Jsme schopni si postavit jadernou elektrárnu sami? (Video)

V TV pořadu  „O čem se mlčí” se Stanislav Novotný ptá jaderného experta Františka Hezoučkého zdali jsme opravdu schopni dostavět ze zdrojů českého popřípadě slovenského průmyslu všechny zbývající bloky našich jaderných elektráren.

Stanislav Novotný
Stanislav Novotný

Zdroj: PrvníZprávyocemsemlci.cz, na snímku František Hezoučký, bývalý ředitel JE Temelín

Politickým rozhodnutím byly z dostavby Dukovan vyřazeny ruské a čínské firmy. V Praze má otevřenou kancelář jihokorejská firma KEPCO a podobně i americkokanadská společnost Westinghouse. Jak můžeme vidět nejde primárně o technické řešení dostavby Dukovan.

“Jsem přesvědčen o tom, že ano. Budeme potřebovat několik bloků, jak jsem si to vypočítal minimálně na 6 bloků. A jestliže u prvního bloku budeme potřebovat značnou podporu projektanta jaderné části, další bloky, si myslím, že už dokážeme zvládnout sami. My jsme postavili 6 bloků, v našich zemích, na Moravě a v jižních Čechách, na Slovensku. Domnívám se, že to můžeme znovu obnovit, i když to bude ze začátku skřípat. Teď jsme dlouhou dobu nic nestavěli, takže je jasné, že jsme část kompetence ztratili, ale můžeme ji obnovit,” říká v úvodu rozhovoru František Hezoučký, jaderný expert, bývalý ředitel Temelína.

To je úžasná zpráva. Jak je tedy možné, že naši politici odevzdávají cizincům naše projekty, které jsme schopni realizovat sami a tím pádem by zůstaly peníze a práce doma., reaguje Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií.

„Ono to není tak, že odevzdávají naše projekty. My nemáme sílu na to, abychom si v současné době sami projektovali jaderný ostrov. Jsme schopni projektovat konvenční ostrov. Na jaderný ostrov bychom potřebovali koupit projekt a s jakousi podporou u prvního bloku bychom mohli stavět. Další bloky už bychom mohli stavět s menší podporou až dokonce s nulovou. Koneckonců takhle se staví v Číně, že první bloky postaví podle projektu s podporou příslušného autora projektu a postupem času se snižuje participace toho původního dodavatele,” odpovídá jaderný expert..

Zbořil: Za jadernou bezpečnost si určitě připlatíme

Ale generální dodavatele zvnějšku nepotřebujeme. Potřebujeme jenom některé subdodávky, ale můžeme si sami sami dodávat, podotýká Stanislav Novotný.

„Ano, ono je to dokonce tak, že – alespoň podle mých informací společnost „Škoda jaderné strojírenství” se cítí na to, ne že by dělala generálního dodavatele celého jaderného bloku, ale že by podle projektu, který by byl nakoupen, byla schopna udělat generálního dodavatele jaderného ostrova,” pokračuje František Hezoučký.

Kritici vždy poukazují na nebezpečnost jaderného provozu. Při svých zkušenostech z Jaslovských Bohunic, Dukovan, Temelína, co si myslíte o bezpečnosti jaderných elektráren?

„Bezpečnost jaderných elektráren je určitě důležitá. Na to jsme vždycky dbali. Naše bloky jsou velice dobře postavené. Podmínkou je, aby byl dobrý projekt, aby bezpečnost byla zajištěna už dobrým projektem, schopností zařízení. Samozřejmě je důležité, aby i obsluha elektráren byla na dobré úrovni, a to zatím u nás zabezpečeno je,” je přesvědčen jaderný expert.

Pomůže Ukrajina zachránit krachující společnost Westinghouse?

Jaká je životnost atomových elektráren?

„Tady se to hodně liší. Když jaderné elektrárny začínaly, hovořilo se o 30 letech. Jenže 30 let byla ekonomická životnost. Ukázalo se, že, že fyzická životnosti je mnohem větší. Takže dnes např. ve Spojených státech, tam začali stavět dřív než zbytek světa, se už hovoří o 80 letech. Záleží na tom, aby elektrárna byla obsluhována s citem pro to zařízení a v takovém případě můžeme s šedesáti – osmdesáti lety stavět. Dnes máme Dukovany 35 let staré, takže máme šanci při dobré údržbě zařízení, aby ještě vydržela do toho roku 45.”

Že jsou politici lehko korumpovatelní, je jasné. Že často poklonkují zahraničí, to víme. Ale co přimělo Danu Drábovou, která dlouho fandila Rosatomu, k tomu náhlému obratu, že najednou nechce nic z Ruska, přestože víme že Rosatom je schopen na vysoké úrovni dnes stavět jaderné bloky.

„Toto je pro mě docela těžká otázka. Považují Danu Drábovou za přítelkyni, které si vážím. Ona pro jadernou energetiku mnoho udělala, zejména v popularizaci. Samozřejmě velice dobře ohodnotila, že naše bloky, které jsou dělány podle ruských projektů – i když musím znovu tady říct: stavěli jsme si to sami s tím, že jsme koupili projekt jaderné části elektrárny – ona chválila právě bezpečnost našich jaderných zdrojů. Že se teď přiklonila k něčemu jinému, to je mně těžko dohledávat. Jsem s ní na toto téma komunikoval, trošku jsme se dostali do sporu. Myslím si, že to je u ní spíše emotivní záležitost,” snaží se vysvětlit František Hezoučký.

Když jsme byli kdysi schopni na klíče udělat atomovou elektrárnu, měli bychom se zpátky do tohoto stavu dostat. Ale to je asi otázka víceméně politická.

„Je to otázka vůle. Někdo musí říct: ano, jdeme to dělat. Musí to být někdo, kdo má tu sílu, i politickou i aby za ním stála nějaká fabrika. Aby řekl: ano jdeme do toho. To je ten, kdo, jak se říká, musí zdvihnout prapor,” dodává jaderný expert František Hezoučký.

 

 

 

5 12 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Plebej
Plebej
před 2 lety

Ředitelka ÚJB Praha se od dodávek ruské technologie neodklonila ani tak citově jako účelově. Zavětřila, ze které politické strany vítr věje. O to je její obrat hnusnější (amorálnější). Jako špičková odbornice a mnohaletou praxí v oboru jaderné bezpečnosti přece musí dobře vědět, že by provoz jad. elektráren (řádně!!) postavených s ruskou účastí nepředstavoval bezpečnostní… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Stojí to za pendrek stavět by to měli odborníci protože to není žádná sranda ale to ukáže čas.

Kajin
Kajin
před 2 lety

Pána Hezoučkého si nesmírně cením. Určitě je to odborník na uvádění tak složité technologie do provozu. Moje otázka jemu položena je pouze vyjádřením člověka, který zná možnosti, které by umožnily složení dodavatelského systému potřebného k vybudování tak obrovské investice. Z českých luhů a hájů jsou takměř nulové, kromě plzeňské Škodovky, která rovněž není… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Jsme,ale Protektorátní vláda a její poskoci ve fašoEU to NEDOVOLÍ!

spartak
spartak
před 2 lety

Výborný článek a věřím ,že si a.t.o.m.k.y rozšíříme z vlastních zdrojů.Samozřejmě úlidba korejcům a amíkům bude, tak funguje kapitalismus.