Jaroslav Bašta: Studené sprchy

Přebírá však vládu v té nejsložitější situaci za posledních třicet let, kdy pro nejbližší měsíce lze očekávat kumulaci hned několika krizí, počínaje další vlnou Covidu, problémy s výrobou kvůli nedostatku surovin (zase přichází epocha prázdných regálů v obchodech) a nejnebezpečnější z nich představují vysoké ceny elektrické energie.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Zdroj: První Zprávy

V příštím týdnu uplyne měsíc od skončení voleb, zvolna se formuje nová vláda a v naší rozdělené zemi se jedna (levicová) polovina voličů vzpamatovává ze šoku, který pro ni znamenal dosažený výsledek.

Výsledek hodně připomínal neočekávanou ledovou sprchu. Pravicová polovina národa, zejména politici, kteří ji reprezentují pak zažívá cosi jako horečku sobotní noci. Po osmi letech, kdy mohli jen opakovat, že Babiš musí odejít, se konečně dostávají k moci. Mám-li soudit dle jejich vyjádření, docela si to užívají a nemají chuť se o ní dělit, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Povedla se jim totiž nebývalá věc, protože vymazali z české politické scény klasickou levici a z té progresivní anticivilizační se do Sněmovny dostaly jen čtyři Piráti. Získají-li opravdu tři ministerské posty v nové vládě, dostanou se tak již podruhé do Guinessovy knihy rekordů – poprvé si vysloužili zápis za pád preferencí během předvolební kampaně. Nic to však nemění na tom, že pomyslné politické kyvadlo se zhouplo extrémně doprava, což pro budoucnost České republiky může znamenat vážné komplikace.

Jde o modelovou situaci, která se v našich moderních dějinách objevila již počtvrté. Za První republiky se takovým ryze pravicovým vládám říkalo Panská koalice a vládly od roku 1926 do konce roku 1929 pod dvěma premiéry. Pak přišly předčasné volby a Velká hospodářská krize. Podruhé se situace opakovala v roce 1992, kdy vyhrála ODS Václava Klause s ODA a KDU – ČSL a proběhla ekonomická transformace tak „úspěšně“, že další volby vyhrála levice poměrem 101 : 99 poslanců. Nakonec se sice vytvořila přechozí pravicová vláda, jenže zase přišla krize a předčasné volby (1998).

Další šance pravice dostala až o osm let později, Topolánkova vláda uspěla až napodruhé (2007), ale již za dva roky v době našeho předsednictví EU padla. Po zásahu Ústavního soudu se volby konaly až v řádném termínu (2010) a drtivým způsobem (118 : 82 mandátům)v nich uspěla pravice. Přesto Nečasova vláda nedovládla do konce řádného mandátu, mimo jiné kvůli tomu, že její chybná restriktivní hospodářská politika brzdila zotavení z krize, která celý svět postihla v roce 2008. Pravice musela čekat dalších osm let na letošní volby.

Přebírá však vládu v té nejsložitější situaci za posledních třicet let, kdy pro nejbližší měsíce lze očekávat kumulaci hned několika krizí, počínaje další vlnou Covidu, problémy s výrobou kvůli nedostatku surovin (zase přichází epocha prázdných regálů v obchodech) a nejnebezpečnější z nich představují vysoké ceny elektrické energie. Téměř milion domácností po krachu firmy Bohemia Energy přešel k Dodavatelům poslední instance a poskočil v čase o rok či dva kupředu. Zálohy, které od nich dnes vyžadují, předjímají budoucí ceny energie pro nás všechny.

Vznikající vláda již dala najevo, že proti tomuto trendu nic dělat nebude, nanejvýš začne vydávat elektrožebračenky. Její politika se drží principu, že zisky se privatizují a ztráty znárodňují. Proto si myslím, že voliče pravice již tuto zimu bude čekat studená sprcha, která jejich nadšení zchladí. Třeba jim pak dojde, proč za posledních 28 let jen jedna (ta první) pravicová vláda neokusila neúspěch v podobě předčasných voleb.

5 5 hlasy
Hodnocení článku
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Georg
Georg
před 2 lety

Jen velice stručně. Mohu s většinou co je napsáno souhlasit. Nemohu však přejít “ono” již mnohokrát p.Baštou opkované zkreslování co je “levice”. Cit.: “té progresivní anticivilizační se do Sněmovny dostaly jen čtyři Piráti”. Myslí tím část levice, Piráti. Nemohu s tím souhlasit, protože “levice” obecně nenení anticivilizační. Minimálně v tomto je p.Bašta sám… Číst vice »

Tatran
Tatran
před 2 lety

Pravice? To jsou všechno podvodníci. Vždyť i poslední vyjádření předsedy ERÚ nám u Moravce sdělil, že zákon o jeho úřadu je dílem politiků pravice! Vždyť zákon nastavili tak, že my občané musíme připlácet na zisky solárním baronům, ačkoliv solární energie k nám přichází z nebes a zcela zadarmo. Vždyť v této republice a ve světě je to stejné,… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety

Autor ve svem clanku mluvi o pravici, ale nevim kde je v cesku od 89 nejaka pravice…. mozna ze budu nepresny, a zapomenu sem tam neco, ale od 89 sametu kteri meli na triku oficialni dissidenti, kteri zneuzili Vaska Havlu jako spruchsprechra pro svoje planovane podvody.. jiste si aspon nekteri z vas pamatuji, jak… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

….pokracovani…..tak nejak vam tupohlavcum uniklo ze Jsme se zadluzit museli, protoze cela Evropa se zadluzovala, a kdyby Babis nezadluzil, tak by nase republika jako nezadluzena, byla povina prevzit casti zadluzenych zemi EU….. takze pud sebezachovy Babisovi a Alene velil se taky zadluzil a aspon jsme z toho neco meli…. nez mozna zacneme platit zpet,… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 lety

Myslím si ,že nová vláda nebude dělat zářezy jak Topolánkova vláda.Fiala jako vyškolený německý agent bude dělat politiku mrtvého brouka a většinu sraček nechá na příživnících z ostatních kamaraden wafen.

Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 2 lety

Kdo bude hájit chudé?
/KSČM konvertovala na poklidné hnízdo ve Sněmovně, ČSSD na Sorošovu školku a vypadli ruku v euce.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  Stanislav Sevecek

To je přece prosté. Musí to dělat SPD. Musí být autentickým rváčem za zájmy všech lidí, kteří tvoří hodnoty!

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Při vší úctě-jste dosti naivní.Taková “maličkost”-jeden z bodů volebního programu SPD zněl:Zrušíme EET!!To je skutečně hodné “rváče za chudé”!

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  vachav

To máte pravdu. V SPD vládne zmatení pojmů a absence ideologie/propracovaného programu.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

pane Dvorak,

mam dojem, ze byste mel prevzit vladu SPD, mam celkem OKIho rad, ale je moc polarizovany, pripada mi jako pravy samuraj, ovsem jejic retorika uz dneska…. no nic, Vy jste pro mne diplomatictejsi, a mene samurajsky…. pokud mi rozumite. Kod Bushido je sice krasny, ale …i samurajove z japonska zmizeli

basos
basos
před 2 lety

Vladu v nejslozitejsi krizi si opozice “vymodlila” … no jestli se rika podvodu ktery zpusobili jiz proflaknuti podvodnici a korytari, nebo clenove davno politickych zbankrotovanych stran, tak se prestanu modlit. Mimo vyctu vsech katastrof co nas/vas a vase potomky cekaji, pan autor “zapomel” na katastrofu ktera se stale deje, a to je stala vlna… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

takze ty krize ktere popisuje autor, sice budou a nebudou prijemne, ale pokud nechame kecani o elektrice, a plynu, a drahote rohliku, a venujeme se skutecne hrozbe, tak ty drahe rohliky prezijeme, ale tu uprchlickou vlnu ktera se stale kona vasi potomci preziji v jine barve, nabozenstvi, a skutecne bide.. takze jen do toho…..a pak prat vam… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Celkem souhlas, až na to, že největší hrozbou je pokračování programu udržitelného rozvoje (Great Reset). dosažitelnéoho pro cca jednu miliardu občanů, což zase závisí na tom, jestli USA budou schopni nadále plnit úlohu globálního četníka.

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

A vaši potomci žijí v Německu? V Americe? Tak to je vážně terno!!!! Nebo kde? To by mě vážně zajímalo, protože si děláte tak velké starosti o naše potomky, ale o vlastní NE. Tak abyste nebyl časem překvapený. Nepříjemně. Samozřejmě.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Anonym

Anone za morem jsme koukali kazdy rok na hnizdo Orlovcu – tam se jim rika Ospreys… Kazde jaro priletli, zahnizdili se a na podzim vsichni 3 ci nekdy 4 odletli, a pristi rok se vratili jen dva a zase to zacalo….. do zamori jsme prileteli 4 a dva kufry, vic nic, a bylo to prvni… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

No jo pro obyčejné lidi to nebudou dobré 4 roky celá vláda na ně bude kašlat a pravicový voliči též poznají co obnáší jejich volba.

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

To nebudou jen čtyři roky….Sám víte že, co některé vlády napáchali, to se nedá odstranit NIKDY. A moc nad námi bude pevně svírat v rukou EU a amíci. Odtamtud není úniku. Babiš se tak trochu “pokoušel” vzdorovat. Tihle noví, ti si připravují stříbrný tác na kterém naši republiku s poklonou až k zemi, EU předají.… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Anonym

Člověče nestrašte aspoň naději musí člověk mít snad to tak špatně nedopadne já vím co se může stát ale nechci to rozmazávat.

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Já už jsem ve finále života. Ale srdce mi trhá pohled na zkázu této země, na moje potomky, kteří by v tom měli žít. Jen si vzpomeňte, jaké to bylo před pěti lety. Jak hrozný a rychlý sešup to je. A Češi tomu pořád nevěří…

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Anonym

Anaku, nebrec, vzpomen si na Hetity, Rimany, i Reky, nebo na Mayskou kulturu, ci na indiany u nas za morem…. kde jsou vsichni…. ze ti to trha srdce, mas pravdu, ale jel jsi v tom tenkrat v 89 asi taky, takze… Ja sice utek’ ale fakt toho nelituji, a ze mezi mnou a detmi je 12 000… Číst vice »