Jak to bylo s výstavbou bytů za socialismu

Vzpomínáte, jak byly v devadesátých letech minulého století zesměšňovány panelákové „králikárny“, jak byl minulý režim kritizován za to, že nebyl schopen zajistit dostupné bydlení?

 Zdroj: Rukojmí

Dnes, více než třicet let po změně režimu se problém s dostupným bydlením stává tématem číslo jedna a politici jen těžko hledají jeho řešení. Ze statistických dat lze přitom překvapivě zjistit, že si ten kritizovaný minulý režim nevedl, na poli řešení bytové otázky, až tak zle, a mnozí, především ti mladší, si kladou nejspíše otázku, jak je možné, že neviditelná ruka trhu prohrává ve srovnání s plánovaným hospodářstvím.

Výstavba bytů za minulého režimu neprobíhala v jeho jednotlivých etapách samozřejmě stejným tempem a intenzita výstavby se také lišila, lokalita od lokality. A tak se nelze divit, že v padesátých letech, v době rozmachu těžkého průmyslu, se bytová výstavba soustředila především do průmyslových center, viz výstavba Havířova, či Ostravy Poruby, dnes obdivované jako jedinečná ukázka tzv. socialistického realismu.

V dalších letech se výstavba rozšiřovala i do jiných regiónů a svých maxim dosáhla v sedmdesátých letech, kdy např. Bratislava dostala svou Petržalku a Praha své Jižní Město.

Já mohu přidat jen své zkušenosti z osmdesátých let a to právě z regionu Severní Moravy, kde od narození žiji. Když jsem v druhé polovině osmdesátých let nastoupil do své první práce v průmyslovém podniku, tak zrovna právě v této době probíhala nabídka zaměstnancům na získání nového bytu na sídlištích ve Frýdku-Místku, či Frenštátě pod Radhoštěm, čehož, zejména mladší zaměstnanci, ve velké míře využili a nepamatuji se, že by byl některý žadatel odmítnut i když i takové případy nevylučuji.

A cena? Vklad garsonka – asi 10 000, 2+1 – 22 000, 3+1 – 32 000 plus splátky v řádu stokorun. Současný kolega z práce vzpomíná, jak získal byt ve Frenštátě pod Radhoštěm za 22 000 a splátky 270 korun měsíčně v době, kdy se čistá mzda pohybovala okolo 2 500 kčs měsíčně (viz Český statistický úřad)

Podobné to bylo i na dalších velkých sídlištích budovaných v našem kraji např. na sídlišti Slezská ve Frýdku – Místku, Šumbark v Havířově, či Dubina v Ostravě. Nebyly to sice žádné architektonické skvosty a byty není možné srovnávat s dnešní úrovní bydlení, na podlahách bylo lino, na stěnách tapety, byty měly umakartové jádro, plechové kuchyně, ale bydlet bylo kde a bydlení bylo, v relaci k dnešku, nepoměrně levnější.

Pokud byl obyvatel takové „králikárny“ navíc šikovný, tak si mohl bytový standart upravit k obrazu svému. Ano, často chyběla občanská vybavenost, zeleň atd. a vše se dodělávalo až postupně, ale starají se dnes developeři o to, aby měli děti z jejich bytových projektů kde chodit do škol, či zda existuje v místech jejich výstavby dopravní obslužnost?

Existovaly samozřejmě i státní byty např. armádní, či byty přímo podnikové. Stavělo se také svépomocí. Budovaly se řadovky, rodinné domky, jejichž výstavba byla podporována nízko úročenými půjčkami, které tuším mohly být, za jistých podmínek, i bezúročné. Komu se nepodařilo získat si vlastní bydlení, musel se spokojit s nájmem, kde nájemné sice bylo mizivé, ale pořadníky na takový byt poměrně dlouhé.

V současnosti je družstevní a obecní výstavba bytů na okraji, což možná je i jednou z příčin, proč rostou ceny bytů a nájmy takovým raketovým tempem a proč přibývá lidí, kteří se neobejdou bez podpory státu. Urychlení stavebního řízení je jen dílčí pomocí k řešení bytové krize a stát by se měl především zaměřit na zvýšení podpory družstevní a obecní výstavbě, která by mohla pomoci držet ceny bytů a nájmy v rozumných mezích.

V dnešním, předvolebním, čase se otázka bydlení stává jedním z důležitých předvolebních témat, ale zatím to tak vypadá, že strany nám nabízí jen obecné fráze a konkrétní návrhy jsou spíše ojedinělé (viz např . ZDE). Budí to podezření, že většina stran je pod tlakem developerů a majitelů nemovitostí, kteří si umí dobře pohlídat své zisky a o konkurenci družstev a obecních bytů zrovna moc nestojí. Ten, koho otázka bydlení pálí, by si tedy měl dobře rozmyslet, komu dá svůj hlas, protože pokud zvolí špatně, tak se o reparát může pokusit až za dlouhé čtyři roky.

 

4.7 18 hlasy
Hodnocení článku
44 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 1 rokem

Ještě k těm dvěma vševědům: basos a reproduktor. Dohadování je většinou na druhé stránce komentářů. Snaha o prokázání mé agrese ale skutečnost opačná. Já sice nezískal být na lukrativním místě v Brně Vinohradech. Já taky neemigroval ze země. Na druhou stranu, jsem získal ženu a druhou rodinu na obrovské úrovni. Naše dvě rodiny jsou ve… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Ltu merunkovici by si sem mel dat do placu misto tvych kecu, nesmim kvuliva necemu na ledvine chlastat, ale panaka dobrutky si dat muzu, doufam ze to nepalis v lavoru. Hele Lubku, zrejme jsi prosel ve svem zivote pohnutymi casy, takze … ja jsem s tou svoji uz 65 let, a uz je… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

basos
To je ta samá, kvůli které jsem řekl že nevstůpim a přišel jsem o ten byt.
Ona chodí každou neděli do kostela, já jednou za čas.
Ale takovou děvčicu bych neměnil.
Sice už není nejmladší ale i mlaďoši se ohlídnou.
Měl jsem životě pech, miluji ji.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Je škoda, že se zabýváte žabomyšími válkami. Beru vás tři za normální a je jedno jak jste zkušenosti nabyli, zda doma nebo v zahraničí. osobně jsem blíže k Lubezovi, neb “špinavé prádlo” se pere doma ale i zahraniční zkušenosti nejsou k zahození, když se správně vyhodnotí a nejsou příčinou zatrpknutí ke svému národu a přeběhnutí “na druhou… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Také jsem komunisty před rokem 1989 nemusel a 5let jsem měl uložený PAS na Lenince v Brně. Ale mohu srovnávat soc. a kap. Rodiče při přistěhování do Brna do státního bytu pro firmu CHEPOS ,zažádali o 2pok.družstevní byt a po 20letech ,kdy jsem dospěl jsem dostal na výběr ve dvou sídlištích.2 byt v Bystrci v roce 1987 byl za… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Až nato že to co je dnes, nemá s kapitalismem nic společnýho.
Jak to napsat, abych nebyl #####?
Choroš bolševismus, nebo tak něco od sinaje.
Máš to kósek na Prygl.

Jaroslav
Jaroslav
před 1 rokem

v roce 1973-1976 jsme stavěli řadový domek v Čestlicích u Prahy. Dostali jsme na dvougenerační domek 150 tisíc podmínečně nenávratnou půjčku. Podmínkou bylo hlavně zkolaudovat do tří let. To jsme splnili a po asi třech letech byla půjčka prominuta. Nikdo z nás komunista nebyl.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jaroslav

Tak to bylo i ja premyslel o baracku. Pozemek 1 Kč za 1m čtvereční. To dnes nikdo nepochopi. Tenkrat byla lichva trestnim činem a dnes je uzakonena.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Ai tak. Někdo si stěžuje, ze nebyly byty a ze se cekalo i několik let. Ma zkusenost je takova. Zena dostala byt od opbh na ktery mela prednostni natok fabrika kde pracovala. Ja v te dome pracovat UD Příbram a rovnezmi byl nabidnut podnikovy byt. Po nekolika letech cca 3 zena dostala druzstevni byt po kauci… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

repraku, mas pravdu lichva byla zakazana, ale presto jsem v 60 roce zaryl rypakem do hnoje, Hajzl nam nabidl byt V Rybne (praha1) za 8,000 kcs dali jsme s Marjankou 2 litry, mamy nam daly dalsi dva litry, ktere jsme hajzlovi dali, a pak jsme mu my mladi pitomci 24 let podepsali smenku na… Číst vice »

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

I tehdy šlo o osobní statečnost, jistě, tresty by postihly obě strany, na vaší podmínka jako vydíraného a úředníku natvrdo bez kariéry i když…