Vidlákovy kydy: Ministerstvo pravdy

V minulém týdnu proběhla tiskem celkem nenápadná zpráva o tom, kterak bude naše vláda razantněji postupovat proti dezinformacím, protože snadno šířené nepravdy nám rozvracejí tu jedinou pravou liberální demokracii a je třeba proti tomu něco udělat.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Zdroj: Vidlákovy kydy, autor Vidlák a.a.

Nebudu to parafrázovat, přečtěte si to sami: https://zpravy.aktualne.cz/…T6IUvedený článek zvedl ze židle celou řadu osobností alternativní scény, kteří na toto téma napsali své komentáře. Objevilo se to i u nás na Kydech v diskusi. Především se všichni autoři věnovali té části, kde se uvádí, že dezinformace by se měly regulovat zákonem. Což jinými slovy znamená, že nám konečně někdo řekne co je a co není pravda.Já jsem si všechny ty příspěvky a komentáře také přečetl a dovolte mi Vidláckou reakci:

Řekl bych to asi takhle… V posledních třiceti letech se tady neuvěřitelně kecalo. Lhalo se až se hory zelenaly. Politici lhali, aby se dostali k lizu. Tajné služby lhaly, aby splnily zakázku nejmenovaných lidí. Kožený nás ujišťoval o vysokých výnosech, Tomáš Ježek nás ujišťoval o skvěle provedené privatizaci, Gross lhal o svém bytě, Klaus lhal o sponzorech ODS (a ukradl pero), Irák měl stoprocentně zbraně hromadného ničení, Írán je už patnáct let několik měsíců od dokončení atomovky, Rusové vraždí Litviněnka i Skřípala, po Vrběticích běhá Čuk a Gek. Covid pasy jsou jasná ruská dezinformace a očkování na covid nikdy nebude povinné. Už nikdy také nedopustí lockdown, Věslav Michalík je čistý jako lilium a není důvod se do něj navážet. Pavel Blažek jako Don Pablo nebude ani obviněn, ani odsouzen. Pandora Papers nejsou zaměřené jen proti Babišovi, brzy budou zveřejněna i další jména lidí, kteří mají své ofshorové firmy. Prodat vodovody Veolii je výhodné a všem se nám to vyplatí. Bez jaderných elektráren se obejdeme…

Přátelé, hoďte prosím do dnešní diskuse i další vzpomínky na nebetyčnou pravdomluvnost naší demokracie. Ať to dneska stojí za to, ať si připomeneme, celý zen vodopád lží, který nás všechny dovedl tam kde jsme.

Ale po celých těch uplynulých třicet let to bylo postavené tak, že přece lžou nějací jednotlivci. To ne systém, to ne demokracie. To jen lidi jsou hloupí či zlomyslní. To jen lidi jsou chamtiví a neštítí se ničeho. Pokud se ukázala nějaká lež, tak to vždycky bylo selhání jednotlivce. Tohle byl základní atribut Západu díky kterému vyhrál studenou válku. Na Západě nikdy nelhal systém, vždycky lhali jednotlivci. Stejně tak nebyl nikdo pronásledován pro své politické přesvědčení – vždycky na něj našli něco normálně kriminálního… nebo byl prostě kennedyovsky zavražděn, což přece také udělali nějací vyšinutí jednotlivci.

Leckterý politik či privatizátor na ty lži doplatil. Chytli je, strčili je do lapáku, peníze jim sice vždycky zůstaly, ale vždycky platilo, že když se jednotlivec znelíbil, vytáhl se nějaký jeho dávný průšvih a když to nešlo jinak, byl zničen, ožebračen, zastrašen, že jako mladý Klaus nebo Sebastian Kurz raději všeho nechali. Ale vždycky šlo o jednotlivce. Nikdo z takto postižených nevystoupil a neřekl, že po něm jdou imperialisté. Ani Pavka Novotný nebo Kolář nepřišli s tím, že by je KGB chtěla zabít.

Zkrátka a dobře, za chyby nikdy nebyl odpovědný systém. Liberální demokracie přece nic takového nedělala. Vždycky jen někdo zneužil postavení, provedl něco kriminálního (proto máme plné věznice), někdo se zmýlil nebo podlehl dezinformaci.  Případně to někdo dělal schválně, aby na tom pořádně vydělal. To jen připitomělí alternativní blogeři  tvrdili, že chyba je v samotném základu dnešního režimu. Že dnešní režim přímo přitahuje všechny ty šmejdy, hajzly a psychopaty, otevírá jim dveře a umožňuje jim drancovat.

Vážně jsou na tom dnešní demokraté u koryta už tak špatně, že jejich myšlenky neobstojí v diskusi? Vážně jsou ruské dezinformace tak skvěle udělané, že je není možné odhalit a vlastní myšlenkovou bohatostí zesměšnit? Vážně chce tenhle režim udělat zákony, díky kterým všechny ty lži přehodí na systém a učiní systém odpovědným? Doteď žili z opaku. Fakt chtějí udělat stejnou chybu jako komunisti a nastavit to tak, že jsou odpovědní i za pravdu?

Já si třeba představuju, jak někde u soudu stojí takový Laďa Větvička a právě dostává flastr za to, že před rokem tvrdil, že covid pasy i očkování budou povinné a že jde o útok na svobodu. A protože u nás všechno trvá a soudy pracují pomalu, tak právě dnes, když se  povinné očkování zavádí a covid pasy jsou realitou, tak dostane trest za to, že loni uvedl veřejnost v omyl svou dezinformací, že covid pasy budou povinné.

Nebo si představte, že v base bude sedět někdo, kdo před půl rokem tvrdil, že Vrbětice jsou hra tajných služeb, byl za to odsouzen a pak se ukáže, že to tak doopravdy bylo.

Představte si, že obchodník s deštěm Vrábel nám bude každý týden vyhlašovat, co je pravda a co pravda není. Představte si, že to pojmou zcela v souladu s dnešní korporátně byrokratickou dobou a budou na to mít celý úřad, budou na to vydávat ročenky, budou to dělat jako Manipulátoři.cz a server Demagog –  budou odhalovat lži, aby se ty lži za půl roku ukazovaly jako pravda a budou muset trestat lidi za to, že si vzpomněli, co bylo před půl rokem.

A po třiceti letech nebudou vinni jednotlivci, kteří ze zištných důvodů lhali. Ale vinen bude systém. Na vině bude dnešní líbodémo. To ne jednotlivci dělají chyby. To samotný systém se stal nepřítelem. Jak se to stane zákonem, už to nepůjde vzít zpátky. Jen bude přibývat případů, kdy se z dezinformace stala pravda a za tu pravdu byl někdo potrestaný.

Nedávno na Slovensku proběhla debata různých odborníků přes covid. Tuším, že to organizovali lidi kolem Fica, ale neberte mě za slovo. Měli se tam potkat odpůrci očkování s příznivci. Diskutovat měli především doktoři.  To je samozřejmě zcela v pořádku. Ale zcela symptomaticky tam nebyl nikdo z vládního tábora. Nikdo z těch, kdo dneska určují slovenskou strategii boje proti covidu si netroufl jít obhajovat svůj postoj do veřejné debaty. Ale samozřejmě o to více se Čaputová diví, proč jim lidi nevěří.

Já vlastně zavedení tohoto zákona fandím. Konečně se s pomocí Ministerstva Pravdy dopracujeme k tomu, co už dlouho vyhřezává – že vinen je systém a nikoliv jednotlivci. Že na vině je samotná ideologie dnešní doby, nikoliv namachrovaní hajzlíci. Že na začátku je ideologie. Dokonce i v demokracii to tak je.

Jen to zaveďte. Začněte nás trestat za názory, dejte tomu byrokratickou strukturu, pusťte se do toho. Jen si vezměte odpovědnost za pravdu. Určete si jí zákonem.

Za chvíli nebudete vědět, jak po sobě hasit problémy. Za chvíli budete muset cenzurovat už jen ty lži, které jste sami označili za pravdu. A nebude trvat dlouho a lidi nebudou nenávidět jen vás osobně. Budou nenávidět i tenhle režim. Budou nenávidět nařízenou pravdu, možná budou mlčet, ale myslet si budou svoje. A pak… jednoho dne to přijde a vy zjistíte stejně jako soudruzi v politbyru, že ani STB  už  vás nebrání. Jednou zjistíte, že jste to všechno dělali pro plukovníka Koudelku, ale ten vás pak zradí jako první.

Jen to spusťte a liberální demokracie se brzy zařadí do stejné škatulky jako nacismus a komunismus. Tak hurá do toho. Začněte ve školách učit, jaký je jediný správný názor. Odkopejte se. Udělejte z toho zákon. Ukažte, že jinak než represí už nejste schopni soutěže. Ukažte nade vší pochybnost, jak slabí jste v kolenou. Ukažte to i těm, kteří doteď v demokracii věřili a mysleli si, že chyba je v jednotlivcích. Ukažte jim nade vší pochybnost, že chyba je v systému. Ukažte, že se liberální demokracie neliší od lidové demokracie a smažte i ty poslední rozdíly mezi starým a novým režimem.

Bude to to poslední co uděláte.

4.3 41 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 2 lety

A oni vyčítají minulé vládě, že je naboptnalá a oni počet ministerstev zvyšují na 17, tedy víc než má Německo. No to jsem zvědav jak ten napomádovaný Stan Jura ten rozpočet vyrovná! A to budeme muset jít pomáhat do USA likvidovat terorismus. Neboť se nyní, kdy Bidet svolává představitele států celého světa… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Prosazování jen jediné ,,pravdy”, je vlastně snaha o vládu jedné strany. Členové našeho ústavního soudu, budou patrně také držiteli stranické legitimace.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

Stačí se podívat na minulost.
Sám předseda US nebo jak se ta funkce zove, je vlastně pohrobek úspěšných protektorátních právníků v Praze.
Následně důsledný komunistický úředník a právník. Kovaný člen KSČ.
No a dneska nám káže o demokracii?
Tohle je co za ukázku ponížení voličů?
Fašista, komunista, demokrat?
To do sebe dokonale zapadá.

Georg
Georg
před 2 lety

Myslím, že mohu s článkem až na nějaké detaily souhlasit. Podstata je v “Ministerstvu pravdy”, které autor článku zmínil. Samozřejmě, že ministerstvo nebude, ale podstata “určovat” co je pravda a co lež budou určovat všechna ministerstva. Dozvěděl jsem se to od budoucí ministrině p.Langšádlové v ČT 24 při Interwiev myslím 6.12. Vysvětlovala, že nyní celá… Číst vice »

Mira
Mira
před 2 lety

Za jediné správné informace budou prohlášeny zprávy od pana Železného a dalších v ČT. Dezinformace budou všechny zprávy, které nebudou v ČT a ČRO. Už to téměř tak je. Hlavní “síla” ČT je v zamlčování událostí a zdůrazňování těch, které se jí pro šíření jejich aktivistických názorů hodí. Proto vadí média mimo veřejnoprávní a Bakalův proud. Leckteré… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Mira
MON
MON
před 2 lety

Já bych to přirovnal ke vzniku třetí říše v 30tých letech.Ještě schází úderné bojůvky SA ( USA)aby se vypořádali s komunisty socdemáky nápisy na obchodech zde nenakupovat

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  MON

Ty bojůvky jsou dnes neziskové organizace.

Karel2002
Karel2002
před 2 lety

Tak samozřejmě, pokud má těch pět pravicových stran absolutní moc ve státě, byla by škoda, aby nevyužila šance zlikvidovat veškerá opoziční nezávislá média. Začal s tím už nejvyšší prokurátor (nejvyšší státní zástupce) Pavel Zeman, když zavíral do vězení lidi, kteří bojovali s nelegitimní majdanskou vládou. Pavel Zeman pro ně navrhoval takové pálky,… Číst vice »

Primak
Primak
před 2 lety

Lež, která pokrývá naše současné zlo: “Až příjdou hoši z Jú Es Ej, to nám všem bude hej..”

cablik
cablik
před 2 lety

Tenhle systém je daleko horší než socialismus vládnout dementi co nás chtějí zlikvidovat čím dřív se lidé naštvou a vykopnou je pryč tím lépe. A liberální lži a bláboly si můžou strčit za klobouk.

spartak
spartak
před 2 lety

Demokracie má velkou výhodu v tom , že naše zem je prodaná a politici se nemusí o nic starat , jen o prachy.

mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Já bych si vzal příklad z bratří Slováků. Za dezinformaci 10 let natvrdo. A retrospektivně. Příkladně, přihřátí klucí a hloupá děvčata z “České” televize a nejen tam, už si tedy můžou připravovat kartáček na zuby a ručníček. Za státní peníze se kouzlem nechtěného krimu vyhne snad jen Jakoubek Železný. Ale u Apolináře to prý také není žádný… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  mikkesh

No mám dojem že žiješ ve světě Sorose nebo jak já říkám Choroše. Cizopasná houba.