Hry Ameriky na Velké šachovnici probíhají dodnes

Je krutá pravda, že západní Evropa, a čím dál tím víc i Evropa střední, zůstávají převážně americkým protektorátem, kde spojenci připomínají vazaly a poddané z dávných dob. (Z. Brzezinski)

Zdroj: České národní listy, připravil Ogňan Tuleškov

V roce 1997 vyšla v New Yorku publikace „Velká šachovnice“, jejímž autorem je Zbigniew Brzezinski. Tento americký politolog považuje Euroasii za dějiště rozhodující mocenské hry. Kdo ovládá tento „světový ostrov“, ten vládne světu. Je nutné, jak soudí, posunout vlastní dějiště hry co nejdále od Lisabonu na východ. Dojde-li k tomu, pak střed se bude postupně zapojovat do rozhodující sféry vlivu Západu, v níž dominují Spojené státy.

Velmi otevřeně hovoří Z. Brzezinski o tehdejší Evropě. „Ale nejzávažnější problém představuje fakt, že skutečně „evropská“ Evropa jako taková neexistuje… Je krutá pravda, že západní Evropa, a čím dál tím víc i Evropa střední, zůstávají převážně americkým protektorátem, kde spojenci připomínají vazaly a poddané z dávných dob. Tento stav není dobrý ani pro Spojené státy, ani pro evropské národy.“ (c.d., str.65)

Rovněž tak autor „Velké šachovnice“ se zmiňuje o Německu. „V intenzivní angažovanosti pro Evropu spatřuje Německo možnost své historické očisty, restauraci morální a politické důvěryhodnosti…Přes počáteční neochotu sjednocené Německo nakonec (z amerického podnětu) formálně uznalo hranici na Odře a Nise a tento krok odstranil nejvýznamnější výhrady Polska, jež bránila rozvoji užších vztahů s Německem… Přes Polsko mohl německý vliv rychle postupovat na sever – Po Pobaltí – a na východ – na Ukrajinu a do Běloruska

Skutečnost, že střední Evropa přijala vůdčí roli Německa – což nebylo zejména u menších středoevropských zemí tak jednoduché -, dosti usnadnila na první pohled zřejmá německá snaha, aby se klíčové evropské instituce posunovaly i směrem na východ.“ (c.d., str. 67-76 ) „Tento úkol od Spojených států vyžaduje, aby se jasně angažovaly v konečném přijetí Evropy jako globálního partnera Ameriky.“ (c.d., str. 77)

Francie ani Německo nejsou dostatečně silné, aby vybudovaly Evropu samy bez cizí pomoci a aby s Ruskem vyřešily otázku jejího sporného geografického rozsahu. Tento úkol od Spojených států vyžaduje , aby se energicky, cíleně a rozhodně do vymezování ˇevropské geografie´ zapojily, v první řadě s Německem, a aby se zapojily i do jednání o definitivním postavení pobaltských republika a Ukrajiny v evropském systému, což je, obzvláště pro Rusko, velmi citlivá problematika.“ (c.d., str. 77-92)

Hlavní cíl Spojených států v Evropě lze tedy shrnout zcela prostě: pomocí skutečného transatlantického partnerství upevnit americké předmostí euroasijského kontinentu, aby se rozšiřující Evropa mohla stát reálným odrazovým můstkem pro pronikání mezinárodního řádu – založeného na demokracii a spolupráci – do Eurasie.“ (c.d., str. 92)

Co řekl o Německu v těchto dnech J. Stoltenberger nové nemecké ministryni zahraničných vecí Annalenu Baerbockovú? „NATO potrebuje silné Nemecko politicky, aj vojensky.“

1.9 9 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 2 lety

Po pádu tzv železné opony, která bude ale tentokrát opravdu železná, jsme očekávali, že nastane světlá mírová budoucnost. A jak jsme se mýlili, ono je to horší než to bylo za dob socialismu. USA, jako by se ocitli na volném dvoře, kde začne platit “First America” A všichni budou poslouchat. A i když je… Číst vice »

vachav
vachav
před 2 lety

Stručně řečeno: EU je slouha a poskok USA!

haf
haf
před 2 lety

dnes jsem si otevřela blisty a narazila na článek známého rusofoba Dolejšího. Kdo čte pouze nebo většinou zroje jemu podobné, musí se před Ruskem třást hrůzou. Ono napadne Ukrajinu, tím znemožní Západ a pak se vrhne na Švédsko, kterému sebere ostrov Gotland– tamní lidé už shromažďují potraviny na tu válku,, Švédsko ostražitě… Číst vice »

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  haf

Kde jsou časy starých Britských listů!Otvírat nyní tuto žumpu je ztráta času!Jinak je to klasická ukázka toho,co z dříve normálních lidí dokáže udělat kapitalismus a prachy!

haf
haf
před 2 lety
Odpověď uživateli  vachav

souhlasím, lidé s jinými názory tam už nepublikují, občas se vzedme pan Veselý,,, žezlo pevně svírá pomatený milovník elit a rusofob Dolejší, šéf pláče nad upozaďovanou výuku slovanských jazyků v Británii, kde už nestudují tři studenti, ale nikdo a rád taky probere českou malost neznalost a  zápecnictví ve srování s britskou velikostí a rozmachem…brzy blisty dorostou… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Já si přeji aby se US impérium rozpadlo než nás svýma zhovadilostmi zničí migrací nebo zeleným údělem vycucaným z prstu a také federace by byl konec ČR.

basos
basos
před 2 lety

Protektoratem???? Asi ne, spise narazovou zonou, ktera se obetuje v pripade konfliktu, a zatim odpadnim kosem, a pro blizkou budoucnost lagrem pro stredomorske plavce