USA dál zpochybňují suverenitu Ruska v Černém moři

Navzdory červnovému ponížení Británie se síly NATO pod vedením USA zjevně nevzdaly výzev proti Rusku na moři.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Autor: Paul Antonopoulos, zdroj Global Researche,  snímku USS Mount Whitney

Minulý čtvrtek vplula vlajková loď 6. flotily USA USS Mount Whitney do Černého moře v době, kdy se síly NATO připravovaly na rozsáhlé vojenské cvičení ve Středozemním moři. USS Mount Whitney se připojila k torpédoborci s řízenými střelami USS Porter, který se v oblasti již nacházel, aby zde provedl “rutinní hlídku” – více než 8 000 km od severoamerického kontinentu.

Později ruská fregata Admirál Essen prováděla cvičení simulující reakci na nepřátelský letecký útok. Ruská flotila v prohlášení uvedla, že “během cvičení tým protivzdušné obrany fregaty [Admirál Essen] zaměřil cíle a zničil je odpálením protiletadlových raket”. Cvičení bylo jasnou ukázkou toho, že Rusko je plně připraveno bránit svou suverenitu v Černém moři. To dokonale vystihl snímek, na němž zřejmě fregata Admiral Essen monitoruje akce lodí USS Porter, USS Mount Whitney a bulharské BGS Gordi v Černém moři.

Ruská fregata Admirál Essen

Ruská válečná loď je jednou ze tří fregat z projektu 11356, které operují v Černém moři. Lodě této série mají výtlak přibližně 4 000 tun, rychlost 30 uzlů a autonomii 30 dní. Admiral Essen je mimo jiné vybaven řízenými střelami Kalibr, systémem protiletadlové obrany Shtil-1 a dělostřeleckou baterií ráže 100 mm. Stručně řečeno, použitím fregaty Admiral Essen Rusko vysílá NATO silný signál, že bere obranu svého námořního prostoru vážně, zejména proto, že červnový debakl britské lodi HMS Defender je stále v čerstvé paměti.

Rusko opakovaně varovalo NATO, že rostoucí aktivita bloku v blízkosti ruských vod může vést k nežádoucím incidentům. Vysláním válečných lodí do Černého moře Washington nepřispívá ke stabilitě v regionu. Naopak, USA se snaží dotlačit regionální černomořské země, jako je Bulharsko a Gruzie, ke konfrontační politice vůči Moskvě.

Washington chce, aby si světové společenství zvyklo na to, že Černé moře je v jeho sféře vlivu. Vzhledem ke snaze USA prosadit svou autoritu nad Černým mořem, kde se nachází několik ruských nezamrzajících přístavů a které je jediným přímým přístupem země ke Středozemnímu moři, dochází k napětí.

Rusko již prokázalo svou rozhodnost při obraně svého svrchovaného území, když byla ponížena loď HMS Defender poté, co se pokusila narušit ruský námořní prostor. Washington ví, že Rusko bere svou bezpečnost vážně, a proto provokuje napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi. Vzniká dojem, že USA poskytují psychologickou podporu Ukrajině a dalším okrajovým partnerům NATO, jako je Gruzie. Jak se však ukázalo během války v Jižní Osetii v roce 2008 a války v Donbasu v roce 2014, USA jsou ochotny tyto země povzbuzovat a povzbuzovat ve válkách, do nichž se zapojí Rusko, ale tváří v tvář ruské armádě je nechají opuštěné a izolované.

Stojí však za zmínku, že ruské cvičení není přímou reakcí na přítomnost amerických válečných lodí, ale spíše proto, že ruské síly v oblasti Černého moře potřebují neustálý výcvik, protože v regionu dochází ke zvyšování napětí. K poslednímu ruskému cvičení došlo právě ve chvíli, kdy americké válečné lodě vstoupily do Černého moře. Je běžné, že se v Černém moři střídavě objevuje americká loď. Současná situace s USS Mount Whitney a USS Porter se liší tím, že tentokrát vstoupily dvě lodě najednou. To je alarmující, zejména pokud se stane pravidelným trendem vídat v Černém moři více amerických válečných lodí.

Kvůli této eskalaci muselo Rusko tak či onak reagovat a své poslední cvičení v Černém moři sladilo se vzácným vstupem více amerických válečných lodí do Černého moře. Tím, že USA a jejich spojenci v NATO reagovali tímto způsobem, i když šlo o náhodné sladění, budou muset vždy zvážit, jaká bude ruská reakce, pokud se atlantický blok rozhodne zapojit do nepřátelských akcí.

Navzdory červnovému ponížení Británie se síly NATO pod vedením USA zjevně nevzdaly výzev proti Rusku na moři. Připomínáme, že v říjnu se torpédoborec amerického námořnictva USS Chafee pokusil narušit ruskou státní hranici v Japonském moři, ale byl nucen se stáhnout pod tlakem velké ruské protiponorkové lodi Admirál Tributs. Ačkoli USA nepochybně stahují své zdroje, aby se soustředily na boj proti Číně v tichomořském regionu, neznamená to, že by USA zcela ustoupily od napadání Ruska v jiných oblastech. Ve skutečnosti vysláním lodí USS Mount Whitney a USS Porter do Černého moře současně USA pouze vystupňovaly napětí a daly jasně najevo své záměry.

US Continues to Challenge Russia’s Sovereignty in the Black Sea vyšel 10.11.2021 na Global Research. Překlad v ceně 284 Kč Zvědavec.

5 5 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 1 rokem

To všechno co dělají USA proti Rusku je jen potvrzením faktu, který se na těchto stránkách objevil, že totiž USA splňuje jako jediný stát na světě a to, že “USA je teroristický stát“. Vyvolává jen konflikty ve jménu First America a nikdo jiný. K čemu máme OSN, když ostatní státy světa, tedy téměř… Číst vice »

VlastimilCech
VlastimilCech
před 1 rokem

Jejda, to by bylo ječení, kdyby ruské válečné lodě cvičily třeby v Mexickém zálivu! To by bylo keců a kydů! Vlastně proč to putin analogicky neprovede?
Nu protože je kliďas

basos
basos
před 1 rokem

No pomalu zacinam verit tomu ze se Amikum fakt podari Rusaky poradne nasrat, a pak zatim zdrzenlivej Putin machne klackem, a bude toco… zatim jim to jde dobre, ale pak nevim, nevim

Lubez
Lubez
před 1 rokem

Jak je v článku uvedeno: více jak 8000 km od severoamerického kontinentu. Na druhou stranu v blízkosti státních hranic Ruské federace a jejich teritoriálních vod. Kdo tohle nedokáže pochopit? I za komunistů jsem byl učen logickému myšlení. I bolševik věděl že debil je mu k ničemu. Jestřábí politika samozvaných elit a nadnárodní zbrojní průmysl. Pan Choroš a jeho… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Vyhrožovat válečnýma loděmi v Černém moři je jen křeč lodě byli odepsané už po 1 sv. Rusové je budou moci zničit z pevniny rakety Kalibr nebo letectvem. USA jen šaškují a nemají na to.

VlastimilCech
VlastimilCech
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jo, taky si myslim…Zrovna na těch lodích US Navy bych sloužit nechtěl.