovat. Co však není až tak pochopitelné, jak autor Bašta dospěl k závěru, že ti opo-bloci jsou k tomu zároveň i levicovými. Bylo by dobře, pokud by si i on ujasnil atributy levice (jakožto nositele ideologie všestranné emancipace širokých vrstev… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 1 rokem

Projekt Mezimoří (nebo Trojmoří) byl vytvořen globalistickým predátorem (GP). Tedy pás relativní stability a prosperity mezi Západem a Východem. Samozřejmě je žinantní spoléhat se na takovou mrchu jako je GP. Ale co nám zbývá? A tak předpokládám, že Westinghaus je pasé. Jo, ale zaznamenali jste prohlášení ministra K. Havlíčka B.? Že není na… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

a proc je svine? to ze posloucha Andrejka? a ze Andrejko posloucha Andulu? Nejdrive pockej jak dopadne NS2, vlada v Afgu, Cina versus Taiwan, jak USA “zkroti” Cinu, kdy USA sesadi Putina, a pak se zabejvej zplavnenim Labe v UstiN/L, a vysadbou zelene na Petrine, a potom muzes planovat Temelin

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Já to už naplánoval dávno a neuhnu ani o píď. A když ty na mně tak zhurta, prozradím to.Temelín dostaví Rosatom nebo už nikdo. A klidně se o to s tebou vsadím. Do deseti let to budeš mít na talíři.

cablik
cablik
před 1 rokem

Přesně tak máte pravdu ale co se děje u nás stojí za pendrek dostavbu jaderné elektrárny dali Američanům z ideologických důvodů. Pokud se stane nějaká nehoda můžeme si zpívat kde domov můj.