Dopis Karla Čapka Edvardu Benešovi po prezidentově abdikaci 5. října 1938

Osov, 6. října 1938

Náš drahý pane doktore Beneši,

první, co po bezesné noci mohu udělat, je napsat Vám aspoň několik slov.

Ne Vy, ale my všichni jsme prohráli svou víru, nejen Vy, ale my všichni tak trochu odcházíme a loučíme se s tím, co jsme byli.

To, co cítím teď, je prudký a přímo bolestný pocit solidarity s Vámi a se všemi, jejichž mravní svět byl poražen.

Věřím, že mravně jsme měli pravdu, věřím, že ji zase přese vše, co se dělo se světem, budeme mít. Jsem si jist, že před Vámi je osvobozovací dílo, a budu žít s očima upřenýma na ty budoucí úkoly. Prosím Vás, buďte klidný a silný, uchovejte se zdráv; to, co Vy jste řekl nám, teď opakujeme my Vám: Šetřte svých sil, bude jich ještě třeba.

Vám v upřímné úctě oddaný

Karel Čapek

 

5 6 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
reproduktor
reproduktor
před 2 lety

Karla Capka mam rad. Ovsem jeho dopis Benesovi byl naprosto mimo realitu. Benes “statečně zabalil” urad a odletel do zradne Anglie. Sice Anglie nebyla smluvne svazana s Ceskoslovenskem, ale to je jako bych hostil vraha sve rodiny. Benes si zaslouzil jen jedno slovo: posera. Diky Karle Capku, ze jsi zil.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem reproduktor
cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  reproduktor

Tak jé bych se presidenta Beneše zastal nemohl nic dělat západní kapitalismus chtěl otevřít cestu nacistům na ten strašný socialistický stát. Bylo mu vyhrožováno pokud požádá o pomoc SSSR tak budou brát ČSR jako podporovatele šiřitele komunismu a vtom případě by ještě nacistům pomohli.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  reproduktor

Beneš se jednoduše posral a pak všechnu vinu svalovali ti “”hrdinové””na Háchu! Beneše měli tenkrát pánové Prchala,Luža a Wojciechowski za vlastizradu pověsit za koule do průvanu a nenechat ho odjet do Anglie….Beneš byl vždycky srab a jeho heslo bylo….POMÁHEJ VŽDY SILNĚJŠÍMU! Jediným jeho plusem ho historie byly jeho DEKRETY,které díky zvolení udavače Havla PŘESTALY… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Souhlasim, ovsem ty dekrety podle vseho vznikly na popud Stalina. Stalin vratil Polsku okupovane uzemi. Stalin vyjednal pro Slovany exklusivni podminky. Nechtel silne Nemecko i kdyz si pral jeho totalni zniceni. Ano zabral Zakarpatdkou cast, ale co s ni.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  reproduktor

Stalin věděl,že tuhej Fricek je dobrej Fricek….přes kterého nemůže amiokupant rozvracet Evropu!

Plebej
Plebej
před 2 lety

Ač by to asi potřeboval, takových dopisů prezident Ed. Beneš neobdržel mnoho. Pokud ještě jaký. Byla to slova podpory od humanisty, intelektuála, demokrata a vlastence.

ladi
ladi
před 2 lety

Co by asi napsal, kdyby byl dnes naživu a viděl, v jakém bruselském hnoji se plácáme.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  ladi

Odpovědí by bylo “””hlasité mlčení”””!