Kterak Ivan David „lže a manipuluje“

Česká veřejnoprávní média neplní svou informační funkci a o mnoha událostech neinformují nebo informují zkresleně. Pak se tváří překvapeně, když někdo napíše, jak se věci opravdu udály.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Zdroj: FB autora

Ku svému údivu jsem zjistil, že existuje nový projekt českého rozhlasu, zvaný Ověřovna, který prý ověřuje či objasňuje lživé či překroucené informace, a to každý všední den. Hvězdou pořadu o tom, kterak lžu konkrétně já, byla reportérka českého rozhlasu Jana Magdoňová. A o čem jsem měl lhát? Inu o tom, zda Evropská komise pozvala Afghánce do Evropy. Autorka ovšem vyvrací to, co jsem netvrdil. Smyslem je před volbami znevěrohodnit SPD, jíž jsem viditelnou figurou.

Paní Magdoňová buď není schopna chápat složitější text psaný v rodném jazyce, nebo se vědomě chová hluboce nekorektně. Kloním se spíše k druhému vysvětlení.

Citovaná zpráva o uprchlících pochází ze zprávy Aljazeera, která cituje agenturu Bloomberg: “Evropská unie předložila plán utratit 300 milionů eur (355 milionů dolarů) na přesídlení asi 30 000 uprchlíků uvnitř bloku ve snaze odvrátit migrační krizi po stažení amerických vojsk z Afghánistánu. Podle diplomatické nóty Bloombergu předložila Evropská komise, výkonná složka bloku, velvyslancům při EU návrh na setkání 26. srpna o Afghánistánu. Komise dodala, že by mohly být uvolněny další finanční prostředky.”

22. srpna jsem zde na facebooku napsal, že Ursula von der Leyenová pozvala Afghánce do Evropy. Cituji:

„ Předsedkyně Komise navštívila vojenskou základnu Torrejon de Ardoz poblíž Madridu společně s předsedou Rady Charlesem Michelem a španělským premiérem Pedrem Sanchezem. Španělské vojenské letectvo na základně zřídilo tábor, do kterého se podle Sancheze vejde až 800 lidí. Podle vlády v Madridu bude sloužit jako „logistické centrum Evropy“, ze kterého budou „všichni Afghánci, kteří pracovali pro instituce EU“, distribuováni do jiných zemí. Podle španělského ministra zahraničí Jose Manuela Albarena „téměř všechny země EU“ souhlasily s přijetím lidí z tábora. Nejprve by měli dostat „povolení k dočasnému vstupu“ do Španělska, než jim různé země, ve kterých se mají usadit, přiznají status uprchlíka.“ Byl to citát z rakouského deníku Kurier.

Na tuto aktivitu Komise nejrazantněji reagoval rakouský ministr vnitra Karl Nehammer, který se vyjádřil v tom smyslu, že předsedkyně EK vyslala přesně ten signál, kterému se mělo zabránit, aby se neopakoval rok 2015:

„Mohu jen důrazně odsoudit návrhy na to, aby se nyní všichni z Afghánistánu dostali do Evropy,“ řekl Nehammer. Cílem nemůže být přivést do Evropy „tisíce a tisíce“ Afghánců. Toto není řešení a je to „velmi krátkozraká a ideologicky scestná politika“, která je pro Evropu nebezpečná. V tomto regionu musí být zajištěna ochrana uprchlíků, „řekl Nehammer doslova. Nebyl tedy zjevně toho názoru jako Vít Novotný, seniorní analytik z Centra Wilfrieda Martense pro evropská studia, vystupující v pořadu Ověřovna: „Evropská komise může vyzvat členské státy, aby přesídlily podle vlastního rozhodnutí určitý počet lidí z Afghánistánu nebo ze zemí blízkých Afghánistánu.“ Citát vyjádření rakouského ministra vnitra lze najít ve Vol.at nebo na jeho FB stránce.

Podle Novotného nelze o slovech předsedkyně komise mluvit jako o pozvání Afghánců do Evropy: „Ona nikoho zvát nemůže. Předsedkyně komise může pouze vyzvat členské země Evropské unie, aby zvážily přesídlení Afghánců přímo z Afghánistánu nebo pravděpodobněji z Pákistánu nebo jiné blízké země,“ uvedl Vít v rozhovoru s Janou Magdoňovou.

Je tedy na laskavém čtenáři, aby se rozhodl, zda bude věřit slovům rakouského ministra vnitra či seniorního analytika z Centra evropských studií, o němž zatím nevíme, kdo ho platí, ale je klidně možné, že za rok se v účetní zprávě o hospodaření EU dozvíme, že peníze na různá evropská studia či Ověřovny platí EU. Přímo z „pytle peněz“, který rozděluje eurokomisařka Věra Jourová. Bez spolurozhodování národních platebních agentur.

Stejně tak si čtenář může udělat obrázek o tom, jak často vystupuje EK a její členové za rámec svých pravomocí stanovených Smlouvou o EU. V případě afghánských „tlumočníků“ byla Komise velmi usilovná, zejména pak švédská komisařka EU pro vnitřní věci Ylva Johanssonová: „Vyzývám členské státy EU, aby zvýšily své kvóty na přesídlení, zejména pro Afghánce,“ řekla Ylva Johanssonová pro Handelsblatt. „Myslím si, že je důležité, aby Evropa projevila solidaritu a poskytla ochranu těm, kteří ji přímo potřebují.“ V případě přesídlení nebo znovuusídlení se uprchlíkům nabízí možnost trvalého usazení v jiné zemi. Johanssonová se odvolala na USA, Kanadu a Velkou Británii, které prý chtějí přijmout desítky tisíc lidí. „Evropa by se samozřejmě měla zapojit nebo udělat víc,“ řekla Johanssonová pro Handelsblatt. Kolik lidí touto cestou do Evropy přijde, zatím nebylo rozhodnuto.“ Tolik Handelsblatt z 31.8. 2021.

Mimochodem, Lucemburský premiér Jean Asselborn navrhl množství 40 000 až 50 000 lidí a ostře kritizoval Rakousko za „nelidskost“. Kancléřka Merkelová mluvila v té době o 40 000 „místních zaměstnanců“, které je třeba dopravit do EU.

Koordinační centrum pro přesídlení bylo připraveno, Komise rozhodnuta „pomáhat“. Dvakrát se museli sejít ministři zemí EU, aby členové Komise přestali vysílat signály, které tisíce lidí motivovaly k tomu, aby se vydali na cestu do EU. Nejprve se sešla Rada na úrovni ministrů vnitra, kde nejen tradičně protimigrační země jako Maďarsko či Polsko, ale právě i Rakousko a nakonec vlastně většina ministrů vnitra zemí EU přesídlování odmítla. Protože Komise si doslova vedla svou, museli se sejít ještě ministři zahraničí a odmítnout tyto aktivity ještě jednou.

Když někdo tvrdí, že někdo něco nedělá, protože nemůže, a on to přesto udělá – stalo se to nebo ne? Já nemohu za to, že česká veřejnoprávní média neplní svou informační funkci a o mnoha událostech neinformují nebo informují zkresleně. Pak se tváří překvapeně, když někdo napíše, jak se věci opravdu udály a musí s tím bojovat v rámci „boje s dezinformacemi“.

Z článku Magdoňové jsem se dozvěděl, že: “V pondělí ministerstvo zahraničí oznámilo, že Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun.” To je pěkné, Česká vláda bude podporovat zemi z níž v hrůze prchají a kterou ovládá Taliban, který vyhnal zahraniční interventy včetně vojáků z ČR. Čím dál lépe…

Shodou okolností dnes známý karikaturista Václav Veverka zveřejnil vtip, který jistě s nadsázkou vystihuje určitý rys veřejnoprávních médií. Zveřejňuji s jeho souhlasem. Při kopírování obrázku na NR bohužel vypadla obhajoba zobrazené dámy, která v originále zněla: “Jaká prodejná kurva?! Já jsem nezávislá, veřejnoprávní!”

4.5 26 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Pane doktore, obávám se, že jste se ve výběru možností či pí. Magdoňová chápe text, nebo se chová nekorektně, spletl. Klientelismus a nemocný systém neomylně dosadí, nebo vygeneruje přibržděné troubovité, ale poslušné jedince. Proto se domnívám, že první je správně.

cablik
cablik
před 2 lety

Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Babis-pro-PL-Zadna-dohoda-s-EU-Vmesuji-se-i-Jourova-Jsme-svobodna-zeme-677845

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem cablik
cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Pamatujte, odkud to přichází. Zchudnou nejchudší i střední třída.“ Ševčíkovi dali do studia šéfku Zelených. To neměli dělat

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Pamatujte-odkud-to-prichazi-Zchudnou-nejchudsi-i-stredni-trida-Sevcikovi-dali-do-studia-sefku-Zelenych-To-nemeli-delat-67782

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Orbán poděkoval Čechům. V4 jako síla. S Babišem obhlédli ochranu hranic před migrací

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Orban-podekoval-Cechum-V4-jako-sila-S-Babisem-obhledli-ochranu-hranic-pred-migraci-677819

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Zásah Člověka v tísni do voleb. A co já viděl… Generál Blaško už nemůže mlčet

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zasah-Cloveka-v-tisni-do-voleb-A-co-ja-videl-General-Blasko-uz-nemuze-mlcet-677798

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Pokud ty vlastizrádný kurvy z NEčeské havlostoky řvou,tak to pane doktore děláte dobře!
Jen houšť a vetší kapky.-¨)

cablik
cablik
před 2 lety

Rozumní lidé jim na ty bláboly o pomáhání neskočí pan David dělá dobrou práci pro náš národ. Veřejnoprávní sekce podporuje všechny západní nesmysly.

Karol
Karol
před 2 lety

Celou veřejnoprávní sekci rozprášit , vybudovat novou . Klidně budu platit dál 150Kč s tím nemám problém , ale na klokánky , mládežnický sport aj.
Samozřejmě okamžitě eu i nato opustit

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Karol
basos
basos
před 2 lety

myslim, ze nejvetsi problem EU, je jeji vedeni, kde se do nej dostala spousta post menopausalnich zen. Nedelam si legraci, je to vazna zivotni zmena v hormonovem hospodarstvi u zen, ci genderove— v cestine to znamena druhove receno samicim, nemyslim to nijak sexisticky, ale proste cast zenskeho rodu (ted jsem na to… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Pane jo ,to je nakládačka.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Jo pane, to je síla ale asi pravdivá.