Expert: Šílené ceny elektřiny. Díky Německu. Vystupme, řekl jsem. A co mi řekli?

Ceny energií budou dál stoupat, hlavně vlivem spekulací s emisními povolenkami. Kdyby stát chtěl, může problém rázně vyřešit a odmítnout závislost domácích cen elektřiny na německé burze. ParlamentnímListům.cz to řekl expert v oblasti energetiky a bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Ivan Noveský.

Zdroj: Parlamentní listy

Problém prý je, že příslušným orgánům schází odvaha kvůli možné kritice ze strany EU. „Stát by měl začít fungovat a jednat ve prospěch svých občanů. Když jsou ceny energií vysoké i pro Němce, co má dělat český důchodce? Oběsit se?“ ptá se znepokojeně Noveský.

V médiích se objevily zprávy, že po krachu Bohemia Energy stále někteří bývalí klienti možná ani nevědí, že jsou u dodavatelů poslední instance (DPI) a musejí si domluvit nové smlouvy. Jak je to možné?

Je to hrozná situace. Často může jít o seniory, kteří se v tom neorientují nebo často bohužel ani nevědí, že byli u Bohemia Energy. To je důsledek toho šíleného systému uzavírání smluv po telefonu, kdy ti lidé třeba špatně slyší a vlastně ani netušili, že v tu chvíli svou odpovědí podepsali smlouvu. Spoustu lidí tohle vůbec netuší, a pokud se je nepodaří včas zkontaktovat, dostanou se do neoprávněného odběru, a až jim potom jednou dorazí vyúčtování, skončí to tragicky.

Nedávno jsem byl na jedné debatě, které se zúčastnilo i vedení ČEZ, Innogy a Eonu, a říkal jsem tam, že to celé šlo řešit mnohem efektivněji, pokud by Energetický regulační úřad (ERÚ) rychle vydal vyhlášku, ve které mělo být řečeno, že všechny tyto zákazníky automaticky přejímají DPI za existujících podmínek a postupně s nimi pak budou vše řešit, aby na to byl dostatek času. Hlavně ta vyhláška měla obsahovat i to, aby DPI po původním dodavateli vymáhali, co je potřeba, protože tam byly platné smlouvy. DPI coby velké společnosti mají mnohem lepší možnosti a sílu, než aby proti Bohemia Energy šli soudně bývalí klienti. Takhle se to mělo řešit. Od krachu přitom uběhl měsíc a půl a neděje se nic. Podle informací z vedení ČEZ se nedaří zkontaktovat řádově desítky tisíc lidí. Podobně i další společnosti, které jsou dodavateli poslední instance. Vyhlášku ERÚ lze celým legislativním procesem protáhnout během několika dnů, to není nic náročného. Jenže se nic takového nestalo.

Jak si vysvětlujete, že ERÚ nekoná a vedení státu na ně netlačí? Z jedné strany slyšíme, jak to stát řeší, ale podle vás zdaleka nevyužívá ty nejefektivnější způsoby. Proč se tedy podle vás nic adekvátního neděje?

To je skvělá otázka, ale bohužel ne na mě. Tuto otázku si pokládám často a snažím se kvůli tomu spolupracovat se všemi možnými skupinami, které se ve věci angažují, píší dopisy politikům atd. Bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková psala dopis, ale nejenom ona. Iniciativ, které současným i budoucím vládním činitelům píší, je hodně. Problém sám nezmizí, naopak.

Víte, jaký bude nejhorší problém? Až těm lidem jednou dorazí vyúčtování, které pro ně bude likvidační, tak se spousta z nich zhroutí. Zvláště u těch starších to přivodí zdravotní problémy. Zcela vážně to bude na infarkt. Nechci si ani představovat, co to s těmi lidmi způsobí. Svého času jsem se věnoval finanční gramotnosti a zažil jsem mnoho tragických případů. Když se někdo dostane do dluhové pasti, nemá prakticky šance se z toho dostat ven. Důvodem je i to, že takoví lidé jsou v podstatě nepoužitelní pro legální trh práce, protože nemají zájem oficiálně pracovat, když jim stejně většina platu je strhávána na exekuce. Sice teď přišly nějaké drobné úlevy, Milostivé léto, ale to ty lidi nezachrání. Situace bude zlá a strašlivě se to vymstí. Jak staré končící vládní garnituře, tak nové vládě.

Co všechno utváří finální cenu elektrické energie pro spotřebitele? Podnikatel Jan Dienstl před časem řekl, že oni jsou schopni vyrobit kilowatthodinu za 20 haléřů, ale lidi ji pak kupují za pět a v budoucnu i deset korun…

Ty haléře, o kterých mluvíte, to je výrobní cena. Výrazně to zdražují tolik skloňované emisní povolenky, s nimiž se teď ve světě obchoduje a jsou předmětem spekulací. Kolega Hynek Beran nedávno mluvil o tom, že s nimi obchodují třeba i americké penzijní fondy. Proč má český člověk, který živoří, sponzorovat bohatého amerického důchodce?

Varovné také je, že není možné dobrat se k tomu, kdo všechno povolenky vlastní. Ani poslanci Evropského parlamentu to nebyli v Bruselu schopni zjistit. Zaslechl jsem i spekulace, že většinu povolenek drží čínská centrální banka. Nic proti Číňanům, ale proč my tady odstavujeme elektrárny a zatěžujeme naše lidi extrémními cenami, aby oni si tam uváděli do provozu stovky nových uhelných elektráren? To jsme blázni? Evropa má na světové emise naprosto zanedbatelný … celý rozhovor najdete zde.

3.8 20 hlasy
Hodnocení článku
26 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 1 rokem

Takže k čemu je demokracie? Proč máme chodit k volbám a volit si své zástupce, kteří budou pracovat pro nás neprivilegované? Nebo jsme tak tupí, my voliči, že si zvolíme jinak nevolitelné nemehla? Volili jsme i do EU, kde je za celou EU přes 700 tzv. europoslanců. Co to tam dovolí? Jak vidíme, dnes je… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem

Nevím, jak to v Maďarsku udělali, že mají přímé smlouvy s dodavateli plynu z Ruska. Vždyť jsou snad také v EU ? My jsme prodali rozvody plynu Němcům, dle mě by měl za to jít někdo “sedět”, zřejmě je již ale pozdě. Vodu jsme také “privatizovali”, proč ti Francouzi po tom skočili ? Podělím o se… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Jde do tuhého, bod zlomu se blíží, detaily musí stranou. Ve chvílích nejtěžších bývají vždy pouze dvě možnosti. Ale nejdříve si to lidi musí uvědomit.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

Vstup do fašoEU neměl pan prezident Klaus NIKDY PODEPSAT!!!!!!
TEĎ JE POZDĚ BYCHA HONIT A VYSTOUPIT NÁŠ NACISTI NENECHAJÍ!!!!!.-///////

cablik
cablik
před 1 rokem

V Rusku odhalili minimálně 106 členů ukrajinské neonacistické skupiny, kteří chtěli vraždit
https://cz.sputniknews.com/20211213/v-rusku-odhalili-minimalne-106-clenu-ukrajinske-neonacisticke-skupiny-kteri-chteli-vrazdit—16841717.html

Vondra s ruským bubulákem nepochodil: „Nikdo není padlý na hlavu, aby sdílel propagandu CIA,“ znělo
https://cz.sputniknews.com/20211213/vondra-s-ruskym-bubulakem-nepochodil-nikdo-neni-padly-na-hlavu-aby-sdilel-propagandu-cia-znelo–16844605.html

basos
basos
před 1 rokem

Je to stale stejne, “na jedno kopyto” kdyz pominu to zrejme nikomu z vas nevadi, ze v 89 vase taty a dedky par ” dissidentu” vmanipulovalo diky charizmatickemu lehkozivkovi Havlovi do sametu, ktery vam v zapeti zdrsnil starej Klaus privatizaci ci rozdeleni a okradeni ceskoslovenka, tak se skutecne divim, ze najednou mnozi z elit placi nad… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem basos
cablik
cablik
před 1 rokem

Bohužel velice dobré názory nikdo ze slouhů nebude brát vážně skopčácký fanatici na příkaz amerických páníčků okrádají Evropany. Snad nás to sjednotí v boji proti liberálně zeleným fanatikům.

adam
adam
před 1 rokem

Před chvílí jsem dostal vyúčtování elektřiny od ČEZ za necelé tři týdny v režimu DPI. Nedoplatek prý 1000 Kč, přestože jsem samozřejmě platil obvyklé zálohy. Nezhroutím se, neb patřím mezi ty šťastné, kteří jsou velmi slušně zajištěni. Nicméně se nemohu zbavit vážných obav o osud méně šťastných spoluobčanů. Nastupující vláda totiž s velkou… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Kam až musíme klesnout, aby většina lidí pochopila, jaká politika nás tam dostala a kudy z krize.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Dávno nejsme samostatnou zemí a suverénním státem, o všem podstatném a důležitém se rozhoduje v bruseli, případně v Německu. V takto nesvéprávném postavení jsme byli naposledy za německé okupace za II. světové války. Pokud Evropská unie rozhodne, že zde v ČR budeme mrznout a chcípat, budeme mrznout a chcípat. Momentálně není síla, která by tomu zabránila. Tím spíše, když… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Nemýlíte se!, jakkoliv váš pohled na věc mnoho radosti nikomu nedělá.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

To není pouze Čoudelka.
To je i Babišstán, který se alibisticky připojil k Polsku s problémem s energiemi, když věděl že už nebude u vešla.
Předtím mával s žebračenkami.
Inu, mít majetek v raichu je asi náročná věc na hájení zájmů státu před svým prospěchem.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

A nejen to. On už se zbruseloval i Zeman – viz tlak na vakcinaci. Ještě nedávno bych napsal prezident Zeman.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Milan

Bohužel,máte PRAVDU OBA!
Blbiš byl vždycky kripl a Zeman se začíná opičit!

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

Jsou tady milovníci Babiše a dávají mínus body.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

A hádejte,kde ty milovníky toho vychcandíry mám……?.-D

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

TAKY VOLE Babise nemusim milovat, ale kdyby nebylo kovidu, ale vis co ty pitomce? podivej se na prvni dva roky Babisovy vlady, a pak mektej

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Občas mě dědku pobavíš.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Jestli to nebude tím, že netuší, jak hluboko máme – tedy aspoň já, bych nemluvil za druhé – podobné bodovací ko*ko*ty v prd*eli už od dob vlády komárů. Jestli on to není nějakej zapomenutej relikt dob minulých, kdy dělal nástěnkáře a teď se mu stejská.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

Vole ..Babis byl kripl PROC??????

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Protože je to prolhanej šmejd, jedno hude v bruseli a jiným zase krmí uši nám. Pravda, s Fialou budeme v tý bruselský řiti zkratkou.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Milan

Ale ne, Zeman ma k Bruselu daleko, mozna ze je v tom jeho chcipani, a nebo a to si myslim taky, ten starej paprda vi ze Fialova vlada se rozpadne za par mesicu…. podivej se na tu smecku hladovejch hyen

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Lubku,

fakt za to Babis nemuze ze jsi zavistiva naha prdel

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

basos, já nikomu nic nezávidím. To co mám, s tím nějak využiji, pouze doufám že mě moje nezdraví ještě nechá chvilku odebírat vám zde trochu kyslíku. To abych podpořil mnou milovaný zelený neprďuch. Já jen vyslovil svůj názor a takhle to dopadlo. Z leva z prava ze spodu i z vrchu. To je teda řádný ranec… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Vendoline, dovolil bych se te trosku poopravit ohledne nesvepravnosti za protektoratu…. tenkrat jsme meli stale sve fabriky (tedy stavby, dilny, a stroje a hlavne zkusene delniky) ac se treba Skodovka? jmenovala Herman Goering Werke (nejsem si jist byla li to Skodovka). ted mily spolukecalku se jdi podivat do Karlina nebo Vysocan, nebo na… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Jestli se nemýlím, tak Herman Göring Hydrowerke se jmenoval pozdější Staliňák, čili chemické závody v Litvínově. Škodovku v dnech Mnichova prodali Francouzi Němcům. PO válce se ucházeli o vlastnictví, ale česká strana jim ukázala smlouvu o prodeji a Francouzi sklapli. Plzeňská Škodovka byl po válce konfiskát.