V Německu se diskutuje, že další sankce proti Bělorusku nic neřeší – je třeba mluvit s Putinem

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Zdroj: FB autora

Situace na polských hranicích eskaluje. Pouze Vladimir Putin může vyvinout tlak na běloruského prezidenta Lukašenka, říká moskevský reportér WELTu Christoph Wanner. Jaké jsou ale reakce Německa a EU?

Christoph Wanner ve svém výstupu pro WELT TV říká, že jediný, kdo může vyvinout tlak na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby ukončil „nábor“ migrantů, kteří se hromadí u polské hranice, je Vladimír Putin. Podle jeho názoru další sankce proti Bělorusku, navrhované Bruselem, situaci jen vyhrotí. Samozřejmě za to Putin bude něco chtít, pokud by opravdu na domluvu Lukašenkovi přistoupil. Pravděpodobně konec obstrukcí při spuštění plynovodu Nord Stream 2. To, jak zdůraznil Wanner, je ale jen jeho soukromý odhad.

A co na to Německo, o které jde především, protože migranti na hranicích volají „German, German“? Zelení chtějí ukončit tragickou situaci migrantů, ale konkrétně neuvádějí jak, i když už se samozřejmě zevnitř strany ozvaly hlasy, že je třeba je přijmout. Prý je třeba Polsku poslat dva vzkazy, řekla poslankyně Zelených Katrin Göring-Eckardt: “Zaprvé ne nedůstojnému pushbacku lidí, žádajících o azyl, zadruhé ano solidaritě.“ Pro vysvětlení – pushback je neprávní termín, který odkazuje na „soubor státních opatření, kterými jsou uprchlíci a migranti nuceni zpět přes hranici – zpravidla ihned poté, co ji překročí – bez zvážení jejich individuální situace a bez jakékoli možnosti uplatnění žádosti o azyl“. Jak chce paní poslankyně žádat solidaritu a zároveň vyhrožovat, to si musí příjemci jejích slov vyhodnotit sami.

Němečtí politici v podstatě vůbec neví, co mají dělat, každý říká něco jiného. Dosavadní kancléřka Angela Merkelová požaduje odsouzení obchodu s lidmi, další politici volají po společném evropském řešení, které ale garantovaně nebude, protože by to znamenalo opět jen přerozdělovací kvóty, což většina států EU odmítne. Další taktikou má být informování v zemích, odkud běženci přicházejí, tedy zejména v Sýrii a Iráku, že tato cesta do Evropské unie nevede. Horst Seehofer, spolkový ministr vnitra, vyzývá EU, aby Polsko podpořila v ochraně hranic. EU ale vlastně chce Polsko finančně vyhladovět, jak nedávno prohlásila německá místopředsedkyně EP Barleyová, když zdůvodňovala pokutu 1,5 milion EUR, která má Polsko denně platit za „porušování evropských hodnot“.

EU zná jediný prostředek – sankce, tresty a pokuty. Budou se tedy zostřovat sankce proti Bělorusku, aniž by to na situaci mělo jakýkoli efekt, bude se pokutovat Polsko, bude se hrozit tresty za porušování lidských práv. Oběti této politiky, cynické a pokrytecké na obou stranách, budou mrznout na hranicích. Pokud nedojde k něčemu horšímu.

4 8 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety

Baťka má recht. Už přes rok mu vykládají, že je nelegální prezident, vandrujou přes hranici, aby mu ztížili život, posílají prachy opozici a uvalujou sankce, neb není demokratický, prostě se ho snaží svrhnout. Tak teď mají sami starosti s hranicema a což je obzvlášť legrační, taky s lidskými právy. A jestli si myslí, že Putin… Číst vice »

Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety
Odpověď uživateli  Raksa.A

Jo, a taky jsem zapomněla, že Bělorusko je poslední východoevropská země, kde je ještě fůra státních (a prosperujících) podniků. To by se to privatizovalo!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Raksa.A

Ne ze bych Lukasenka musel, on je to sice mazany parchantik, ktery s  chuti podrazi jak Putina tak EU, a dokonce se chtel stat Belo – Ruskym presidentem, navrhoval ci ventiloval to pred lety Putinovi, ale ….ted k Polakum …ono je to dobre, kdyz takovy prdnarudek jako Belorusove, si dela soufky z Velkopolske… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

Neziskové organizace převážejí do demokratické Evropy přes Středozemní moře migranty a to nevadí. Lukašenko nebrání migrantům jít tam kde chtějí žít. Proč by je měl zadržovat na svém území? Navíc v nedemokratickém a diktátorském státě? Vždyť ti migranti prchají právě z diktátorských států. Lukašenko by neměl být EU kritizován ale chválen za to, že… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Lukašenka bych nepodezíral z toho, že o hromadné přepravě migrantů (převážně Kurdů) z Běloruska do záp. Evropy nic neví. Do Minska totiž přilétají v tureckých éroplánech. Spíš bych to viděl jako Lukašenskův způsob, jak Unii (a zejména proradným pšonkům) “poděkovat” za běloruský pokus o puč. Ani Erdogan nechce zůstat evr. mocipánům cos dlužen. A tak konají v dojemné… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Dvě skupiny nelegálních migrantů pronikly na území Polska. Všichni migranti byli zadrženi
Stop německým aktivistůmPodle informací měla polská policie zastavit autobus s německými aktivisty z humanitárních skupin Seebrücke Deutschland a LeaveNoOneBehind, který mířil na hranici s Běloruskem. Aktivisté chtěli pomoci migrantům. Uvádí agentura DPA.

https://cz.sputniknews.com/20211110/dve-skupiny-nelegalnich-migrantu-pronikly-na-uzemi-polska-vsichni-migranti-byli-zadrzeni-16459719.html

cablik
cablik
před 2 lety
cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Topná krize v Německu? Vláda radí přikrývky a čajové svíčky
http://svobodnenoviny.eu/topna-krize-v-nemecku-vlada-radi-prikryvky-a-cajove-svicky/

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety

Poláci aktivně pomáhali zničit Irák a dnes, kdy se přes Bělorusko valí “produkt” jejich práce budou ukazovat na druhé?
Skutečně, chování západu se stále víc vymyká všem představám. I těm nejblbějším.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

hnuse

Od kdy Psonkove jsou zapad?? v nejlepsim pripade zbytky Vrchoviny, podkarpatske Rusi, Bukoviny, a pobaltskych Prusu, riznuti pokrtenymi chazary

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Nejde o to, kde se daná země nalézá, ale kam se její obyvatelstvo řadí. A Poláci jeden přes druhého křičí, že patří na západ. Ostatně stejně, jako my. A když už jsme u těch migrantů. Den před oznámením o ataku několika stovek běženců na polskou hranici proběhla zpráva, že do italského přístavu dorazila loď s osmi… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

No Boze ty ses ale vul ty Hnusaku, nemohu tomu skutecne uverit, ale pokud to myslis vazne, tak jsi skutecne blbej jak pucstok, rikavala moje maminka moulo pitoma, imigranti jsou to stejni, z Afriky nebo Levanty, ale jdou dvema cestama.. jedna je pres Turecko do Ukrajiny, a ta je lifruje k Lukasenkovi, ktery… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

….zabyvajici se prepravou uprchliku do EU.. takze jedna vlna techto samych lidi jde pres Turecko – letecky do Ukrajiny a pak do Beloruska, a konci na hranicich Polska, a je to vlastne trest Polaku od Lukasenka protoze Polaci se navazeli do Belorusu. ta druha vlna z Lybie jsou stejni lide ale jdou pres more,… Číst vice »

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Ó jak jsi chytrý …
Ale nevysvětlil jsi mi, proč ti, co připlouvají lodí z jihu, jsou přijímáni a jejich “taxikáři” velebeni našimi “novináři”, a ti co přicestují z východu jsou odháněni a jejich taxikáři stejnými novináři zatracováni. Tak že čekám.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

fakt blbej hnuse…. budto ses skutecne tak pitomej ze neznas zakladni vztahy mezi EU proper (zapadne od Ase) nebo ze mne delas vola, ale jeste jednou, kratce,, Stredozemni more je domenou EU proper -tedy lepsoEU, ktera po vzoru kravy Merklove, prijima Africany a Levantaky v blouznive nadeji ze tito lide budou v Rajchu a aj… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

…ovsem u nas v cesku jsou media prisne protikomunisticke, a tim padem musi lezt lepsi – zapadni EU do prdele, a tak musi nadavat Belorusku za to ze se Lukasenko nepodridil EU ktera proti nemu vyhlasila sankce…. takze protoze Polaci a EU vyhlasili na Belorusko sankce, tak batka Lukasenko jim lifruje uprchliky. Ti sice do… Číst vice »

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Bingo! To druhé je pravda.
PS
Nikdy jsem neurážel žádného názorového oponenta, pokud on nezačal urážet první mne. Zkus se nad tím trochu zamyslet. Lidi s opačným názorem přesvědčíš argumentem. Ne urážkou.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Ať se celý nazideutschland sbalí a táhne za svýma souvěrcema nach Afrika….a všichni pseudohumanisté a jiný ksindl je může následovat!!!!

cablik
cablik
před 2 lety

No jo to si nadělali do bot a teď by to sváděli na jiné a nikdo nemá odvahu říci migrace se neosvědčila a už nikoho nepřijímáme.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

„To nejhorší, co může být, je lhaní sám sobě.“ Zacharovovou rozzlobilo obvinění RF z migrační krize
https://cz.sputniknews.com/20211109/to-nejhorsi-co-muze-byt-je-lhani-sam-sobe-zacharovovou-rozzlobilo-obvineni-rf-z-migracni-krize–16458172.html

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

nemci jsou dobri mechanici, ale jako myslitele, treba Heine, Marx, Hitler a dalsi, ktere si pro svou pokracujici senilitu uz nepamatuji ale je jich jinovercu hafo (Hitler snad ne)… takze necekej od nich ze jim to dojde ze slapli s uprchliky do lejna (no Fonden – lejnova je taky…)

Tatran
Tatran
před 2 lety

Považuji za zločin obviňovat Bělorusko za situaci, která vzniká na Polsko-Běloruské hranici. Přeci Lukašenko nevyvolal migrační paniku. V tom mají prsty USA a jejich loutkové satelity. Copak Lukašenko má domlouvat migrantům aby zůstali v Bělorusku? Oni chtějí do Německa, tak ať jim otevřou hranice. A zase jenom sankce a šíření nenávisti vůči nevinným. Přece Putin… Číst vice »

Josef Sukup
Josef Sukup
před 2 lety

Paní poslankyně za zelené má velmi příhodné jméno.