Hřibovy provokace vůči Číně neberou konce

Zdá se, že Senát a pražský primátor Hřib nemají nic jiného na práci, než vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Jak jinak vysvětlit skutečnost, že právě v Praze se o víkendu uskutečnil tzv. Světový ujgurský kongres, jehož se zúčastnili mj. údajní přeživší z vězení a převýchovných táborů.

Zdroj: Vaše věc, autor Filip Andler

Na řešení problémů metropole Hřib manažersky nestačí, a tak se věnuje jednoduššímu tématu zahraniční politiky. Zřejmě mu nedochází, že podle Ústavy je za zahraniční politiku státu odpovědná vláda s prezidentem a ti respektují princip jedné Číny, který on opakovaně zpochybnil. Primátor hlavního města tak jedná v rozporu s oficiální politikou státu. Hřib udělil kongresu záštitu a pro jeho konání poskytnul i svou rezidenci. Již dříve se zviditelnil vyvěšováním tibetské vlajky na magistrátu a vyškrtnutím článku o respektování principu jedné Číny ze smlouvy o spolupráci mezi Prahou a Pekingem, čímž došlo k jejímu vypovězení ze strany ČLR. Také soustavně podporuje tchaj-wanské separatisty.

Podle Hřiba je na Ujgurech páchána genocida a mezinárodní společenství by mělo jednat: „Pokud to EU myslí vážně s bojem za lidská práva, nechce připustit tyto koncentrační tábory a konečné řešení, měla by využít svou obchodní sílu“, prohlásil. Primátor Prahy tak veřejně šíří lži o genocidě, které byly opakovaně vyvráceny tvrdými daty. České ministerstvo zahraničí se od celé akce distancovalo a nikdo z Černínského paláce se jí nezúčastnil. Velvyslanectví ČLR je přesto znepokojeno a vydalo následující prohlášení:

„Světový ujgurský kongres“ je skrz naskrz protičínskou separatistickou organizací, která dlouhodobě vymýšlí pomluvy a lži o Sin-ťiangu, šíří náboženský extremismus a podněcuje teroristické a separatistické aktivity. Vůdce „Světového ujgurského kongresu“ Dolkun Isa je čínskou vládou označen za teroristu a je podezřelý z organizace a provádění řady násilných teroristických a závažných trestných činů na území Číny. V posledních letech se Dolkun Isa a další snažili vystupovat jako takzvané „oběti“, ale není zde žádný způsob jak „očistit“ teroristickou povahu jejich činů a jejich zločiny budou nevyhnutelně a přísně potrestány zákonem.

Otázka Sin-ťiangu se vůbec netýká etnicity, náboženského vyznání nebo lidských práv, nýbrž je otázkou boje proti terorismu, separatismu a extremismu. To, že v Sin-ťiangu probíhá takzvaná „genocida“, „kulturní vyhlazování“, „nucené práce“ a podobné výrazy, je naprostou lží. Jsou to politické hry, které ignorují fakta a mají skryté motivy. Nedovolíme pošpinit čínskou správní politiku Sin-ťiangu a její rozvojové úspěchy v této oblasti. Sin-ťiang je nyní sociálně stabilní, již více než 4 roky po sobě zde nedošlo k žádnému teroristickému útoku, ekonomika se rychle rozvíjí a životní podmínky obyvatel se výrazně zlepšily. V roce 2020 přesáhl HDP 1,3 bilionu jüanů (cca 4,3 bilionu  Kč), disponibilní příjem na obyvatele dosáhl částky 23 845 jüanů (cca 78 689 Kč) a všech 3 064 900 chudých venkovských obyvatel se podle současných standardů vymanilo z chudoby. Na základě údajů ze 7. celonárodního sčítání lidu z roku 2020 vzrostl počet ujgurské populace v Sin-ťiangu z 10,0013 milionu v roce 2010 na 11,6243 milionu v roce 2020, což představuje nárůst o 16,23%. V Sin-ťiangu probíhá výuka standardní čínštiny a jejího písma v souladu se zákonem, přičemž je plně zaručené právo studentů národnostních menšin učit se vlastnímu jazyku a písmu, což účinně podporuje předávání a rozvoj jazyka a kultury národnostní menšiny.

Čínská strana vyzývá pár českých jednotlivců k tomu, aby pochopili separatistickou povahu „Světového ujgurského kongresu“, dodržovali mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů, nepodporovali protičínské separatistické aktivity „Světového ujgurského kongresu“ a účinně vytvářeli podmínky pro zdravý a stabilní rozvoj čínsko-českých vztahů. Čínská strana uvítá občany všech zemí včetně České republiky, aby navštívili Sin-ťiang a poznali jeho skutečnou podobu. Čína je rovněž připravena spolupracovat s ostatními zeměmi světa na společné reakci na hrozby terorismu a na společném udržování světového míru a stability.

Problematice Sin-ťiangu a Ujgurů jsem se již několikrát věnoval a abych se neopakoval, přikládám odkazy na starší články:

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/stokrat-opakovana-lez-se-stava-pravdou

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/neni-genocida-jako-genocida

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/lzi-versus-fakta-o-ujgurech-1

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/lzi-versus-fakta-o-ujgurech-2

5 5 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 1 rokem

Zřejmě všichni Hříby v Praze si neuvědomují, jak škodí ČR. Jen předvádějí svou neochvějnou loajalitu teroristickému USA!

spartak
spartak
před 1 rokem

Hřib je obyčejný provokatér a zbabělec.Z Prahy udělal barevný a dotovaný bordel.Dělá obrovskou ostudu lékařům ,ale za to nemůže tento padavka ,ale shnilá společnost.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Ministerstvo se sice distancuje, ale akce probíhá. Jinými slovy řečeno, ministersrvo s akcí souhlasí !!!

cablik
cablik
před 1 rokem

No tak si myslím že Čína se může zvysoka vykašlat na kecy transatlantického soudruha Hřiba. Čína bude v ekonomice velmoc číslo jedna a žádné slinty tomu nezabrání.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Samozřejmě, ale hospodářství ČR to rozhodně neprospěje.