Monika Čírtková: Proces 66

Je odstranění prezidenta voleného nadpoloviční většinou občanů lehčí než zbavit jakéhokoli člověka svéprávnosti? Občanka Monika Čírtková k tomu na svém facebooku napsala následující …

Zdroj: facebook Moniky Čírtkové

Události evidentně směřují ke spuštění procesu podle čl. 66 Ústavy, konkrétně k přijetí usnesení poslanecké sněmovny a senátu, že prezident republiky nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat, v důsledku čehož dojde k převzetí prezidentských pravomocí jinými ústavními činiteli.

Měla bych k tomu několik technických poznámek.

Ačkoliv zde nejde v žádném případě o omezení svéprávnosti, tak jak tento institut známe z občanského zákoníku, přece jen je podle mého názoru tato právní úprava v lecčems inspirativní.

Tak ani osobu, u níž je i laikovi zřejmé, že není schopna právně jednat, nelze omezit na svéprávnosti bez znaleckého posudku. Lékařských zpráv můžeme mít třeba pět, a také je ve spise často máme, ale znalecký posudek je povinným předpokladem pro jakékoliv omezení člověka v jednání.

Můžeme se proto ptát, zda je omezení prezidenta ve výkonu funkce podle Ústavy něčím analogické a zda na podklady, které jsou pro takový postup pořízeny, klademe vyšší či nižší nároky než na soudy v řízení o omezení svéprávnosti?

Tím samozřejmě není řečeno, že by snad zpráva Ústřední vojenské nemocnice byla nedůvěryhodná; naopak, domnívám se, že není žádného důvodu této zprávě nevěřit.

Dále, zmíněné znalecké posouzení musí zásadně provádět jiný než ošetřující lékař. Tím opět není vyjádřena jakákoliv nedůvěra k ošetřujícím lékařům nemocných pacientů, pouze se tak posiluje určitá nezaujatost a nezkreslení odborného pohledu.

Zajímavým prvkem řízení je také povinné zhlédnutí osoby soudem, tedy fyzické setkání soudce s člověkem, o kterém rozhoduje. Tím je zajištěno, že verdikt nepadne čistě jen “od stolu” a že soudce si bude moci sám učinit určitý úsudek o mentálních schopnostech posuzovaného, případně vyslechnout jeho názor, je-li schopen jej vyjádřit. Pokud bychom se tímto pravidlem chtěli inspirovat, zajisté by to nevypadalo tak, že si jde celá parlamentní komora prezidenta prohlédnout. Jeden či dva nezávislí zástupci by však tuto úlohu mohli splnit docela dobře.

Dále je vhodné zajistit, aby na procesu aktivně neparticipovali lidé, pro které z něj vyplynou zjevné výhody, mají zájem na jeho výsledku, případně další zaujaté osoby.

Činitelé, na které mají přímo přejít pravomoci prezidenta, například předsedové parlamentních komor, by proto měli být zdrženliví, stejně tak ti, kteří touhu omezit prezidenta ve výkonu jeho pravomocí deklarovali už dříve, kdy svůj úřad vykonával a komunikace byl prokazatelně schopen.

Opět nejde o nějakou primární nedůvěru, ale spíše o opatrnost. Podívat se na to, kdo bude mít z případného omezení kohokoliv v čemkoliv prospěch, a učinit opatření, aby zájmy těchto osob nemohly výsledek ovlivnit (resp. ovlivnit více, než je nezbytné), je posílením transparentnosti celého procesu.

A nakonec bychom se měli zamyslet nad tím, že v omezovacím řízení povinně vystupuje někdo, kdo hájí zájmy dotčeného člověka a není na věci nijak zainteresován. Aby mohl takový zástupce v procesu aktivně působit, musí mít k osobě, o níž se rozhoduje, zajištěn přístup. Obávám se ale, že při aktivaci článku 66 se s nikým takovým ani v nejmenším nepočítá.

Zbavení prezidenta možnosti vykonávat jeho funkci, byť deklarované jako dočasné, bude značnou částí veřejnosti vnímáno velice negativně, a to bez ohledu na prezidentův zdravotní stav. Je to pochopitelné, neboť se jedná o přímo voleného ústavního činitele s bezkonkurenční legitimitou, měřeno počtem voličů.

O důvod více postupovat nyní rozvážně, pečlivě, transparentně, nezaujatě, důvěryhodně a s respektem.

Naši krásnou zemi čeká zkouška z demokracie.
Věřím, že obstojíme na výbornou.

(Redakce Nové demokracie je ve výhledech s ohledem na rozložení sil spíš pesimistická. Bruselská pětka spěchá, aby se náhodou nestalo něco podobného jako v roce 2013, kdy prezident Miloš Zeman nenaplnil Miroslavě Němcové touhu stát se premiérkou i přes nasbíraných 101 poslaneckých podpisů)

5 6 hlasy
Hodnocení článku
25 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Primak
Primak
před 1 rokem

Při tom všem si jeden klade otázku: Co jsou to za lidi, ti naši volení zástupci? Jak je možné, že se jim dostálo takového úřadu?

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Dočkáme se doby nové, když vstanou noví Zemanové !

cablik
cablik
před 1 rokem

Paní je moc velká optimistka věří že obstojíme zkoušku z demokracie. Zatím tu nikdy nebyla a s liberálními diktátory asi těžko. Jak to říkal ten Americký nýmand celou dobu jsme lhali a podváděli a oni jsou to samé a nezastaví se před ničím.

basos
basos
před 1 rokem

hezka pani Monika nam ci mne pripomela, ze skutecne president Zeman byl vlastne zvolen lidovou, da se rici aklamaci, coz je uplne jine kafe, nez volba jezateho parchanta ze senatu, ktery se touto pozici odreagovava, z drivejsiho zamestnani, jako ucitel poctu. Ze skoly jeste vim, ze matikari byli od nas nejnenavidenejsi… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

…..se o jejich zdravotnim stavu psalo, ale zemreli jako presidenti, bez toho ze by nejakej zmetek o nich prohlasoval ze jsou blbi ci debilove, a to plati i o presidentovi Gottwaldovi, ktery zemrel na Syfla, pri kterem to nahore tak moc nefunguje…… takze zase media nam ci spise vam vsem lzou, ja jsem totiz osoba… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Basosi, ty nepamatuješ 50. leta ??? Gottwald a Dimitrov zemřeli po návratu z pohřbu Stalina, říkalo se že byli odstraněni protože byli nejlepšími kámoši a nejschopnějšími učedníky Stalina.
S tím siflem je to také báchorka, luetická paralýza se pozná na první pohled, Gottvald byl v pohodě ..

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

K. Gottwald snad zemřel na průtrž vyduté aorty. Nejsem lékařským specialistou, a tak se (jen) domnívám, že měl na předčasnou smrt už předem zaděláno. Koneckonců, po takovém (politickém) životě, plném napětí a zvratů, se ani není nad čím podivovat.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

chyba, Klema mel syfla, on syfl ma taky ..hele nevim jak se to cesky rika, ale u nas se tomu rika “side effect” a ty se na ksichtu neprojevuji, mimo toho Chruscev to nemel jeste tak zkonsolidovane, aby se sral i do KSC. Mimo toho nesahej mi na Klemu, meli jsme na jeho… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Blahoslavení chudí duchem,jejichž je království nebeské!

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

V tom případě je s podivem,že knýše pán von Poserplína s diagnozou A52 ještě dlí na tomto světě!

maxim
maxim
před 1 rokem

Rada politikům …, V současné “ústavní” politické situaci v režii užvaněných Ústavních právníků převážně z ˇUstavu z Bohnic” by měl někdo připomenout precedens z “vykonáváním úřadu” prezidentem Havlem, kdy se s čl.66 nešaškovalo … Precedens se v našem “ústavním právním prostředí” (hahaha) považuje za ústavní zvyklost !!! Náš (hahaha) debilně aktivistický ústavní soud se na ústavní zvyklosti… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

NYNĚJŠÍ HAVLOLEJNOLAHVÁRENŠTÍ POSKOCI SI “”MYSLÍ””,ŽE NA NĚ PODOBNÝA I JINÝ PARAGRAF NEBUDE NIKDY POUŽIT????NENÍ VĚTŠÍ MÝLKY!.-)

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Od zvolení Zemana prezidentem je trnem v oku zejména pražským kavárníkům a když se k nim přidá vidlák Vyskočil a další odpůrci prezidenta, tak je zřejmé, že spěch k jeho odstranění je pochopitelný. Na druhé straně nově nastupující vládní smečce trpaslíků nezávidím, i když jejich neumětelství si odskáčeme my, občané!

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Tatran

Pro vlastizrádnou tlamu z Tajvanu platí,že:
“”Trpaslíci věří,že jejich velikost závisí na výši podstavce””!!!!

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

doplnim, …jezati trpaslici s tvari skunka….

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Neurážejte skunka kolego..-)

heriot
heriot
před 1 rokem

Autorka je ke střešovické ÚVN příliš vlídná. Čím dále je zřetelnější, že vše je dohodnutá hra. Vystrčil požádá ÚVN o stanovisko, ta ho promptně zašle v požadovaném znění a už se jede podle not. A spěchá se, což svědčí o tom, že by se stav prezidenta mohl stabilizovat, takže je potřeba vše dotáhnout, než se… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

Pětislepenec z havlolejnolahvárenský stoky by rád vstoupil do dějiny ČR….
“”V TOM PŘÍPADĚ BY SI MĚL TEN KSIND ALESPOŇ OČISTIT BOTY,KDYŽ UŽ MÁ NEVYMÁCHANOU A VLASTIZRÁDNOU DRŽKU””!!!!

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

Přeháníte to s vulgaritami a sprostotou. Buď změňte výrazivo, nebo nediskutujte. Toto je vážné varování!

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

pane Dvoraku, jak jiste vite vazim si Vas a dokonce jsem OKIho volil, ac mne jeho retorika zacina…….ale jak Vy byste nazval ten Pentagram jinak? Dale …zda se mi, ovsem nejsem si jist, ze ODS tak nejak zacina byt min nepratelska ci mozna kamaradska ci vlidnejsi k ANO? Vim ze .. no… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Jděte s těmi rádobyradami do…zádele!
Nechápu,co je na mém příspěvku sprosté….jeho pravdivost?!

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

Už jsem se tě jednou zastal a podruhé to neučiním.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

A má být….????

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

Antiku,

muzes mne opravit, ale dneska pri cuceni na TV 24 a Primu jsem, ci dostavam dojem, ze ODS zacina bejt kamaradska s ANO… co ty na to?

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Noooo,tak vzhlem k tomu,že já na zprávy nekoukám a sleduji pouze antičOUDelkovsko protistátní weby,tak nevím,co máš konkrétně na mysli?