Kód Winchester. Jak zvláštní jednotka USA likvidovala syrské civilisty

Během protiteroristických akcí se američtí vojáci na území Sýrie dopouštěli vraždění civilních obyvatel a úmyslně ignorovali protokoly, které vyzývají k odvracení incidentů podobného druhu.

Proti směrnicím 

Jak oznamuje list The New York Times s odkazem na informované zdroje, jedná se o působení zvláštního útvaru Talon Anvil, který fungoval až do roku 2019.

Asi 20 osob, patřících do oddílu, koordinovalo  zasazení úderů na bojovníky teroristické organizace DAEŠ (zakázána na území RF). Celkem bylo podle jejich zaměření použito asi 112 tisíc bomb a raket, které měly zničit automobilové kolony a oddíly teroristů, a také jejich velitelská stanoviště.

Ale, jak tvrdí zdroje, bojovníci americké speciální jednotky Delta, kteří patřili do útvaru Talon Anvil, ignorovali protokoly o přijetí rozhodnutí, v důsledku čehož při úderech umírali civilisté, včetně žen a dětí.

Poprvé se skandální téma vynořilo skoro před měsícem, kdy novináři The New York Times zjistili, že v roce 2019, během lovu na pohlaváry teroristů, byl z podnětu Talon Anvil zasazený chybný úder, oběťmi kterého byly desítky žen a dětí. Po zveřejnění těchto údajů ministr obrany USA Lloyd Austin nařídil provedení oficiálního vyšetřování tohoto případu.

Stříleli do dělníků, potápěli čluny

Jak se teď ukázalo, daná situace nebyla výjimkou – zvláštní jednotka se dopouštěla “nepředložených akcí” během celé doby své existence.

Exporadce Pentagonu a ministerstva zahraničí Larry Lewis prohlásil, že “doprovodné” ztráty civilních obyvatel v Sýrii mnohonásobně překračovaly podobné ukazatele v Afghánistánu. Podle Lewisova tvrzení Pentagon ve snaze zamezit skandálu všechny informace o tom utajoval.

Dnes jsou američtí vojáci připraveni sdělovat podrobnosti o činnosti útvaru Talon Anvil, ale pouze za podmínek anonymity.

Konkrétně, v roce 2016 po zaměření zvláštním útvarem byli raketou zabiti tři muži v olivovém háji nedaleko Manbidže. Úder byl zasazený nehledě na to, že Syřané neměli zbraně a v rukou měli plátěné pytle.

  1. března roku 2017 byly na základě informací Talon Anvil na řece Eufrat zničeny čluny s přepravujícími se civilisty. Oběťmi útoku bylo asi 30 osob.

V tomtéž roce 2017 úderný dron Predator rovněž zasadil úder na základě navigace speciálních služeb farmářskému městečku Al-Karama. Operátor Talon Anvil zobrazil informaci do okénka chatu, používaného pro spojení s analytiky rozvědky: “Všichni civilisté opustili toto území. Naživu zůstal nepřátelský voják. Najděte pro nás více cílů, protože chceme Winchester”.

Povel Winchester znamenal přechod do podmínek raketo-bombového útoku. Mezitím, zaměření telefonu předpokládaného teroristy neposkytovalo přesnou lokalizaci, ale příslušníci speciálních služeb trvali na tom, že dům, na jehož zničení trvali, je cvičnou základnou nepřítele.

V důsledku úderu zahynulo asi 20 osob, včetně šesti dětí, a dalších asi 30 osob bylo zraněno.

“Obranné údery” v hlubokém týlu

Jak poznamenávají experti, počet úderů na civilisty podle navigace Talon Anvil stále rostl. “To otřásalo jejich lidskostí”, uvedl exporadce Pentagonu Larry Lewis k činům zvláštního útvaru.

Přitom američtí příslušníci speciálních služeb si uvědomovali, že působí hrubé narušení. Jak oznamuje pramen Times, operátoři začali odvádět kamery dronů od cílů před vypuštěním bomb nebo raket. Původně se zdálo, že jde o nějaké vnější faktory, ale pak se ukázalo, že se to dělá kvůli tomu, aby nezanechali proti sobě důkazy.

Údery se rozdělují na útočné a obranné. Na obranné bylo mnohem jednodušší dostat povolení od vyššího velení, proto se do této kategorie zahrnovaly dokonce ty údery, které se zasazovaly v hlubokém týlu teroristů – ve vzdálenosti až sto mil.

Děti místo teroristů: jak USA přikrývaly kampaň v Afghánistánu

V srpnu 2021 roku američtí vojáci urychleně stahovali své síly z Afghánistánu. Odchod, připomínající spíše útěk, byl doprovázen oběťmi mezi Afghánci, snažícími se všemožně opustit zemi. Po teroristickém činu na  kábulském letišti se vojáci USA rozhodli aktivizovat operace, aby odvrátili opakování útoků na vzdušný přístav.

  1. srpna byl z amerického dronu zasazen úder na automobil v centru Kábulu.

Jak oznámili zástupci amerického velení, byl zničen automobil s trhavinou, určenou k dalšímu teroristickému útoku. Nicméně afghánská strana trvala na tom, že pod úder se dostala rodina, která neměla nic společného s teroristy.

Během prvních dnů ve Washingtonu trvali na tom, že byly zneškodněny zásoby výbušniny a jeden z pohlavárů teroristické buňky.

Až po uplynutí tři týdnů zástupci Pentagonu přiznali: stala se chyba. Deset civilistů, včetně sedmi dětí, se stalo náhodnými oběťmi. Američtí vojáci prohlásili, že projednávají možnost kompenzačních výplat příbuzným zabitých.

Američtí letci odmítali plnit zadání

Nyní se vyjasňuje, že Afghánistán v porovnání se Sýrií ještě nebyl tou nejhorší variantou. V Sýrii jsou americká vojska  dokonce bez jakýchkoliv legitimních důvodů, což, podle všeho, je vede k tomu, aby si mysleli, že  zde je možné všechno.

Nečitelnost Talon Anvil ve výběru cílů nebyla tajemstvím v prostředí amerických silových struktur. To hlásili nahoru i zástupci CIA, i důstojnici vzdušných sil. Nejen to, podle údajů amerických novinářů piloti vzdušných sil USA několikrát odmítali provádět údery na základě zaměření Talon Anvil, protože ta ukazovala na hustě obydlené okresy, kde se pravděpodobnost úmrtí civilistů blížila ke 100 procentům.

Vysoce postavení američtí vojenští činitelé velmi neochotně komentují dané informace. Ti, kdo přece jen souhlasili, že se vyjádří, se odvolávají na omezené možnosti kontroly, a také na to, že hlavní příčinou úmrtí civilních obyvatel jsou vojenské podmínky jako takové, nikoliv pohrdání vojáků USA k životům civilistů.

Součást práce?

“Viděli jsme tolik úmrtí civilistů, že časem jsme je začali posuzovat jako součást své práce”,  přiznal se listu jeden z důstojníků vzdušných sil s požadavkem na zachování anonymity.

Při úderu v roce 2019 na základě zaměření Talon Anvil, od něhož list The New York Times zahájil studium činnosti amerického zvláštního útvaru, zahynulo 80 osob. Celkový počet obětí takových útoků není v tomto okamžiku znám.

Když bereme za východisko praxi z dob minulých, je nepravděpodobné, že se viníci dostanou na základě výsledků vyšetřování k tribunálu. Na rozdíl od civilních Syřanů a Afghánců odvádí Washington zpod úderu své silové struktury mistrně.

Andrej Sidorčik

|Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://aif.ru/politics/world/kod_vinchester_kak_specotryad_ssha_unichtozhal_mirnyh_siriycev?utm_source=email&utm_medium=paid&utm_campaign=daily

2 7 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Plebej
Plebej
před 2 lety

Celá ta syrská kampaň, ve které šlo US vizigótům o silové odstranění vzdorovitého Asada z prezidentské funkce, byla zločinná! V jejím důsledku byl na svět přiveden mýtus o Asadově masovém porušování lidských práv a zahájena proti němu válka. A jak jinak, převážně v zastoupení pomocí tamní naverbované svoloči mnoha barev a odstínů (ISIL, Daeš …). Její oběti se… Číst vice »

Milan
Milan
před 2 lety

Čím dříve z NATO a Čtvrté říše národa německého tím lépe.