Nekrolog za Bohemian Energy

Zdá se vám podivné, že právě Evropa, které nad svou energií tak „přemýšlí“, která energií tak šetří, až zakázala klasické žárovky, najednou energii nemá, zato má inflaci jak z praku?

Markéta Šichtařová
Markéta Šichtařová

Zdroj: Svobodné noviny

To, co již definitivně dostalo mediální název „energetická krize“, má další vývoj. Zpočátku pozornost budily hlavně nedostatečně naplněné evropské zásobníky s plynem.

Postupně se ale nedostatek – zcela logicky, protože energetické suroviny jsou provázané – přelévá i na další trhy. Po plynu přišlo na řadu uhlí. Pochopitelně zásadní roli v tom hrál fakt, že uhlí bylo státní politikou v Evropě odsouváno coby nečisté co nejvíc do pozadí, takže když přišlo pokoronové vzedmutí poptávky zejména z řad těžkého průmyslu, nebylo už dost aktivních těžařů, kteří by ještě nebyli zelenou politikou donuceni zavřít.

Následující v pořadí byly ceny elektrické energie. V jejich případě se k celkovému převisu poptávky nad nabídkou přidala ještě divoká karta v podobě emisních povolenek. Emisní povolenky jsou ve své podstatě bizárem: Evropané se velmi podivují drahým cenám elektřiny a pohoršují se nad nimi, když sami, vědomě, dobrovolně a cíleně si zavedli emisní povolenky, jejichž účelem bylo elektrickou energii zdražit.

I došlo k tomu, že i v důsledku emisních povolenek, odstávky uhelných elektráren, protože jsou fujky fujky, odstávky jádra, protože je také fujky fujky, a instalace drahých „eko“ elektráren, které ovšem moc nefachají, protože vítr kontrarevolučně odmítá foukat a spanilý boj s CO2 bojkotuje, cena elektřiny na německé burze, která je klíčová i pro nás, roste. Roste tak festovně, že cena, kterou poskytovatel nabídne průmyslovému podniku ráno, už odpoledne neplatí a nabídka je zrušena. Roste tak svižně, že tuzemský poskytovatel energie Bohemian Energy právě zbankrotoval.

Po plynu, uhlí a elektrické energii přichází na řadu ropa. Logicky. Všechny energie jsou do jisté míry vzájemné substituty. Poptávka po ropě už překročila stav před vypuknutím pandemie.

Paradoxně v případě ropy je tento problém asi „nejjednodušeji“ řešitelný ze všech zmíněných energií. Producenti ropy reprezentovaní ropným kartelem OPEC mají totiž velký manévrovací prostor při těžbě. Pouhou dohodou se mohou rozhodnout těžbu snížit i zvýšit. To nejde třeba u produkce uhlí, kde producentů je skutečně fyzicky málo, neb byli moudrým státem a ještě moudřejší evropskou ani-CO2 politikou zrušeni, takže kapacity přes noc nerozšíří. Navíc čím bude po ropě vyšší poptávka a čím by byla hypoteticky vyšší její cena, tím víc se vyplatí otevírat nové těžby frakováním z břidlic v USA. Tedy – snad. Respektive platilo to ještě nedávno. Dneska by se otevírání nových vrtů taky vyplatilo, ale v Bílém domě se mezitím zabydleli Joe Biden liberálně levicově zelená politika, která proti frakování brojí.

(Jedním z důvodů zákazu frakování  v USA je i silná zátěž krajiny a podstata technologie a financování těžby, která společně vedou k nemožnosti uvést krajinu a přírodu do původního stavu – pozn. red. Nové republiky)

No – a kde je spousta peněz, nota bene natištěných bez jakéhokoliv krytí, a kde není dostatek energií, které za ty vytištěné peníze lze koupit, tam musí dojít k jejich zdražení. A kde dochází ke zdražení energií, tam musí dojít ke zdražení – všeho.

Zdá se vám podivné, že právě Evropa, které nad svou energií tak „přemýšlí“, která energií tak šetří, až zakázala klasické žárovky, najednou energii nemá, zato má inflaci jak z praku? Rozpory v ekonomii neexistují. Pokud se vám to zdá podivné, vycházíte zjevně z chybných předpokladů. Patrně vycházíte z předpokladu, že „udržitelná“ energetické politika je zelená, ekologická, zvládnutelná a udržitelná. Přijměte jako fakt, že „udržitelná“ evropská zelená politika je synonymem pro neudržitelnost životní úrovně, neudržitelnost konkurenceschopnost, neudržitelnost cen, neudržitelnost blahobytu.

Nebudu pomáhat vzbuzovat zeleným levicovým progresivistům zdání racionality tím, že s nimi budu polemizovat o naivitě jejich svatého tažení proti CO2 či o kontraproduktivitě jejich fyzikálně nereálných energetických požadavků. Realita mluví sama za sebe. Desetitisíce lidí si teď musí hledat nového dodavatele energie, protože ten jejich zelenost neustál a zbankrotoval. Desetitisíce lidí budou muset sáhnout hlouběji do kapsy – a ještě víc roztočit inflační spirálu. To jsou fakta. A proti nim stojí víra, že se semkneme a tím vyrobíme zelené perpetuum mobile čisté energie z ničeho.

(Zveřejněno 14.10.2021)

4.6 13 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 2 lety

Tak mám dojem že většina zde má problém s definicí kde je na levici, kde je na pravici a kde ve středu i s jejich odchylkama.
Ale klid oni s tím mají problém i profici.
Já bych to zjednodušil.
Pudem na pivo když nám ho nepředraží kvůli uhlíkové stopě.

spartak
spartak
před 2 lety

Ano ,za vše mohou levičáci od roku 1989 , proto nebude levice zastoupena v PS a nastane konečně ráj .

BillyJoe
BillyJoe
před 2 lety
Odpověď uživateli  spartak

To je právě ten problém. Levice byla od roku 1989 buďto zrušena, nebo se minimálně nepodílela na vládě. To co se tady od roku děje je to, že se jde na ruku finanční oligarchii ve všech směrech. A to z definice znamená, že je to politika minimálně pravicová. Míra této podpory je… Číst vice »

JK
JK
před 2 lety

Ještě že víme, co za to může. Levičáci s tou jejich privatizací a rozdrobováním producentů a distributorů(samozřejmě dle levičáckých principů mezi chudinu), aby bylo k dispozici více bezedných kapes na zisky. A ta levičácká snaha nabalovat na produkt co nejvíce dalších “produktů”, jako je výpalné solárním a jiným baronům, záměrné snižování dostupnosti a vytváření nedostatku pomocí zákonů… Číst vice »

Vopice
Vopice
před 2 lety
Odpověď uživateli  JK

To, co jste napsal, je samozřejmě hovadina na ntou. Vy si vážně myslíte, že “elity”, které směřují svět k neofeudalismu, jsou “levičáci”? Máte to natolik pomotané, že snad ani nemá cenu vám to celé vysvětlit.

BillyJoe
BillyJoe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vopice

Dobrý den, také jste si všimli, že kromě pana Martina Kollera všichni tvrdí, že politika, která ožebračuje pracující masy a obohacuje miliardáře je levicová? Já to chápu tak, že alternativní média toto sama podporují a jsou tím pádem vlastně pátou kolonou nadnárodní oligarchie s úkolem debilizovat populaci, která si aktivně hledá cestu k jiným… Číst vice »

JK
JK
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vopice

Co já, na mě prd záleží, aly vždyť to píše paní Šichtařová a to je nějaký myslitel. Tak je to hotová věc. Nebo si snad myslíte, že je hloupá?

BillyJoe
BillyJoe
před 2 lety
Odpověď uživateli  JK

Jestli píše, že EU je levicová, pak ano.

JK
JK
před 2 lety
Odpověď uživateli  BillyJoe

No, taková upřímnost, to od vás není moc galantní. Ale možná máte pravdu. Nebo je také možné, že kope za jiný tým, jen se to snaží kamuflovat vědouc, že ti její nejsou na tomto hřišti zrovna oblíbenci.

BillyJoe
BillyJoe
před 2 lety
Odpověď uživateli  JK

Pane, jste přesvědčen o tom, že politika ožebračující pracující masy, politika přinášející nadnárodní (ale i národní) oligarchii stále větší a větší zisky je politika levicová? Odpovězte i prosím. Nesmíte chápat pravicovost jako věc chytrou a levicovost, jako věc hloupou. Musíte chápat, že oba dva směry se dají dělat i chytře i hloupě. Rozdíl mezi pravicí a levicí tkví… Číst vice »

JK
JK
před 2 lety
Odpověď uživateli  BillyJoe

Koukám, tady se to dnes duchaplností jen hemží… Viz můj komentář výše.

BillyJoe
BillyJoe
před 2 lety
Odpověď uživateli  JK

A odpověď na otázku bude?

JK
JK
před 2 lety
Odpověď uživateli  BillyJoe

Nemusí být člověk zrovna vědec aby pochopil, že se jedná o ironii. Nebo vy si snad myslíte, že privatizace veřejných statků a služeb, vytváření penězovodů do soukromých kapes, snaha vytáhnout ze spotřebitelů co nejvíc peněz, umělé vytváření nedostatku aby se mohlo zdražovat, jsou snahy o prospěch lidí živících se vlastní prací, tedy levicová… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Teď už na život a na smrt. Foldyna varuje před pětikoalicí. A řeči o Zemanovi? „Džamile“ zabalit věci a poslat ji zpět
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ted-uz-na-zivot-a-na-smrt-Foldyna-varuje-pred-petikoalici-A-reci-o-Zemanovi-Dzamile-zabalit-veci-a-poslat-ji-zpet-680519

Zelený úděl: Elity nezajímáte. Zchudnete, je jim to jedno, přiblížil ekonom
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeleny-udel-Elity-nezajimate-Zchudnete-je-jim-to-jedno-priblizil-ekonom-680529

cablik
cablik
před 2 lety

Jo je třeba něco dělat po celém rádoby západním světě a zbavit se těch fanatických šílenců. Jsem četl že si chudší ani nebudou moci zatopit a podle mě co je moc to je moc.

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Na Ukrajinských webech hovoří už jasně: statisíce lidí si bude muset vybrat: buď se najedí nebo ohřejí. A tisíce si budou muset vybrat jestli zemřou hlady nebo zimou. V podstatě o ničem jiném se nebaví. Stačí se podívat práv nyní. Ruský nesmí brát a evropský je drahý a nyní už není ni ten drahý! Protože… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem danny
cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Dík za informace ale veselo nebude Kancléř Kurtz byl odstaven stejně jako u nás byla předána moc šílencům.