Lenka Procházková: Trpělivě vysvětlujme, že mainstream není slovo boží

Netušila jsem, že zkratku PF při přání štěstí pro nadcházející rok použil jako první hrabě Karel Chotek a stal se tak zakladatelem tradice novoročenek, píše Lenka Procházková.

Lenka Procházková
Lenka Procházková

První zprávy

Zato tuším, že v roce 2022 budeme kromě dávky štěstí potřebovat hlavně odvahu prohlédnout všechny lži, které překrývají drsnou pravdu jako nadrchané lesklé obaly a tuším, že budeme potřebovat i kuráž při jejich strhávání. Nesmíme se zaleknout okolního křiku těch, co ještě neprohlédli, že jsme v pasti, z které se můžeme dostat jen společným úsilím. Činy jednotlivců naši společnou věc (rés publicu) nezachrání.

A tak nám přeji trpělivost v politických diskuzích (rodinných, s kolegy v práci a na internetu s lidmi, kteří, ač nepřiznávají svou identitu, žádají, abychom jejich mainstreamové názory pokládali za slovo Boží). Neboť trpělivé vysvětlování a odkrývání souvislostí nelze ani při vědomí zkracujícího se času pokládat za ztrátu času, je to trpělivost dospělých, kteří vnímají svou odpovědnost za celou smečku včetně dezorientovaných, potrefených slepotou či jinak postižených.

A tak se obrňme trpělivostí, milí přátelé, ale nezapomeňme při tom na humor, který nám vždycky jako tyč při skoku vysokém pomohl zdolávat i proklatě vysoké laťky, dodává Lenka Procházková.

Lenka Procházková, spisovatelka, členka redakce Nové republiky

2.9 16 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vera
vera
před 2 lety

Tak koukam, Nova Republika mi vymazala komentar. Tak to bysme teda meli.

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

To je teda divný… Co na něm bylo buřičského? Tak ho napište znovu.

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  Anonym

Nic. Akorad byl ponekud kriticky vuci kteremusi nazoru pani Lenky. Nepamatuju si to uz. Neco neni s NR v poradku.

maxim
maxim
před 2 lety

Chybami se lidé učí, ale jenom někteří …
Nepoučitelní “lidé” si nedokáží chyby přiznat a dělají potom jenom svojí neústupností od svojí blbosti lidem problémy, těchto pravdoláskařských idiotů se budou muset konečně lidé zbavit …. Bůh jim v tom pomůže, protože taky nemá v lásce idioty …

basos
basos
před 2 lety

Vazena pani Prochazkova, Ve vsi ucte se mylite, ohledne vaseho prani Stesti a Odvahy. Stesti jste podvedli v 1989 na Vaclavaku a Narodni, a pak jste ho uplne zahnali v 1992 privatizaci. Odvaha – ta je nam narodu nadeniku a humano-vedcum (z ucty k Vam nenapisu co si myslim) takze odvaha k cemu??? Doufam, ze jste slysela “projef” jezateho… Číst vice »

jara
jara
před 2 lety

Ale paní Procházková, svůj život před rokem 1989 jste zasvětila tomu, aby tady to, co kritizujete, mohlo vzniknout. Nejen Vy, ale řada dalších jste byli bojovníci za to, abysme už konečně, my všichni, mohli číst, psát a poslouchat co chceme. Už je to tady, volali mnozí a mnozí na náměstích v oněch mrazivých… Číst vice »

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 2 lety
Odpověď uživateli  jara

Nevím, co je příčinou, že jste text nepochopil/a. Lenka Procházková napsala právě to, že ono, po čem volaly davy, už tady není. Zkuste si to přečíst znova, není to tak těžké.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Aha tak jako kapitalismus s lidskou tváří my už jsme z pohádek vyrostli předchozí systém byl zlatý proti tomu co se děje dnes. To nic nemění na faktu že je to třeba změnit a paní Procházková má pravdu.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Pane doktore, vite, ze si Vas skutecne vazim, a chtel bych Vas mit v cele SPD….ale s tim Vasim “peskem” jara-ovi jste skutecne maloucko ujel, i pani Prochazkova, ac je to velmi slusna dama, tenkrat pred 89 stekala na spatny strom. Ale bohuzel to nevedela, ti co ji vmanipulovali do teto pozice (jeden Wandrak)… Číst vice »

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Problém současného světa je pouze jeden-kontraproduktivní systém-a ten je třeba zlikvidovat.Možná proto jste p.Davide nepochopil Vy pana(paní)jaru,jelikož se zřejmě bojíte slova kapitalismus jako čert kříže.Kosmetické zásahy,jako kapitalismus s “lidskou tváří” již nepomohou,neboť tento systém se dostal do stavu nereformovatelnosti!

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  jara

Ono je to trochu složitější. Je nutno pořádně číst a jen letem.
A ten rok 89.
Pane, spousta lidí se chtěla zbavit těch neschopných. Podvod na lidech. Málokdo věděl jak to chodí na západě. Schopně všehoschopní posazení ke kormidlu. To byla skutečnost.
S úctou vzpomínám na šedesátá léta.