Petr Hampl: Jak se rozpad amerického impéria projeví v českých zemích?

Americký debakl v Aghánistánu vyvolal spoustu debat o situaci v USA a o změnách světové rovnováhy sil. Nejde přitom jen o tu konkrétní akci, ale především o jednoznačnou demonstraci rostoucí americké neschopnosti.

Zdroj: PrvníZprávy

Američané jsou nadále schopni v podstatě náhodně střílet rakety a posílat drony, kamkoliv se jim zamane. Ale nejsou schopni formulovat ani vlastní zájmy, natož je prosazovat. To, co Bush mladší vznešeně označil jako nový světový pořádek, tomu by spíše slušelo označení „generátor náhodných útoků“,  píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jak to ovlivní vztahy mezi velmocemi a rovnováhu sil ve světě, k tomu se dostatečně vyjadřují geopolitologové, a to i zde na Prvních zprávách. Pro nás je ale zajímavější otázka, jak to ovlivní poměry v České republice. I to má mnoho aspektů. Shrnu některé z nich – ty, které vyplývají z dynamiky vývoje uvnitř americké mocenské elity jakožto sociální vrstvy.

Kdyby byla Česká republika konsolidovaným státem schopným hájit vlastní hranice, s vlastními ozbrojenými silami nebo schopností je rychle vybudovat, s vlivem na vlastní ekonomiku a média atd., potom by byla ideální doby na nezávislou zahraniční politiku a nové vymanévrování vztahů se všemi, kdo mají vliv na situaci v Evropě.

Jenže Česká republika takovým státem není. Jedná se spíše o území, kde různí hráči (státní, nadstátní i korporátní) realizují svoje zájmy, a místní vláda se snaží mezi nimi manévrovat, jak to jde. Tak tomu bude v dohledné době i nadále.

Jaké změny tedy můžeme čekat?

 Za prvé. Stále více nevypočitatelnosti. Amerika je neřízenou lodí, na jejíž palubě se bojuje. Mocenský boj otřásá Demokratickou stranou. I když někdo nějaké rozhodnutí prosadí, není jisté, že jeho vliv bude trvat ještě za pár týdnů. Tu přiletí raketa, tu půjčka, tu slib pomoci, tu jeho nedodržení, tu dron, tu zásah americké tajné služby… ti, kdo se nedokážou bránit, jsou hříčkou náhody.


Za druhé. Rostoucí násilnost. Mnozí doufají, že po porážce v Afghánistánu si Američané dají pokoj. To asi bude platit pro velká nasazení armády. Ale vyslat někam pár raket nebo dronů? Zabít pár desítek tisíc lidí? Vždyť je to tak snadné! A pokud nikdo nevládne, každý lobbista s dostatkem peněz může prosadit cokoliv.


Za třetí. Pozice těch, kdo sázeli na spolupráci s USA, je oslabena. Ono to tak bylo odjakživa, že Američané s chutí házeli své spojence přes palubu, ale teď je to víc vidět. A když všichni vidí, že jste na tom špatně, budou mít méně chuti se s vámi spojovat. Zvláště ve světě nové aristokracie, kde nejde o nic jiného než o neustálou mocenskou hru. Takže body pro Sorosovu Open Society, která není na americké vládě závislá. A body dolů třeba pro Aspen Institut.

V každém případě nás čekají bouřlivější časy a rizika porostou. Nicméně pokud se podaří přežít nadcházející roky bez velkých škod, bude svět bez silné Ameriky – meče džihádu – podstatně bezpečnějším místem než dnes.

4.9 7 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

Neprojeví se nijak zle pro amiokupanta,dokud tady někdo nesrovná havlolejnolahvárenskou svoloč!

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

To je pravda ale v momentálně odcházející a znovu se deroucí k moci všehoschopné elity, jež přes mlhu peněz nevidí za roh, nikoho srovnávat nebudou. Každý zloděj, ještě podporující fašismus je v podstatě psychopat. Tuto svoloč asi bude potřeba vypráskat jinak. Oni nám utahují roubíky dennodenně. Kde je ta poctivá sorta jež má hlídat… Číst vice »

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Pochybuji, že se USA jen tak vzdá iluze “first America”. A ti, kteří jsou u nás odkojeni závislostí na USA, ti budou tvrdohlavě USA obhajovat, viz ohava Vondra, Fišer, Vyskočil, Koudelka, ale i Hamáček. Tito se budou ovšem za každou cenu dehonestovat Rusko a Čínu, jako nejperspektivnější velmoci, bránící mír proti jestřábům v USA. Samozřejmě,… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 1 rokem

Výborný článek, ale přílišně upřednostňuje náhodu. Ta nemá ve vysoké politice v podstatě žádný prostor. Všechny politické, teroristické a podobné aktivity mají vždy svůj impulz, zdroj financování a stojí za ním nějaké politicko-ekonomické uskupení.

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vvenc

Pan Hampl neupřednostňuje tolik náhodu, jako spíš nějaké sociologické zákonistosti (tak to vidím já). Což není jistě nic proti ničemu, ale chybí tam něco s něčím. Jak píšete – onen první mocný impulz, který je nadsociologickozákonitostní.

cablik
cablik
před 1 rokem

Čínský ministr zahraničí podpořil Minsk v otázce ochrany suverenity

https://cz.sputniknews.com/20210917/cinsky-ministr-zahranici-podporil-minsk-v-otazce-ochrany-suverenity-15859793.html

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo oni jsou opravdu blbý jak štoudev ale jejich násilnická éra končí ale máte pravdu že se musíme snažit abychom neutrpěli škody.

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Nepochopil jste autora myslím.Píše, že končí éra velkého nasazování armády. Ale víc než armáda dokáží tlaky velkých korporací- tu odstřihnou od netu, tu zablokují bankovní účet,tu vyhodí z práce, neposkytnou půjčku- cokoliv.Ono takové Slovensko není Afghánistán například. na zaostalou zemi se nasazují jiné páky než na vyspělejší zemi.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

Ale pochopil pane jenom jsem se vyjádřil k válečnictví. Já vím že budou dělat takové operace ale mají silnější protivníky a narazí.

vvenc
vvenc
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ano, ale válečnictví závisí na financiérech!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vvenc

Ano tak to funguje neustále tam vládne tzv DEEP STATE.

kolokol
kolokol
před 1 rokem

No copak Američani – mistři světa amoleta! Před pár lety sestavil profesor Shane Frederick kraťoučký test inteligence sestávající ze 3 úloh. Nejsou náročné na speciální vědomosti. Předložil ho 3000 studentů různých amerických škol. Plně úlohy zvládlo jen 17 % z nich! Byl jsem překvapen, že tak mnoho … 😂

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem kolokol
anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

A kterou,že pomocnou(střední nebo vyšší ) si vybral?.-)

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

V československém internetu jsem k tomu našel tyto dva údaje: Z 3428 ľudí, ktorí sa testu zúčastnili, len 17 percent odpovedalo správne na všetky tri otázky. Viac ako polovica z nich mala aspoň jednu chybu a tretina v teste získala absolútnu nulu. Test předložil Frederick 3 000 studentům různých škol, ale potrápil i ty, kteří studovali prestižní… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem kolokol
anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kolokol

Zlatý sociasmus,tam jsme byli nuceni myslet!