Cenzura a falešné zprávy v televizi

Přiznám se, že to mám s ruskou televizní stanicí RT těžké. Samozřejmě vím, že to není nezávislé médium, že za tím není seriózní žurnalistika, ale v Německu zdroj „otravy“. Ale prostě vypnout? Není to tak jednoduché, píše německý novinář Klaus Kelle.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Reitschuster, Klaus  Kelle, překlad První zprávy

Volně vycházejíc z citátu Rosy Luxemburgové: „Svoboda je vždy svoboda těch, kteří myslí jinak“, a pokud by Rosa měla být skutečně autorkou tohoto citátu, pak řekla velmi, velmi chytrou větu. Bohužel jsou pryč časy, kdy jste na Západě mohli ukázat prstem na Rusko, pokud jde o svobodu projevu. Před pár měsíci mi Boris Reitschuster jednou do telefonu řekl, že má občas dojem, že mu dnes v Rusku dovolují argumentovat svobodněji než u nás, pokud jde o témata, která jsou nežádoucí. Samozřejmě ne, pokud by veřejně volal po svržení Putina. Ale pokud kritizuje křivdy, tak ano.

Boris byl vyhozen z tiskové konference spolkové vlády krátce před Vánocemi pod směšnou záminkou. Podal proti tomu odvolání a sice se stále smí účastnit video tiskových konferencí, dokud nebude jednání ukončeno, ale když něco řekne, jeho jméno se již nezobrazuje – na rozdíl od všech ostatních účastníků. Až se tak konečně zbaví výtržníka, který se vždy tak vytrvale ptá, bude pravděpodobně vymazán ze všech minulých seznamů a jeho žádost o členství rituálně spálena na schůzi správní rady při zaříkávání Karla Lauterbacha, ministra zdravotnictví. Všechno už napsal pan Orwell …

Je neuvěřitelné, co se v mé zemi (Německu) děje už měsíce. A když je tam anti-korona demo, je tam tým kameramanů z RT a dělá práci, kterou naše údajná kvalitní média už nedělají nebo téměř nedělají, totiž RT ukazuje celý obraz. Všichni zastánci konspiračních teorií a nacisté? Směšné, tomu už asi nevěří ani ti, co to pořád říkají.

Znám kameramany z veřejnoprávních médií, kteří mi v roce 2016 osobně řekli, že vedení jejich redakce dávalo před natáčením migrantů pokyny, aby ukazovali především rodiny s dětmi a ne masy mladíků, kteří pak dorazili na hlavní nádraží.

 
Cenzura se odehrává i v Německu, příkladů je mnoho, sám o tom píšu znovu a znovu. Je skandál, jak je veřejné mínění je manipulováno médii, která se tváří jako seriózní kvalitní žurnalistika.

A nelze ani reptat, že RT je čistě ruský propagandistický nástroj. Samozřejmě, že je, ale co program veřejnoprávní stanice Deutsche Welle. Není financován z povinných poplatků jako ARD a ZDF, ale zcela z německého daňového banku. Jaký je rozdíl oproti RT? Ach, my jsme ti dobří a máme dovoleno šířit náš pohled na věc v Rusku i jinde. Ale my jim (RT) to chceme zakázat, vypnout je? Opravdu?

Propagandistické stanice existují od té doby co existují „vysílací kanály“. Ve druhé světové válce, ve studené válce … je to mocný způsob, jak prosadit své názory v srdci svého protivníka nebo dokonce nepřítele. Rádiu Free Europa (RFE) se to ve východní Evropě velmi úspěšně povedlo, v té době to platili Američané.

Myslím, že neexistuje žádný dvojí metr, pokud jde o svobodný názor, i když vím, že RT není neškodná skupina novinářů. A že poskytují falešné zprávy a munici proti naší vládě a naší společnosti. Ale pokud začnete tím, že zavíráte a bráníte vysílání a novinám, pak nejste o nic lepší než druhá strana, která vždy něco takového dělala s médii kritických vůči vládě – také a zejména v Rusku. Poslední nezávislá rozhlasová stanice v Rusku, nazvaná TW-6, byla vypnuta ruskými úřady v lednu 2002. Kolem půlnoci byly novinářům, kteří kritizovali vládu, jednoduše vypnuty jejich telefony a elektřina.

Chceme tohoto bodu dosáhnout i v Německu? Alespoň já ne. A to nejsem divák RT, to mi věřte.

1.9 17 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
eFPe
eFPe
před 2 lety

Lidičkové jak rychle nám zmizel kovid a nahradil jej Kazachstán, to je panečku co?

kolokol
kolokol
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

9.ledna začnou rozhovory. Asi bylo rozhodnuto na Kreml zatlačit. No zatlačili, ale pomohli si tím? Velice pochybuju. Putin dal Bidenovi jasnou odpověď – z přednesených požadavků neslevíme.
A koronu těm našim pokryteckým politikům brzy připomeneme. Taky 9.ledna, na Václaváku!

vachav
vachav
před 2 lety

V podstatě článek o tom ,jak jakýsi rusofobní německý novinář trpí schizofrénií!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  vachav

mam dojem, ze tak trosku Vachave kecas,a take si nevidis si do huby. Jak jiste vidis z clanku tak je psan Nemeckym novinarem, a jak jiste vis, ci by’s mel vedet, ze od holokaustu vladne v Nemecku trosku jiny politicky smer. Ne ze bych Skopcaky chtel obhajovat, je to u mne ted zglajchschaltovana svoloc, kde… Číst vice »

haf
haf
před 2 lety

chtělo by to poněkud konrhetizovat, v čem je RT tak manipulativní a lživá a kdy.

cablik
cablik
před 2 lety

Lžou neustále a o všem tak se na to nedívám tu chvilku co jsem u TV se dívám na krimi a Prima zoom na jejich zprávy přepnu jen reklamy.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety

Joooo,NEčeská havlostoka je samá objektivní zpráva typu: -volby v USA nebyly zmanipulované -havlopětistoka nás pozvedne opět do vyšších(až na dno) sr…ček -vakcíny pomáhají -Rusko a Čína už nás skoro obsadily -arabští teroristé jsou naši spojenci ……….a Lipavský s Be(c)kem(jak podivná schoda s předválečným polským podrovatelem nacistů JSOU SKUTEČNĚ LIDÉ NA SVÝCH MÍSTECH! Bohužel,máme opět… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lev Prchala

levaku

kama mi poslal odkaz na cloveka v tisni, a na nejakej ceskej vladni kanal pro uprchliky, najdi si to a uvidis co se deje

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

On nic nenajde, pouze papouškuje.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

A co podle tebe ty Všeználku papouškuju?

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Ten seznam je znám dlouhou dobu,ovšem je pravda,že vláda Spoluneschopných určitě “””oněm potřebným””” peníze z našich daní navýší.