Le Penová, Kaczyński a další sa stretli vo Varšave, aby diskutovali o Európskej únii, “Chceme zmenit politiku Bruselu”, napísal Orbán

Následující zpráva z Varšavy sice používá slovní nálepky evropského mainstreamu, tady výrazy jako “populisté”, “krajní pravice”, ale aspoň přináší nepřekroucené zprávy ze setkání evrospských vlasteneckých stran, které se staví proti diktátu bruselské edministrativy.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: Hlavné správy, na snímku je Marine Le Penová, francouzská kandidátka na prezidentku, pokládající věnec k Památníku obětí ghetta, povražděných varšavských židů, kteří povstali proti německým nacistům v roce 1943

Lídri európskych pravicových a nacionalistických strán sa v sobotu stretli v poľskej Varšave. Chcú diskutovať o spolupráci a zmene v Európskej únii, ktorú obviňujú z toho, že sa správa ako superštát narúšajúci tradície a právomoci 27 členských krajín

Na rozhovory vo varšavskom hoteli Regent prišli zástupcovia 14 politických strán. Hostiteľom je Jaroslaw Kaczyňski, líder poľskej vládnej pravicovej, populistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Účastníkmi sú tiež maďarský premiér Viktor Orbán a francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová, ako aj šéf španielskej strany Vox Santiago Abascal.

Le Penová, kandidátka v aprílových francúzskych prezidentských voľbách, v piatok vyhlásila, že stretnutie bude “dôležitým krokom”, ale neočakáva po rokovaniach žiadne záverečné oznámenie nového zoskupenia.

“Môžeme byť optimisti v tom, že táto politická sila začne v nasledujúcich mesiacoch fungovať,” uviedla Le Penová.

Na stretnutí krajnej pravice chýba jeden významný predstaviteľ, a to Matteo Salvini, líder talianskej Ligy Severu. Strana vydala vyhlásenie, že pre nové zoskupenie príde ten “pravý čas”.

Salvini bol jedným zo signatárov deklarácie zo 16. júla, v ktorej 16 strán a hnutí oznámilo plán na vytvorenie “veľkej aliancie” v Európskom parlamente – bola to predohra pred sobotňajšími rozhovormi.

Liga Severu a Le Penovej Národné zhromaždenie sú v europarlamente členmi frakcie Identita a demokracia (ID), pričom PiS, Vox a Bratia Talianska sú v skupine Európski konzervatívci a reformisti.

Orbánov Fidesz odišiel v marci zo stredopravej skupiny Európska ľudová strana, teda z najväčšej v europarlamente, a hľadá si novú skupinu.

Chceme zmeniť politiku Bruselu,” napísal Orbán na Facebooku pred sobotňajším stretnutím vo Varšave. “Celé mesiace pracujeme na vytvorení silnej straníckej rodiny a dúfame, že dnes alebo zajtra urobíme krok smerom k tomuto cieľu,” dodal.

Politologička na Poľskej akadémii vied Ewa Marciniaková uviedla, že účastníci sa pokúsia “minimalizovať rozdielne názory medzi sebou”, napríklad aj v témach ako vzťahy s Ruskom, interrupcie a práva LGBTI ľudí.

Namiesto toho budú podľa nej zdôrazňovať “ochotu vrátiť sa ku koreňom Európskej únie”.

Poľsko a Maďarsko obviňujú EÚ z oslabovania ich suverenity, pričom Brusel tvrdí, že tieto dve krajiny obmedzujú demokratické slobody.

 

4 7 hlasy
Hodnocení článku
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Jelikož se pracuje na projektu Uhersko-Rakouska, nebo Trojmoří, Poláci se neustále snaží být v čele tohoto uskupení a jsou ochotní pro to obětovat kohokoliv. Jelikož je to konstruovaný stát, na rozdíl od Maďarska, nemají šanci. Nebude to žádná sláva, ale jistě lepší, nežli evropský chalifát. Naštěstí má v tomto uskupení být i Československo.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Než trojmoří s Polskem, to už bych radši bral federaci s Ruskem. Protože si umím celkem dobře představit, jak se páni velkomožní cítili být “vůdčí silou”, což je jejich touha už dobrých tisíc let, a tlačili by na Rusko a srali se do něj, neb by se považovali za vůdčí sílu. Nehledě už k jejich… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Konečně také dobrá zpráva škoda že naše SPD není silnější je třeba aby se dobrá věc podařila a EU byla reformována a když ne tak rozpuštěna.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

To není dobrá zpráva. Proč tam není nikdo z SPD? Nebo už s nimi nemluvíme? Nebo oni s námi?

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Z Evropské unie se stalo bolševické monstrum a obludárium. Ale usilovat o odchod by nemuselo být taktické, bruselský bolševik by se nám strašně mstil. Lepší bude zůstat a obludu rozhlodávat a rozežírat zevnitř, až se sama zhroutí.

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Osobně bych tu Unii charakterizoval jako korporátně fašistickou. Ano, ruští bolševici se sice se svými protivníky také nepárali a omezovali politické svobody, ale svou (politickou) moc rozhodně neopírali o sílu mocných finančních oligarchií a nadnárodních korporací. Jejich cílem byla emancipace lidu v beztřídní společnosti, cílem EU je pravý opak! Totiž upevnění třídní moci a nadvlády… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Neustále si pletete pojmy s dojmy. Měl by jste si nastudovat kdo byli bolševici a jakou ideologii prosazovali.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Tomia Okamuru a jeho SPD nepozvali nebo “zaspal” ? Na webu SPD jsem k tomu nic nenašel…

haf
haf
před 1 rokem

pro mne je smutné a to strašně smutné a poněkud bezvýchodné, že to jsou jen podobné strany , které představuje v míře nejhorší Kaczynski, které s rozumem hodnotí politiku EU. Kde je silná levice, která by to měla činit?

Vendol
Vendol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  haf

Silná levice ? Myslíte vymýšlení stále nových a nových pohlaví, klečení před černouškama a homosexuálama, pokusy o odstranění Vánoc a v neposlední řadě halucinace o tom, že když se chlapec cítí být děvčetem, může navštěvovat ženskou toaletu ? Tohle jsou levicová témata jak vyšitá, resp. s touto levicí pirátského střihu nechci mít naprosto nic společného.

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Ha ha!!, Piráti a levice?? To, co uvádíte jako příklady levicové ideologie, je daleko více (neo)liberalismus či (pseudo)levičáctví, jehož smyslem je podlamovat anebo rozvrátit systém tradičních hodnot (vč. sociální koheze, rodiny, role muže a ženy, pojetí odpovědnosti a povinnosti vs pojetí svobod atd.). Přirovnání těch zvrácených, výše uvedených, směrů k levicovému myšlení jde na ruku… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

… a ještě drobnost k Pirátům: okolnost, že se ocitají právě ve vládním souručenství zdejší pravice, patrně nebude symptomem jejich levicovosti. Ti asi vyznávají mnoho “hodnot”, ale čitelné jsou spíše jejich dvě programové zásady – digitalizace našich životů a rozvrat tradiční společnosti (mnoha cestami a způsoby, např. rozředěním v byrokracii EU, podporou migrací a multikulti či podporou zločinných… Číst vice »