Nord Stream 2 zůstává hlavním cílem sankčního tlaku USA

Nord Stream 2 zůstává hlavním cílem protiruské politiky USA, uvedl v rozhovoru pro FBA Economics Today Konstantin Blochin, přední vědecký pracovník Centra bezpečnostních studií Ruské akademie věd, a dodal, že řeči o sankcích proti Putinovi nebo odříznutí Ruska od systému SWIFT jsou prvky informačního a psychologického nátlaku.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

USA nadále hrozí Rusku sankcemi

Americký prezident Joe Biden připustil možnost uvalení sankcí na ruského prezidenta Vladimira Putina v případě eskalace situace na Ukrajině. Na otázku amerického novináře odpověděl: “Ano, je to možné“.

Existují však otázky ohledně takových sankcí: jak by vypadaly a jaké by měly důsledky. Ruský vůdce nemá v zahraničí žádné soukromé zájmy, a proto mohou mít omezení pouze formální politický charakter.

Taková opatření by potěšila rusofoby, ale cenou za ně by mohlo být úplné přerušení rusko-amerických vztahů. Putin je legitimním prezidentem, kterého podporuje ruský lid, takže jakákoli akce Washingtonu na tom nic nezmění.

Bílý dům si je toho plně vědom a existují vážné pochybnosti o upřímnosti prezidenta Bidena.

Včera se objevily nové sankční návrhy Bidenovy administrativy, které navenek vypadají impozantně, ale v praxi jsou komplexem absurdních návrhů a tezí, založených na falešných faktech.

Představitelé Bílého domu prokázali, že neznají specifika měnové krize v Ruské federaci v roce 2014 a mají špatné znalosti o trhu s plynem, jinak nelze hodnotit tezi o hledání alternativ k ruskému plynu v Evropě.

Ani agentura Bloomberg nešla daleko, když uvedla, že SRN a další země EU trvají na tom, aby zákaz dolarových plateb pro Rusko zahrnoval výjimky pro vývoz energie.

Návrh vypadá logicky, ale není proveditelný. To by vyžadovalo vytvoření samostatné instituce, která by vyžadovala souhlas obou stran, a Moskva nebude dělat ústupky Západu, pokud na ni budou uvaleny drakonické sankce.

Západní média nehovoří o sankcích, ale o možnostech jednostranných omezení, která by měla poškodit Rusko, ale nepoškodit ekonomiky EU a USA, což je však nemožné – taková rozhodnutí by nutně vyvolala globální krizi.

Neustálé hledání nerealistických “mazaných kroků” ze strany Američanů vypadá podivně: je nepravděpodobné, že by si Washington nebyl vědom toho, že je nebude schopen realizovat, takže buď Evropu uklidňuje, nebo je cílem této rétoriky politický nátlak.

Situace je taková, že čím více oznámení o sankcích z Washingtonu přichází, tím méně jsou důvěryhodná.

Zatímco sankce proti ruskému státnímu dluhu, odpojení Moskvy od systému SWIFT a zákaz obchodování ruských bank s dolary jsou kroky pochopitelné, nová opatření vypadají spíše jako součást informační války vedené proti Rusku.

USA vyvíjejí informační a psychologický nátlak

“Bidenovo prohlášení o uvalení sankcí na Putina se podobá jeho slovům o ´vrahovi’,” tvrdí Blochin.

Nový americký prezident se na jaře 2021 vyjádřil na adresu ruského vůdce urážlivě, ale tato slova byla rychle dementována a Bílý dům navrhl Kremlu uspořádat bilaterální summit v Ženevě.

“Američané mohou takové sankce přijmout, ale co to změní? Rusko se nachází nejen v konfrontaci s USA, ale i v nové studené válce. Jiný výklad událostí není možný: i Američané píší, že Washington zahájil studenou válku proti Moskvě, takže takové rozhodnutí by bylo ukazatelem nové úrovně rusko-amerických vztahů,” shrnuje Blochin.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy se dlouhodobě zhoršují a situace se nezmění ani za demokratické vlády.

“Kolektivní Západ používá proti Ruské federaci nástroje studené války: démonizaci, sankční tlak, politicko-vojenský tlak a informačně-psychologický tlak,” uzavírá Blochin.

Nepřekvapuje ani to, že západní média neustále nastolují energetickou otázku. USA a jejich spojenci se zaměřili na vývoz ruského plynu do Evropy, protože jedním z cílů americké rétoriky je zabránit spuštění plynovodu Nord Stream2.

“V otázce plynu byl cíl USA přesně identifikován: vytvářejí informační pozadí, aby oddálily uvedení Nord Stream 2 do provozu. Američané proti Rusku použili více než tucet balíčků sankcí, které naší ekonomice nezasadily silný úder, a to se stalo základem pro boj s plynovodem,” tvrdí Blochin.

Washingtonský establishment vnímá Nord Stream 2 jako faktor oslabující geoekonomické postavení USA v Evropě.

“Američané si dali za úkol nejen zavést nový balíček sankcí proti Rusku, ale také zasáhnout Nord Stream-2. K tomuto účelu se využívá Ukrajina a vytváří se informační zázemí, aby se upevnily názory v Evropě,” shrnuje Blochin.

Pokud přestaneme Rusko démonizovat, okamžitě se ukáže, že USA a většina států EU mají odlišné zájmy a že spolupráci mezi Moskvou a Bruselem brzdí osm let trvající ukrajinská krize.

“Co se týče dalších sankcí, SWIFT měl být odříznut už před osmi lety, pak by se škody vyřešily. USA se soustředí na Nord Stream 2 a využívají Ukrajinu k vytvoření negativního informačního pozadí,” uzavírá Blochin.

https://rueconomics.ru/562177-severnyi-potok-2-ostaetsya-glavnoi-celyu-sankcionnogo-davleniya-ssha

Překlad: st.hroch 20220126

2.1 19 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 2 lety

Zde v civilizovaném světě jsme zvyklí opovažovat sociální demokraty za společnost sloužící neprivilegovaným občanům. V ČR Zeman historicky významnou a zavedenou politickou stranu, jakou je ČSSD postavil na nohy. Měla i úspěchy pod vedením Zemana (úloha osobnosti se naplnila), ale potom co se dostali do strany kariéristé počínaje Grossem , pak Sobotka a korunu tomu… Číst vice »