Vánoční poselství prezidenta republiky

Zdroj: web prezidenta

Vážení a milí spoluobčané,

setkáváme se již podeváté nad vánočním poselstvím prezidenta republiky, jehož cílem je, abychom společně přemýšleli o událostech uplynulého roku. Nebyl to dobrý rok.

Celosvětová bezpečnostní situace se zhoršila po kapitulaci Severoatlantické aliance v Afghánistánu, vzhledem k níž tuto zemi znovu ovládlo teroristické hnutí Tálibán. Tento afghánský Mnichov zřejmě povede k zesílení migračních toků z Afghánistánu, ale především ke zvýšenému riziku nových teroristických útoků, a to i v Evropě, podobných útokům na newyorská dvojčata, které organizoval právě Tálibán.

Druhým nebezpečím, které se objevilo především v Evropě, je takzvaný zelený úděl. Z původně seriózní vědy zvané ekologie se stalo náboženství. A jako každé náboženství i toto má své proroky, například v podobě postpubertální dívčiny. Zelený úděl pro Evropu nám přikazuje v roce 2030 přestat topit zemním plynem, v roce 2035 nejezdit v autech se spalovacími motory. Toto vše by podlomilo naši energetiku tím, že by vedlo k energetické chudobě, vedlo k poklesu životní úrovně a ekonomického výkonu.

Třetí oblastí, která nás zasáhla a která je rovněž celosvětová, je pandemie koronaviru Covid-21. Tato pandemie se vrací v několika vlnách. Vždy jsme potěšeni, když klesá počet infikovaných, abychom po několika týdnech či měsících s hrůzou čelili nové, ještě horší vlně. Vidím očkování jako jedinou cestu proti této pandemii a ti, kdo vyjadřují názor, že svoboda je očkováním ohrožena, by zřejmě v případě, kdy by se sebevrah chystal vyskočit z okna, tohoto sebevraha nezadrželi, protože by respektovali jeho svobodu volby, a tím jeho smrt.

Co se stalo u nás, v České republice? Bezesporu nejvýznamnější událostí byly volby. Chtěl bych ocenit poměrně korektní průběh volební kampaně. Chtěl bych ocenit činnost minulé vlády, která udělala mnoho dobrého. A chtěl bych blahopřát všem zvoleným poslancům jakož i členům vlády a popřát jim mnoho úspěchů v jejich činnosti. Víte, musím respektovat většinový názor populace a ti, kdo nejsou spokojeni s výsledkem voleb a přitom k těmto volbám nešli, mohou vinit pouze sami sebe. Vláda by měla dostat sto dnů hájení a měli bychom si přát, aby to byla vláda odborníků. Poukazoval jsem na to, že ne všichni členové vlády mají potřebnou odbornost, a bylo mi odpovězeno, že je důležité, aby byli především politiky. Ano, ale i politik může být současně odborníkem a nemusí to být jenom stranický funkcionář, který o rezortu, jenž bude řídit, nic neví.

Vláda má před sebou tři základní úkoly, a ona to ví. Je to úkol potlačit pandemii, je to úkol vyrovnat se s energetickou krizí, tedy především s růstem cen energie, a je to samozřejmě i úkol stabilizovat státní rozpočet. Pojďme si o těchto třech úkolech něco říci a dovolte mi, abych i já nejenom jako prezident, ale i jako občan, k nim vyjádřil svoje stanovisko. Původně jsem se domníval, že povinné očkování není nezbytné, a svůj názor jsem postupně měnil tak, jak přicházely nové a nové vlny koronaviru. Dnes mě inspirovalo Rakousko, které povinné očkování zavádí od 1. února příštího roku. Jsem přesvědčen, že je to nejjednodušší cesta, jak potlačit pandemii. Koneckonců povinné očkování existuje v případě celé řady nemocí, a není tedy důvod, abychom k těmto nemocem nepřiřadili i koronavir. A než procházet fázemi očekávání a následující fází zklamání, že epidemie koronaviru trvale neklesá, a nezapomeňte, že ve většině evropských zemí tato epidemie opět roste, tak je lepší radikální zásah, který tuto situaci vyřeší jednou pro vždy.

Pokud jde o energetickou krizi, pozorujeme prudký nárůst jak cen elektrické energie, tak zemního plynu. Odhaduje se, že tento nárůst bude pokračovat u elektřiny kolem 30%, u plynu dokonce kolem 50%. Máme-li tento nárůst alespoň zmírnit, musíme se vyvázat z takzvaného zeleného údělu pro Evropu, který je podle mého názoru hlavní příčinou nárůstu cen energií. Jestliže odstavíte funkční elektrárnu, snížíte nabídku energie, a při konstantní nebo dokonce rostoucí poptávce je přirozeným důsledkem růst její ceny. Naštěstí jsme v situaci, kdy energetická politika je v pravomoci národních vlád a národních parlamentů, a není nám naštěstí diktována Bruselem. To se týká jaderné energie, kterou vřele podporuji, a pokládám za chybu, jestliže o podpoře jádra sice mluvíme, ale neudělali jsme v posledních letech téměř nic konkrétního, abychom začali stavět nové jaderné zdroje. To se týká všech minulých vlád včetně zbytečného zastavení tendru na dostavbu Temelína.

Přejděme nyní k poslednímu problému, a tím je rozpočet. Veřejně jsem říkal, že návrh státního rozpočtu tak, jak byl předložen, považuji za nedostatečně proinvestiční a nedostatečně úsporný, a uvažoval jsem o tom, že ho budu vetovat. V čem je tento rozpočet nedostatečný? Mluvíme o úsporách, a hledáme tyto úspory v maličkostech, které nedokáží vyrovnat obrovský deficit státního rozpočtu. A abych jen nekritizoval, předkládám vám návrh, který jsem opakovaně vyjádřil při svých projevech k rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Tento návrh spočívá ve zrušení daňových výjimek. kdyby došlo ke zrušení všech daňových výjimek, říkal jsem, že by to ušetřilo 380 miliard korun, což je téměř tolik jako odhadovaný deficit státního rozpočtu v tomto roce. Měli bychom tedy vyrovnaný rozpočet a nezadlužovali bychom budoucí generace. Má to ovšem jeden háček. Za každou daňovou výjimkou se skrývá lobbistická skupina, která ji vybojovala. Daňové výjimky jsou porušením principu daňové neutrality, zásady, že daně mají platit všichni a že neexistuje ani diskriminace, ale ani preference některých daňových plátců. To se mimochodem týká i slevy na poplatníka, která je největší daňovou výjimkou. Ale co v současnosti v rozpočtových debatách vidíme? Politické strany se někdy téměř předhánějí, zejména ve volební kampani, v nabídce snížení daně z přidané hodnoty, snížení daní z příjmu fyzických osob a samozřejmě bojí se, že vzbudí nevoli různých lobbistů, když sáhnou na daňové výluky. Přesto je to cesta, která by mohla zastavit permanentní zadlužování naší země.

Na závěr bych nás všechny chtěl vyzvat k odvaze. A odvaha není laciná. Je daleko pohodlnější nedělat nic nebo dělat jenom matoucí, kosmetické úpravy, zatímco radikální zásahy ponecháme stranou, abychom nikoho nerozčílili. Chtěl bych vás tedy vyzvat k souhlasu s povinným očkováním, chtěl bych vás vyzvat k vyvázání se ze zeleného údělu pro Evropu a k prosazování vlastní energetické politiky v zájmu našich občanů a jejich životní úrovně. A konečně bych vás chtěl vyzvat k racionálním a nikoli fiktivním a kosmetickým úpravám státního rozpočtu cestou zrušení daňových výjimek.

Vím, že můj projev nebyl všeobjímající a zejména, že nebyl konejšivý a hladící, ale problémy, které máme, jsou reálné, a je zapotřebí o nich ne jenom mluvit, ale řešit je a bojovat s nimi.

Chtěl bych tedy skončit svůj dnešní projev dvěma citáty. První je od Aloise Rašína. Blaho republiky budiž naším nejvyšším zákonem. Druhý je od Johna Kennedyho. Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás, ptejte se, co vy můžete udělat pro svoji zemi.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, zámek Lány, 26. prosince 2021

2.9 22 hlasy
Hodnocení článku
46 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
orinoko
orinoko
před 2 lety

Tato diskuse musí být pro redakci NR žrádlo. Rozhodně není jalová, jde se na dřeň. A u té trochu setrvám. Corona je na NR republice jakýsi eklhaft. Nevím, jak to kdo vnímá, ale covid rozdělil i NR. Raději to nebudu rozvádět, když k několika zjevným rozvodům už došlo. Mám minimálně 20 jedovatých a velmi konkrétních… Číst vice »

Primak
Primak
před 2 lety

Doporučuji vtipný a trefný rozbor Petra Hájka na Protiproudu.

heriot
heriot
před 2 lety
Odpověď uživateli  Primak

Já jsem si ho přečetl a zjistil, že jsem udělal dobře, když jsem Protiproud přestal před časem znechuceně sledovat. Nesouhlasím ani s jedním písmenem. Hájek neumí nic jiného než omílat zmatené řeči o levičáctví, co za všechno může. Určitě třeba takový Pfizer, to je korporace plná levičáků… Jeho výpad na Zemana kvůli daňovým… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 2 lety
Odpověď uživateli  heriot

Nebudu minusovat, ale Hájek má pravdu. Zeman skončí jako prezident nikoho. Nebo spíš už tak skončil.
A pokud jde o údajnou Hájkovu podporu nejbohatších. Jak se to rýmuje třeba s tam publikovanými články Valentina Katasonova jdoucími na dřeň velkého resetu a korporací, které za tím stojí?
A určitě dělá pan Hájek tu novinařinu poctivě.

heriot
heriot
před 2 lety
Odpověď uživateli  kolokol

Já nekritizoval článek Kasatonova, ale Hájka.. Výraz “prezident nikoho” je bezobsažný. Osobně jsem Zemana volil a ani v nejmenším toho nelituji, byť s některými jeho kroky a názory nesouhlasím. Prostě jeho mandát skončí a zejména v porovnání s jeho nástupcem si ho lidé s odstupem zhodnotí. Netvrdím, že Hájek svoji novinařinu nedělá poctivě. Tu svoji jistě dělá poctivě… Číst vice »

heriot
heriot
před 2 lety

A co se týče Lipavského, to mu nezazlívám. MZ je dnes zcela nevýznamné ministerstvo, plnící roli pošťáka pokynů z Washingtonu. ČR, je z mezinárodního pohledu již úplně znemožněná a směšná. Absolutní satelit USA.
Proč tam tedy nenechat blba, který může i plnit úspěšně roli Švejka…

heriot
heriot
před 2 lety

Bez emocí. Co třeba takový pohled: Určitě Zeman zklamal soustu svých voličů přístupem k povinnému očkování. Ale jistě i spoustu potěšil. ..Mně tedy zklamal. Ale snažím se vidět věci reálně. Český prezident není výsostný vládce světa, který si může říkat a dělat co chce. I on se pohybuje ve vykolíkovaném prostoru. Možná povinnému očkování… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  heriot

Tohle beru. Věcný rozklad podstaty, na kterou ale samozřejmě můžeme nahlížet z různých stran.
To je rozdíl! Oproti duševnímu mrzákovi, který neudrží ani podstatu, oč běží. V jeho případě má ale škleb dějin na mysli prostatu.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

No jo, matla se zase projevil.

orinoko
orinoko
před 2 lety

Nic jiného jsem já osobně nečekal. Z prezidentisty reklamní smrad na čočky NWO. Je zvláštní, jaké naděje tato persona dodnes budí, ačkoli jde jen o klasický výkonný úd české politické pitomosti a podřízenosti. Tak Platfus Ovarov má mít údajně i prvního boostra. A je mu dobře. Znám jednoho, kterého po prvním boostru odvezla rychlá a dneska má… Číst vice »

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Jako národ končíme. Pokud i “opozice” se chová takto servilně, co můžeme čekat od vládnoucí garnitury? Zakážou nám mluvit česky? Navrhnou Němcům, aby jsme se stali jejich spolkovou zemí? To, co se dnes zdá absurdní se zítra stává realitou. A kdo pochybuje, ať se přenese časem o dvacet let zpátky a zamyslí se, zda… Číst vice »

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

Zajimalo by mne, zda existuje nejaka hranice, ci cara v pisku, za kterou by Cechum stalo za to se porvat.

Primak
Primak
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Jó, kdyby tak šlo o demonstrace na podporu Tibetu…

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Žádná mne nenapadá. Víte, nedávno zde byl článek “o zapalování lidských srdcí”.My nemáme vůdce. Skutečně silnou a rovnou osobnost, která by dokázala zdvihnout prapor a oslovit nadpoloviční většinu lidí. Střídáme pouze vlády morálních kryplů. Některého více, jiného méně pokřiveného. Ale rovného, rovného nemáme.

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Existuje. Je to práh vlastního domu, resp. ohrožení na životě sebe popř. nejbližších.Skoro by se to dalo nazvat pudem sebezáchovy. Daleko od této meze to fakt u mnoha lidí není.

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

To je možné. Ale onen “práh” máme každý jinak vysoký. Jsou tady chudáci, kteří už nemají vůbec nic. Ani ten práh. Pak jsou tady ti, co si zatím myslí, že mají dům i práh, který by byli ochotní bránit. Ale už dnes by jste velmi těžko hledal větší skupinu populace, která… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

Práce médií.Rozděl a panuj.A taky to, že jsme si to fakt neuvědomili co se to vlastně děje.Myslíte si, že NATO a EU by nás ze spárů pustili tak volně jako RVHP potažmo Varšavská smlouva? To by nás sakra zabolelo.A máte pravdu. Tady jde o hodnoty které se mají bránit.Ohledně očkování- sám očkovaný jsem… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

To je velmi trefný dotaz. Velmi složitý a komplikovaný, jako celá česká povaha. Je nás málo, jsme na všech směrech minulých i současných průprdů, a až na výjimky se do vrch. politiky dostávají prasata, jejichž jedinou kvalifikací je schopnost vyhulování. Rakousko vygenerovalo svého Kurze, kterého museli svinsky vyhánět až emigermánské zrůdy. A to byl… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Ty jseš fakt překrucovačské hovado.
Tím vlastně urážím hovada. Omlouvám se jim.Máš pravdu, není vás mnoho ale randálu naděláte za trhovce v Bagdádu. Ty pirátská prostitutko. Zhrzený pisálku. Sám máš odhalenu identitu. Už tě nechtějí ani v seznamu tak se snažíš zasmradit ovzduší aspoň zde.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Lubez
orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Vječný kretén, který neumí zařadit ani ptáka do emerických boxerek.
Seznam… fašistický plátek NWO. A Pirát ke všemu. Jen idiot ukazuje vlastní duševní striptýz pokaždé, když to potřebuje.
Podstata pořád nikde, jen bličky vyhulovačů toho kterého úda, nastaveného podle momentálních omylů.
Něch žije kádrové oddělení hradních fašistů.

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

nevim kdo tady rozdává ty minusy- mám sice tip ale je to jedno.Máte pravdu. Když si to tak člověk shrne, co mu připadalo reálné tehdy, zdali by uměl vyfantazírovat dnešek, tak ani náhodou.Proto vám dávám plus a jo, souhlasím.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Pán je panečku znalec. Kde se vzal jeho vzdělanecký přehled? V Aspen institutu?
Už to tak vypadá dle výraziva jež používá.
Táhnou hňupe za Bakalem a nesmrděj tady.

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Tam, kde je jednomyslnost, tam se moc nemyslí. Pravil Stanislaw Jerzy Lec, ty jednohlasné jelito. Bakala si může to, co ty musíš Ovčáčkovi. Platfus je pod kuratelou stejně jako byla haličská směska. Povinné čočkování jako výraz svobody afghánského zoufalství. Kolik máš čoček?, fanatický vaxere, že se zmúžeš jen na kádrování… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Ta věcná reakce chybí právě tobě. Pouze platfusácké urážky na všechny strany. Tak to je ten tvůj vysněný porno institut v zoufalém běhu vše dehonestovat. Žádná úcta a neschopnost se střetnout slovně. Absence tolerance. Taktéž nesouhlasím s vojenskými tahy jež zastává pan Zeman. Ale to neznamená že ho budu urážet a ponižovat. Ty žoku… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Tys byl v kobce? Za co? Rozkulačil jsi snad bolševika? Nebo kolaboroval se sudeťáky? Typickým znakem životních idiotů je, že mlaskají o něčem, o čem nemají vůbec páru. Tak například já osobně jsem dělal s Platfusem kdysi rozhovor. On si nebere žádné servítky, takže pokud rozdává, tak musí umět i přijímat. To jen fanatičtí hulibrci… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Pán je i vtipálek. Dovolím si přebrat jeden výraz z velmi úspěšné pohádky: matla. Takže, svlékej svoji identitu a přiznej zhrzeného novináře Zemanem sraženého do louže nebo zapomnění? Tos přiznal. Ale toho se dočkáme tak od nenepravitelného anděla matly než od matly novinářského orinoko. A o té Haliči fakt nic nevíš. Povolební haličská směska? Ajajaj,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Lubez
orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Připomínáš jedno místní hovado, kterému je údajně tolik jako METU za LÉNO vi. Akorát měl jiného nickitu. Ale blbej byl úplně stejně. Sežral Salámovo hnědé.
Pozdravuje tě kobka s hradními houslemi.
Všechno úplně jinde, zasraný fanatický Zemanův vaxere.