Kdo ovládá českou energetiku? Aneb, co jsi možná netušil občane

Pokud se nevzepřeme, bude to mít zásadní vliv i na chod naší národní infrastruktury, konkurenceschopnost firem, dostupnost služeb, energetickou chudobu, nezaměstnanost, roztáčení inflační spirály, přibývající exekuce a ztráty střechy nad hlavou, sociální soudržnost společnosti atd.

Co odhalila nedávno odstartovaná horká fáze energetická krize v ČR – krach Bohemia Energy?

Občanovi ČR byl většinově jaksi vmanipulován pocit, že polostátní výrobce elektrické energie ČEZ, a.s. (zde podrobnosti o Skupině ČEZ: dodává přebytky vyrobené elektřiny do zahraničí, protože výroba elektřiny na našem území převyšuje naší národní spotřebu (cca o 15%). Z toho občan jaksi logicky mimoděk usuzuje, že v případě nedostatku energie bude především zajišťována energetická bezpečnost tohoto státu a jeho občanů. Jenže ouha, v plné nahotě se ukázalo, že to není tak jednoduché! (Copak jednoduché, hlavně to není pravda! – pozn.red.N.R.)EU stanovila, že výrobci elektřiny (včetně ČEZ, a.s.) musí nejprve vyrobenou energii prodat na burze EU. Tam si ji za tržní cenu může koupit dodavatel (např. ČEZ Prodej, a.s.), který ji potom prodá konečnému spotřebiteli (včetně odběratelů v ČR). To je finta, co? ČEZ Prodej si musí na burze koupit za tržní ceny elektřinu, kterou před tím ČEZ, a.s. vyrobila, za ceny odpovídající nákladové hladině konkrétního výrobce v ČR – uvádí se cca 1 Kč/kWh), aby jí pak mohl dodat českým odběratelům za násobek výrobní ceny. Aktuálně ČEZ rozesílá dopisy, ve kterých zákazníkům oznamuje zvýšení ceny na 3,775 Kč/kWh, což platí pro smlouvy na dobu neurčitou.

Co to prakticky znamená? EU, prostřednictvím regulace cen emisních povolenek, burzy energií, zákazu dlouhodobých kontraktů, dotací do „obnovitelných zdrojů“, řízeným přechodem k elektromobilitě atd., řídí vývoj ceny elektrické energie v celé Evropě, včetně té pro české koncové spotřebitele. Ale nejen to, prakticky těmito mechanismy ovládá i to, komu, a za jakých podmínek, bude elektrická energie dostupná. Jinak řečeno, kdo se bude mít možnost rozvíjet, kdo přežívat, kdo bude upadat, či dokonce kolabovat!

Takže, občane proklamace slibované energetické bezpečnosti státu není vše. Energetická bezpečnost státu (elektřina dostupná ve funkční distribuční soustavě) je nutná, nikoliv však postačující podmínka, aby jste měli elektřinu u vás dome ve svých zásuvkách. Další podmínku dodávky elektrické energie (například od nejdůvěryhodnějšího dodavatele elektrické energie ČEZ, jak se firma prezentuje v probíhající mediální kampani po pádu BE) konkrétnímu odběrateli/spotřebiteli, je jeho solventnost (schopnost zaplatit dodavateli). Když se přestane vyrábět dostatek elektřiny například u sousedů v Německu, protože se rozhodli následovat Green Deal a postupně odstavovat uhelné a atomové elektrárny rychleji, než je nahrazují „obnovitelnými zdroji“ (nechci zde rozvíjet katastrofické scénáře v podobě hrozících blackoutů, které mohou být také důsledkem přijetí této politiky likvidace fungujícího energetického systému), vyletí cena energie do nebes nejen u nich, ale i u nás. Komu potom odpojí dodávky elektřiny jako prvnímu? No přece tomu, kdo si nebude moci dovolit hradit přemrštěné ceny. Bez peněz do hospody nelez! Kdo, nebude platit, bude potmě a v chladu. Je vám doufám jasné, že západní sousedé budou ještě svítit, zatím co u nás už bude v řadě obydlí tma a zima?

Je to trochu šílené, že! Výše popsané EU mechanismy (pro KSB studenty = koncept řízení na 1.prioritě) jsou „jak“ stvořené pro přežití silných (Německo, Francie…) a vysávání slabých (východní Evropa). Pokud se nevzepřeme, bude to mít zásadní vliv i na chod naší národní infrastruktury, konkurenceschopnost firem, dostupnost služeb, energetickou chudobu, nezaměstnanost, roztáčení inflační spirály, přibývající exekuce a ztráty střechy nad hlavou, sociální soudržnost společnosti atd.

Koho bude náš stát zachraňovat? Asi jako obvykle: Sociálně slabé a možná důchodce (zde to ale není jisté, možná to bude něco za něco – „občane vzdej se svého nemovitého majetku, my ti za to zajistíme klidné stáří“). Viz naprosto přemrštěné ceny od dodavatele poslední instance, což je v případě elektřiny také Skupina ČEZ, jen jiná dceřiná společnost. Nebude se zachraňovat střední vrstva (ta je určená k postupné likvidaci, překáží) – drobní podnikatelé, živnostníci, ale i doposud lépe placení zaměstnanci, rodiny s dětmi… (většina národa).

Komu dnes záleží na tom, že naše národní zdroje (elektrárny, distribuční soustava atd.) byly vybudovány převážně v době socialismu, rukama našich lidí, za naše peníze. Kdo si to nepamatuje, za socialismu se totiž budovali zdroje pro zajištění potřeb většiny národa. A jak je to dnes, co myslíte? Koloniální správa EU si je svými regulacemi přivlastnila, takže nyní zajišťují energetickou bezpečnost přednostně našim kolonizátorům, nikoliv nám.

Zde je nutné konstatovat, že ten, kdo to vymyslel byla sice EU, ale ti, kdo připustili, aby se to realizovalo a včas neinformovali a nevarovali občany, jsou naši političtí polistopadoví kolaboranti. „Takže občane, ty, který jsi znovu volil zjevné zrádce našich národních zájmů (SPOLU, Piráty a podobné), nemáš právo si stěžovat, že se máš čím dál hůř. Komunisti tady nevládnou už víc než 30. let!“

„Páni politici, neodvolávejte se na pravidla EU! Vstupem do EU jsme se sice zavázali dodržovat pravidla a zákony tohoto společenství. Ty jsou dokonce v případě rozporu nadřazeny zákonům našeho národního státu. Jenže, když ptáčka chytali, pěkně mu zpívali. Takže, když se EU regulace stávají pro nás likvidační, máme morální právo je nedodržovat. Maďarsko je důkazem, že se lze vzepřít a zachránit vlastní občany od pohromy. Maďarsko porušilo nesmyslná EU pravidla a nedávno nakoupilo zemní plyn na základě dlouhodobého kontraktu přímo od jeho dodavatele – Gazpromu, bez prostředníka v podobě burzy EU. Tak proč bychom my, Češi, nemohli nakoupit elektřinu pro naše zákazníky za regulovanou cenu od polostátního domácího výrobce? Můžete to prosadit, jen musíte chtít hájit zájmy tohoto státu a jeho občanů! Máte na to od nás většinový mandát.“

PS: Vkládám některé pasáže rozhovoru Parlamentních listů s Alenou Vitáskovou plus odkaz na celý rozhovor a další články k tématu na stránkách IAV:

Otázka: V posledním měsíci se všichni lidé v této zemi museli naučit slovo „dodavatel poslední instance“. Myslíte si, že je tento institut v naší legislativě nastaven správně a pro zákazníka férově?

DPI je v legislativě nastaven vcelku slušně. Je v plné kompetenci regulátora (Energetického regulačního úřadu, pozn. red.), jak umí s touto instancí pracovat a jak umí zakročit v situaci, která nyní probíhá. To znamená, že DPI bude plně zastávat svoji roli, nebude zneužívat svého postavení, stanovovat vyšší ceny, než dovoluje zákon, stanovovat nesmyslné zálohy a dostávat nového zákazníka do systému tzv. zajatého zákazníka. Dokonce někteří DPI zneužívají své postavení tak, že i svým kmenovým klientům (jsou jejich zákazníky odjakživa a svého dodavatele nezměnili) bezdůvodně upravují nehorázně zálohy.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/A-media-mlci-Bezne-to-s-Bohemia-Energy-Vitaskova-odhalila-pravdu-Kdo-a-proc-nekonal-683583

https://www.institut-av.eu/wp-content/uploads/2021/11/Nejedn%C3%A1-se-o-revoltu.pdf

 

3.6 24 hlasy
Hodnocení článku
24 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 2 lety

Tak to je ta demokracie, která nás ožebračuje a zbavuje jistoty? Nebo je to začátek genocidy národů těmi, které jsme nevolili?. To jsou ony lidské práva nesvobody, kterou nám kdysi tak slibovali? To jsou praktiky nadnárodních monopolů těch bohatých?. Co se to v tom světě děje? A k tomu ještě vakcíny, které nás ohrožují… Číst vice »

Primak
Primak
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Jó, bejvaly doby, kdy se říkalo, to by se v Americe stát nemohlo. Dneska si musíme přiznat, že to by se za komunistů stát nemohlo…

Georg
Georg
před 2 lety

Pláč nad rozlitým mlékem. Ale to se rozlilo v roce 1989, kdy došlo k “majetkovému převratu”. Málo lidem došlo, co se pod hesly svoboda, demokracie atd. vlastně skrývalo. Ještě v devadesátých letech bylo “kapitalismus” sprosté slovo. Tehdejší protagonisté tak “zv.privatizace” (klaus, Dlouhý…) a nejen ekonomové, hovořili o tržním hospodářství. Ještě Havlovo heslo, ale v trochu jiné… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Promiňte, ale co se odvahy vůči Bruselu týče, nebude naše vláda ani odérem z polského nebo maďarského lejna. Kde jsou ty doby, kdy se říkalo, že ryjeme držkou v zemi.

spartak
spartak
před 2 lety

Základní otázka je , koho 30let volíte na Radnice či PS. 30let je volená stejná banda zlodějů a výsledek se dostavuje nyní.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  spartak

Hold je košile ……. Následek žvástu pana Klause že peníze nesmrdí. Při běžném ohledání nosním detektorem asi ano. Ale v běžném životě je to co? Že mám tolerovat co? Že zloděj není zloděj? Že fašoun ze Sudet je vlastně oběť našeho nacismu? Že smrad nám prodává naší republiku? Že za co naší… Číst vice »

Milan
Milan
před 2 lety

Ve skutečnosti je výrobní cena 1 kWh 15 h. – slovy patnáct
haléřů. To jen abyste věděli kterak nás naše vlastní vláda
zaprodala, by nás mohla Čtvrtá říše dřít nejen z kůže – to
již jsme – ale až na kost.

Viz (v 19:22) :

seznamzpravy.cz/clanek/era-uhli-nekonci-neni-za-ne-nahrada-rika-miliardar-tykac-177680

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

Za nadvlády Habsburků byly pozemky,lesy,vody atd pořád majetkem Království českého i když někdy jen fiktivně a na papíře.
Dneska UŽ NENÍ ČESKÉ REPUBLIKY NIC ANI NA HAJZLPAPÍRU!!!!!

idiotronic
idiotronic
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

O tom, že éra uhlí nekončí (zásoby v USA, Austrálii, Číně,Vietnamu atd) píše Kamil Wichterle (prof. Ing.DrSc.) v deset let starých skriptech Kvalifikovaná chemie (volně ke stažení)

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

Zaprodal nás i tehdejší Parlament!

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Nojo, to je pravda.

Vendol
Vendol
před 2 lety

Za stále dražší energii můžeme vzhledem k tomu, co se před několika měsíci stalo a událo, děkovat BIS, Bezpečnostní informační službě, jmenovitě jejímu náčelníkovi Michalovi Čoudelkovi. Formálně je sice BIS českou zpravodajskou službou, ale prioritně hájí zájmy USA, dokonce – jako v tomto případě – i proti českým občanům. Není náhoda, že pan Čoudelka… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

A kdo dnešních vlastizrádců nehájí zájmy amiokupantů a fašoEU?!
I Blbiš ANO,ovšem ne tak okatě!

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

A co takhle zakázat ČEZu posílat energii za hranice ČR po splnění závazků vůči Velkoněmecké říši?????!!!!To sakra nikdo z těch lemplů blbišových nemá koule to udělat?!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

antiku, jak se rika ze krev neni voda, a tak i elektrina (el energie) neni voda, ktera jde zavrit prehradou, nebo nasmerovat kam by sis pral… s elektrikou je to slozitejsi, ta furt tece nekam, sice vzdy od zdroje k spotrebici…. ale ohledne prenosovych siti, totiz cela Evropa je propojena, a my cesko mame smulu… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Můžu Tě ujistit,že možná první den hadráku je to napadlo,ovšem už za měsíc nám prabička (znalá života a podporovatelka Masaryka) vysvětlila,že do většího H.O.V.N.A JSME ŠLÁPNOUT NEMOHLI…..!!!!!
I když v dnešní době NIČENÍM LIDSKÝCH ŽIVOTŮ VE VELKÉM PSEUDOVAKCÍNAMI…KDO VÍ?????

cablik
cablik
před 2 lety

Ono by stačilo neprodávat „špinavou energii” z Českých jaderných elektráren skopčákům chtěj zelený úděl tak ať si mrznou a nesvítí. A upřednostnit České občany jenže nastupující vláda bude tenhle hnus podporovat.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

STAČILO,ALE KDO BY SE O TO POSTARAL????
BLBIŠ ANEBO PĚTIZVARTEK?????
Tahle země není pro čechoslováky stejně, jako nebyla po debaklu na Bílé hoře…..i když i při “”vítězství”” stavovské armády a s králem Fridrichem Falckým bychom v obou případech mluvili německy,v tom se mýlit nenechme!

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

V téhle zemi musíme žít a je to zem Čechů i když rádoby Evropané tvrdí něco jiného. Říci v malé zemi kde jsou 2 jaderné elektrárny že nemáme na energie je lež a zločinné úmysly vládců.

laskra
laskra
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

To už se kulo dávno před Babišem. Byl jsem na shůzce v domě energetiky, kdy dutý topol řídil schůzi energetiků a vysvětloval jaké to bude výhodné, když se rozdělí silová energetika od té vykradačské. Jednu perličku jak byl fundovaný.Při hlavním jeho proslovu bylo slyšet jenom slova ” skoro,přibližně, hodně, málo” bez jediné… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Cabo…a jak to chces udelat?????

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Kámo my uděláme kulové ale snad se naštvou i ti co je volili až budou platit účty za energie a zeleným fanatikům vystaví svůj účet v dalších volbách.

jsmed
jsmed
před 2 lety

Aktualni trend v cenach energii je casovana bomba. Domnivam se, ze potencial rozpadu systemu povolenek, event. jednotneho energetickeho trhu je realny. Doposud jsem byl zastancem clenstvi v EU. Ale ted, kdyz vidim, jak je nastaven system povolenek, a to, ze se na nas obohacuji spekulanti, je velmi depresivni a ke zlosti. EU si vzdy… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  jsmed

… a že doposud zastáncem členství v EU?
A co vás při takové pošetilosti tak dlouho přidržovalo? Bylo by zajímavé to vědět 🙂