O čem se mlčí – S Ivanem Davidem o národní potravinové soběstačnosti (video 6:59)

Jednou z hlavních zásad Evropské unie je volný oběh zboží, služeb, kapitálu. Ten vypadá tak, že se k nám dováží potraviny, které vytlačují domácí produkci a kapitál se naopak vyváží. Takže to jsou důsledky té hlavní zásady Evropské unie.

Stanislav Novotný
Stanislav Novotný

Zdroj: O čem se mlčí

 

Stanislav Novotný se ptá Ivana Davida jak vypadá dnešní evropská zemědělská politika

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Od pravěku bylo jasným imperativem každého lidského společenství, že lidé mají být nakrmeni. Prioritou byly potraviny, které měly být v rozumné kvalitě a množství dostupné všem. Když Vandalové zabrali severoafrickou obilnici Říma, Řím se zhroutil. Za největší vyvrhele byli zpětně považováni ti, kteří nechali nejchudší umírat hlady, nebo ti, kteří je záměrně živili jako heftlinky v nacistických koncentračních táborech. O nutnosti národní potravinové soběstačnosti si budu nyní povídat s poslancem Evropského parlamentu Ivanem Davidem, který se tamtéž věnuje problematice zemědělství a rozvoje venkova.

Ivane, jak vypadá dnešní evropská zemědělská politika? Je Evropa schopna uživit svoje národy nebo nadbíhá naopak nadnárodním monopolům?

Ivan David (poslanec Evropského parlamentu)Evropa je rozhodně schopná uživit národy

Evropy. Naopak z Evropy se vyváží velké množství potravin, což je solí v očích obchodním firmám, nadnárodním řetězcům, kteří chtějí dovážet méně kvalitní a velmi lacinou produkci z mimounijních zemí, takže se snaží dosáhnout toho, aby zemědělská produkce klesala. Ostatně zelený úděl, o kterém se teď hovoří, si to zjevně klade za cíl, i když samozřejmě deklaruje cíle bohulibé. Zemědělská produkce má ovšem klesnou asi o 25 % a má být nahrazena dovozem z mimounijních zemí.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Jak se tomu všemu můžeme bránit my? Zdá se, že společenská objednávka je v Evropské unii jiná. Jak můžeme dnes usilovat o národní potravinovou soběstačnost?

Ivan David (poslanec Evropského parlamentu)

Samozřejmě, že jednou z hlavních zásad Evropské unie je volný oběh zboží, služeb, kapitálu. Ten vypadá tak, že se k nám dováží potraviny, které vytlačují domácí produkci a kapitál se naopak vyváží. Takže to jsou důsledky té hlavní zásady Evropské unie. My se tomu můžeme bránit velmi těžko, protože bychom šli proti této hlavní zásadě. Byla tady snaha o vytvoření, přijetí zákona o potravinách, který měl napravit tuto situaci a dát větší příležitost domácí produkci. Jak víme, nakonec většina poslanců byla proti větší soběstačnosti s tím, že je to zbytečné. Ale právě epidemie covidu nám ukázala, jaké mohou nastat problémy, pokud se potraviny dovážejí na velké vzdálenosti, s tím, že vázne doprava, vázne například dovoz obalového materiálu atd. a potom mohou potraviny chybět. Zde zemědělci ukázali, že jsou schopni zajistit soběstačnost, ale víme, že často to bylo za podmínek, kdy ceny byly vysoké a kvalita pochybná.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

V krizových situacích, jak to bude? Kdyby nastala válka nebo administrativně se někdo v Evropské unii rozhodl, že nám nebude nic dovážet nebo nadnárodní monopoly by si dělaly, co by chtěly a řekly by, že nás budu bojkotovat. Jak se uživíme?

Ivan David (poslanec Evropského parlamentu)

My jsme schopni se uživit, protože jsme byli soběstační do osmdesátých, devadesátých let zcela nepochybně. V devadesátých letech došlo k podstatnému poklesu právě proto, že narůstal dovoz a zemědělské podniky byly rozvráceny. Od té doby byly restrukturalizovány. Samozřejmě soběstačnosti by nebylo možno dosáhnout z roku na rok. Je to ale otázka pouhých několika let, kdy by se mohlo dosáhnout soběstačnosti ve výrobě potravin.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Potraviny chudých, tzn. brambory, zelí, jablka, by přece měly být z vlastních zdrojů.

Ivan David (poslanec Evropského parlamentu)

Ty se samozřejmě dovážejí s tím, že nadnárodní korporace, které ovládají obchodní řetězce, tzv. maloobchodní, mají obrovské obchodní přirážky a proto tyto produkty jsou lacino nakupovány jako přebytky v západní Evropě nebo se dovážejí z mimounijních zemí, z Egypta a řady dalších. Potom se prodávají za vysoké ceny. Jakkoliv, jak ukazují jarmarky SPD nyní před volbami, jsou schopni zemědělci nabídnout kvalitní potraviny za podstatně příznivější ceny.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)

Nakonec cesta “kdyby se něco stalo” vede správným směrem. Jsme připraveni na to, abychom se sami dokázali zásobit.

Ivan David (poslanec Evropského parlamentu)

Záleží na tom, za koho mluvíme. Jako Česká republika připraveni nejsme, protože jsou tady síly, které překážejí potravinové soběstačnosti, protože mají zájem na tom, aby profitovaly zejména nadnárodní korporace, se kterými mají nějaké, pro ně výhodné vztahy.

Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií) Současná vláda zřejmě nebude ta, která by stála o národní potravinovou soběstačnost.

Ivan David (poslanec Evropského parlamentu)

O současné vládě bych už ani nemluvil, protože máme měsíc před volbami. Uvidíme, jak dopadnou volby a nakolik příští vláda bude ochotna a schopna bojovat za větší soběstačnost…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 1 rokem

Díky pane Davide za informovanost o tom co se děje v centru EU. Jste jeden z mála, který nás informuje o naší budoucnosti, kterou nám EU připravuje. Občas se ještě nevlastenecky projeví madam Jourová, která nám radí před volbami u nás, ačkoliv jí do EU nikdo z nás nevolil. Negativně se projevují i známé proamerické loutky a … Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Homosexuální kněz ve švédské církvi tvrdí, že už nebude oddávat heterosexuální páry
http://svobodnenoviny.eu/homosexualni-knez-ve-svedske-cirkvi-tvrdi-ze-uz-nebude-oddavat-heterosexualni-pary/

Itálie nařizuje společnostem neplatit mzdu neočkovaným pracovníkům
http://svobodnenoviny.eu/italie-narizuje-spolecnostem-neplatit-mzdu-neockovanym-pracovnikum/

Švédský ministr: Úřady selhaly při potírání trestné činnosti, protože „nechtěly být vnímány jako rasistické“
http://svobodnenoviny.eu/svedsky-ministr-urady-selhaly-pri-potirani-trestne-cinnosti-protoze-nechtely-byt-vnimany-jako-rasisticke/

cablik
cablik
před 1 rokem

To by měla mít SPD dost hlasů aby se to povedlo korporátní fašisté mají stále „málo” ale základní potraviny je třeba pěstovat doma.