Nikaragujský kanál bude. Rusko a Čína se vracejí. V USA je mírná panika…

Tito lidé se zbraní v rukou vydobyli své právo na nezávislost. Bojovali s bojůvkami připravenými USA, bojovali s narkobarony poštvanými na Nikaraguu USA, a nakonec, bojovali se samotnými Američany. A USA dočasně ustoupily.

7. listopadu 2021ve volbách v Nikaragui zvítězil Daniel Ortega. Zvítězil ten, kdo od prvního dne bojoval za svobodu Nikaraguy. Ten, koho USA nazvaly nepřítelem amerického lidu.

USA, země Evropské unie a část zemí Latinské Ameriky neuznaly tyto volby. Ještě dlouho před dnem hlasování USA oznámily, že volby jsou zfalšované.

“Z ruské strany byla vyslovena jistota o tom, že výsledky všeobecných voleb v přátelské Nikaragui 7. listopadu otevírají dodatečné možnosti pro další postupující sociálně-ekonomický rozvoj země, upevnění její stability a národní suverenity”, je uvedeno ve sdělení ministerstva zahraničí Ruska. Sergej Lavrov prohlásil, že elektorální proces “zcela odpovídal zákonodárství Nikaraguy”, a odsoudil “bezprecedentní tlak USA na Nikaraguu”.

A k dnešku Nikaragua přerušila vztahy s Tchaj-wanem a obnovila diplomatické vztahy s Pekingem.

Na což okamžitě zareagoval Washington: “Ortegův režim oznámil přerušení diplomatických vztahů a zastavení oficiálních kontaktů s Tchaj-wanem, ale zfalšované volby 7. listopadu mu neposkytly žádný mandát na vyloučení Nikaraguy z rodiny amerických demokracií”, prohlásil šéf tiskové kanceláře amerického zahraničně-politického rezortu Ned Price. Podle názoru Washingtonu  nemají nové úřady Nikaraguy žádné pravomoci, aby vyjadřovaly vůli obyvatel země. Washington předpokládá, že obyvatelé Nikaraguy pokračují v boji za demokracii a svobodu.

Tchai-wan vyjádřil “bolest a politování” v souvislosti s tímto rozhodnutím Nikaraguy, a ministerstvo zahraničí Tchai-wanu odstranilo Nikaraguu ze seznamu diplomatických spojenců na své oficiální internetové stránce.

Dnes se Nikaragua chystá zahájit výrobu ruské vakcíny KoviVak. Spuštění podniku je naplánováno na začátek nového roku 2022. Vakcína se bude vyrábět nejen pro obyvatele Nikaraguy, ale i pro celý region, kam se vakcíny od WHO prakticky nedostávají.

7. prosince Rusko a Nikaragua podepsaly Memorandum mezi státní korporací Rosatom a Ministerstvem zahraničních věcí Republiky Nikaragua o spolupráci v oblasti využití atomové energie pro mírové účely. “Dokument vytváří základ pro navázání spolupráce v širokému spektru směrů, konkrétně, pro zvyšování informovanosti obyvatelstva o atomových technologiích, rozvoji atomové infrastruktury Republiky Nikaragua, neenergetickém využití atomové energie v průmyslu, zemědělství a medicíně”, uvádí se ve sdělení ministerstva zahraničí Ruska.

Bezprostředně po vítězství ve volbách 8. listopadu v rozhovoru pro Ruskou informační agenturu Novosti ministr zahraničí Nikaraguy Denis Moncada oznámil, že: “Mezioceánský kanál je historický projekt Nikaraguy, a Nikaragua se nikdy nezřekne práva na výstavbu mezioceánského kanálu, který by byl ke službám celého světa a mezinárodního společenství”.

Práce na budování kanálu byly zahájeny již v roce 2014, ale kvůli nestabilní situaci v Nikaragui v roce 2018, byly pozastaveny. Dnes se Rusko a Čína vracejí do Nikaraguy a je opatrný optimismus, že se tyto práce obnoví.

Co podniknou ve Washingtonu v souvislosti se znovu vzniklými okolnostmi, není zatím známo. Ale co je zřejmé, že vyvinou maximum úsilí, aby nepřipustili výstavbu konkurenta Panamského kanálu. Ukrajina bude večerní procházkou při měsíčku, pokud se jim přímo pod nosem vzpurná Nikaragua s Ruskem a Čínou chopí výstavby Nikaragujského kanálu.

Pro USA to je velmi nepříjemné překvapení v den, kdy probíhá tak zvaný “summit za demokracii”. A jestliže Washington stavěl na Ukrajině destruktivní stát u hranic s Ruskem, nasměrovaný na rozklad, tak Rusko směřuje své působení v Nikaragui na budování.

A jakým kurzem se mají pohybovat Američané, to ve Washingtonu vědí. Tuto trasu jim Nikaragujci na prstech ukazovali už nejednou. Vzpomenou si…

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Zdroj: https://zen.yandex.ru/media/vecher/nikaraguanskomu-kanalu-byt-rossiia-i-kitai-vozvrascaiutsia-v-ssha-legkaia-panika-61b3124da05d712d09783cb7?&utm_campaign=transit&utm_source=mirtesen&utm_medium=news&from=mirtesen

4.1 24 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 1 rokem

Demokracia a sloboda….to si nemohli vybrať iné slová na tú svoju výpalnícku činnosť na celej planéte?

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Rusové a Číňané opět ,,seberou dítěti hračku”. To zas bude spratek vyvádět, to zas bude sankcí. Ale, když jej nevychovali doma, musí jej vychovat jiní. My se samozřejmě spratka bojíme a kdyby po nás kameny házel, dáme mu první a poslední. Rusko s Čínou však vědí, jak na něj.

vachav
vachav
před 1 rokem

Největší světový agresor a terorista se nikdy nevzdal prosazování tzv.Monroeovy doktriny z r.1823(autor James Monroe-pátý amer.president, extrémní stoupenec americké světové expanze)o prosazování zájmů USA v Latinské Americe.Takže se domnívám,že takovouto situaci jsou schopni řešit vojensky za každou cenu.Prostě-cpaní zbraní do polofašistických režimů na hranicích s Ruskem je demokratizační proces,ale na druhé straně je to… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem

No osobne bych nejasal, tohle Amiky (pokud se to Ortegovi povede) bude stat hodne, ale zalezi to jak se bude chovat Rusko s Cinou, mam dojem ze Kitajci jeste nemaji tak velkou namorni silu, nezapomente ze Nikaragua ze za zadkem USA. Pokud je ten pruplav skutecnym zamerem, a ne jen zboznym pranim,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Expert: Šílené ceny elektřiny. Díky Německu. Vystupme, řekl jsem. A co mi řekli?
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Expert-Silene-ceny-elektriny-Diky-Nemecku-Vystupme-rekl-jsem-A-co-mi-rekli-686412

Čeká nás bezprecedentní utahování pásků. Leden přinese drastickou inflaci
https://cz.sputniknews.com/20211212/ceka-nas-bezprecedentni-utahovani-pasku-leden-prinese-drastickou-inflaci-16834072.html

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Že by další prasklá obruč na Kostěji (ne)smrtelném? Čím dřív, tím lépe! Pro Nikaraguu i svět.

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Hm… Kampak se nám vytratil z diskuzí, kluk jeden? Myslím diskutéra s tímto nickem. Jinak je potěšující že starosti amíkům přibejvaj.

Falka
Falka
před 1 rokem

Jestli bude Čína pokračovat s kanálem přes Nikaraguu takovým tempem jako staví své dopravní stavby, tak Amíci v Panamě budou hodně tratit. To by bylo dobré!

cablik
cablik
před 1 rokem

Skvěle jen tak dál aby se opravdu pracovalo pro mezinárodní společenství a ne pro konta pár boháčů z USA.

vvenc
vvenc
před 1 rokem

Pouze vidíme, jak se éra globálního četníka krátí!