Cenzura a falešné zprávy v televizi

Přiznám se, že to mám s ruskou televizní stanicí RT těžké. Samozřejmě vím, že to není nezávislé médium, že za tím není seriózní žurnalistika, ale v Německu zdroj „otravy“. Ale prostě vypnout? Není to tak jednoduché, píše německý novinář Klaus Kelle.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Reitschuster, Klaus  Kelle, překlad První zprávy

Volně vycházejíc z citátu Rosy Luxemburgové: „Svoboda je vždy svoboda těch, kteří myslí jinak“, a pokud by Rosa měla být skutečně autorkou tohoto citátu, pak řekla velmi, velmi chytrou větu. Bohužel jsou pryč časy, kdy jste na Západě mohli ukázat prstem na Rusko, pokud jde o svobodu projevu. Před pár měsíci mi Boris Reitschuster jednou do telefonu řekl, že má občas dojem, že mu dnes v Rusku dovolují argumentovat svobodněji než u nás, pokud jde o témata, která jsou nežádoucí. Samozřejmě ne, pokud by veřejně volal po svržení Putina. Ale pokud kritizuje křivdy, tak ano.

Boris byl vyhozen z tiskové konference spolkové vlády krátce před Vánocemi pod směšnou záminkou. Podal proti tomu odvolání a sice se stále smí účastnit video tiskových konferencí, dokud nebude jednání ukončeno, ale když něco řekne, jeho jméno se již nezobrazuje – na rozdíl od všech ostatních účastníků. Až se tak konečně zbaví výtržníka, který se vždy tak vytrvale ptá, bude pravděpodobně vymazán ze všech minulých seznamů a jeho žádost o členství rituálně spálena na schůzi správní rady při zaříkávání Karla Lauterbacha, ministra zdravotnictví. Všechno už napsal pan Orwell …

Je neuvěřitelné, co se v mé zemi (Německu) děje už měsíce. A když je tam anti-korona demo, je tam tým kameramanů z RT a dělá práci, kterou naše údajná kvalitní média už nedělají nebo téměř nedělají, totiž RT ukazuje celý obraz. Všichni zastánci konspiračních teorií a nacisté? Směšné, tomu už asi nevěří ani ti, co to pořád říkají.

Znám kameramany z veřejnoprávních médií, kteří mi v roce 2016 osobně řekli, že vedení jejich redakce dávalo před natáčením migrantů pokyny, aby ukazovali především rodiny s dětmi a ne masy mladíků, kteří pak dorazili na hlavní nádraží.

 
Cenzura se odehrává i v Německu, příkladů je mnoho, sám o tom píšu znovu a znovu. Je skandál, jak je veřejné mínění je manipulováno médii, která se tváří jako seriózní kvalitní žurnalistika.

A nelze ani reptat, že RT je čistě ruský propagandistický nástroj. Samozřejmě, že je, ale co program veřejnoprávní stanice Deutsche Welle. Není financován z povinných poplatků jako ARD a ZDF, ale zcela z německého daňového banku. Jaký je rozdíl oproti RT? Ach, my jsme ti dobří a máme dovoleno šířit náš pohled na věc v Rusku i jinde. Ale my jim (RT) to chceme zakázat, vypnout je? Opravdu?

Propagandistické stanice existují od té doby co existují „vysílací kanály“. Ve druhé světové válce, ve studené válce … je to mocný způsob, jak prosadit své názory v srdci svého protivníka nebo dokonce nepřítele. Rádiu Free Europa (RFE) se to ve východní Evropě velmi úspěšně povedlo, v té době to platili Američané.

Myslím, že neexistuje žádný dvojí metr, pokud jde o svobodný názor, i když vím, že RT není neškodná skupina novinářů. A že poskytují falešné zprávy a munici proti naší vládě a naší společnosti. Ale pokud začnete tím, že zavíráte a bráníte vysílání a novinám, pak nejste o nic lepší než druhá strana, která vždy něco takového dělala s médii kritických vůči vládě – také a zejména v Rusku. Poslední nezávislá rozhlasová stanice v Rusku, nazvaná TW-6, byla vypnuta ruskými úřady v lednu 2002. Kolem půlnoci byly novinářům, kteří kritizovali vládu, jednoduše vypnuty jejich telefony a elektřina.

Chceme tohoto bodu dosáhnout i v Německu? Alespoň já ne. A to nejsem divák RT, to mi věřte.

1.9 17 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
eFPe
eFPe
před 14 dny

Lidičkové jak rychle nám zmizel kovid a nahradil jej Kazachstán, to je panečku co?

kolokol
kolokol
před 14 dny
Odpověď uživateli  eFPe

9.ledna začnou rozhovory. Asi bylo rozhodnuto na Kreml zatlačit. No zatlačili, ale pomohli si tím? Velice pochybuju. Putin dal Bidenovi jasnou odpověď – z přednesených požadavků neslevíme.
A koronu těm našim pokryteckým politikům brzy připomeneme. Taky 9.ledna, na Václaváku!

vachav
vachav
před 14 dny

V podstatě článek o tom ,jak jakýsi rusofobní německý novinář trpí schizofrénií!

basos
basos
před 14 dny
Odpověď uživateli  vachav

mam dojem, ze tak trosku Vachave kecas,a take si nevidis si do huby. Jak jiste vidis z clanku tak je psan Nemeckym novinarem, a jak jiste vis, ci by’s mel vedet, ze od holokaustu vladne v Nemecku trosku jiny politicky smer. Ne ze bych Skopcaky chtel obhajovat, je to u mne ted zglajchschaltovana svoloc, kde… Číst vice »

haf
haf
před 14 dny

chtělo by to poněkud konrhetizovat, v čem je RT tak manipulativní a lživá a kdy.

cablik
cablik
před 14 dny

Lžou neustále a o všem tak se na to nedívám tu chvilku co jsem u TV se dívám na krimi a Prima zoom na jejich zprávy přepnu jen reklamy.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 14 dny

Joooo,NEčeská havlostoka je samá objektivní zpráva typu: -volby v USA nebyly zmanipulované -havlopětistoka nás pozvedne opět do vyšších(až na dno) sr…ček -vakcíny pomáhají -Rusko a Čína už nás skoro obsadily -arabští teroristé jsou naši spojenci ……….a Lipavský s Be(c)kem(jak podivná schoda s předválečným polským podrovatelem nacistů JSOU SKUTEČNĚ LIDÉ NA SVÝCH MÍSTECH! Bohužel,máme opět… Číst vice »

basos
basos
před 14 dny
Odpověď uživateli  Lev Prchala

levaku

kama mi poslal odkaz na cloveka v tisni, a na nejakej ceskej vladni kanal pro uprchliky, najdi si to a uvidis co se deje

Lubez
Lubez
před 14 dny
Odpověď uživateli  basos

On nic nenajde, pouze papouškuje.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 13 dny
Odpověď uživateli  Lubez

A co podle tebe ty Všeználku papouškuju?

Lev Prchala
Lev Prchala
před 13 dny
Odpověď uživateli  basos

Ten seznam je znám dlouhou dobu,ovšem je pravda,že vláda Spoluneschopných určitě “””oněm potřebným””” peníze z našich daní navýší.