ODPOVĚĎ MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ RUSKÉ FEDERACE, SERGEJE LAVROVA, NA DOTAZ MÉDIÍ

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Na snímku ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov

Otázka: Dostal jste odpověď od Američanů na ruské návrhy bezpečnostních záruk. Co v tom je? jaká je reakce? E. Blinken uvedl, že si nepřejí, aby byl přenášený materiál zveřejněn. Jak se rozhodla ruská strana?

Ministr zahraničí Lavrov: Myslím, že obsah odpovědi bude ve velmi blízké budoucnosti známý široké veřejnosti. Jak nám řekli naši američtí kolegové (ačkoli si dokument raději ponechají pro důvěrný diplomatický dialog), bylo dohodnuto se všemi spojenci USA a ukrajinskou stranou. Není pochyb o tom, že ve velmi blízké budoucnosti „unikne“?

Co se týče obsahu dokumentu. Je tam reakce, která vám umožní počítat se začátkem vážného rozhovoru, ale na vedlejší témata. V tomto dokumentu není žádná pozitivní reakce na hlavní problém. Jde především o náš jasný postoj k nepřípustnosti dalšího rozšiřování NATO na východ a nasazení úderných zbraní, které by mohly ohrozit území Ruské federace. Tato pozice se neodehrála ve vzduchoprázdnu. Jak víte, otázka nerozšiřování či rozšiřování NATO (jak chcete a jak chcete) je dávnou historií. Na začátku 90. let, v roce 1990, kdy se Německo sjednocovalo a řešily se evropské bezpečnostní otázky, jsme se zavázali, že nerozšíříme NATO ani o píď na východ od řeky Odry. Tyto skutečnosti jsou dobře známé a jsou uvedeny v mnoha pamětech britských osobností., USA, Německo . Nyní, když se však o tomto tématu začalo velmi ostře diskutovat, nám bylo nejprve řečeno, že ujištění byla ústní. Když jsme pak ukázali memoáry, naši západní partneři se začali odvolávat na to, že to není úplně vážné, byli nepochopeni. Svůj postoj k bezohlednému rozšiřování Aliance začali vysvětlovat zcela nedospělým způsobem.

Nyní, když dáváme nikoli verbální sliby, ale písemné dokumenty podepsané vůdci všech zemí, které jsou členy OBSE, včetně prezidenta Spojených států (Istanbulská deklarace z roku 1999, Astanská deklarace z roku 2010), se naši západní partneři již musí dostat z vážnější situace. Chci říct, že oba dokumenty uvádějí, že jsme všichni oddáni zásadě nedělitelnosti bezpečnosti a zavazujeme se ji posvátně dodržovat. Tento princip je jasně dán. Má dva hlavní vzájemně propojené přístupy. Za prvé, je uznáváno právo každého státu svobodně si vybrat vojenské aliance. Za druhé: povinnost každého státu neposilovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti ostatních. Jinými slovy, právo volit aliance je jednoznačně podmíněno nutností zohledňovat bezpečnostní zájmy jakéhokoli jiného státu OBSE, včetně Ruské federace.

Je příznačné, že nyní, když naši západní kolegové reagují na naše návrhy dohodnout se na právně závazných zárukách v euroatlantickém prostoru, vždy volají po implementaci dohodnutých principů týkajících se bezpečnostní architektury v euroatlantiku. Okamžitě říkají: to znamená, že NATO má právo se rozšiřovat, nikdo nemá právo zakazovat členům NATO, aby zvážily výzvy jakékoli jiné země. Zásada, že člověk nemá posilovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti druhých, je záměrně zamlčována. Ani Istanbulskou, ani Astanskou deklaraci naši západní partneři nezmiňují v diskusích o evropské bezpečnosti, které právě probíhají. Pečlivě se vyhýbejte. Takovou pozici nemůžeme přijmout. Pokud o devadesátých letech. byli jsme vysvětleni nedostatkem písemných závazků o nerozšiřování NATO, nyní máme tyto písemné závazky. V rámci OBSE byly potvrzeny více než jednou, a to i na nejvyšší úrovni. Nyní se zaměříme na vysvětlení tohoto lstivého postoje našich západních kolegů.

V Ženevě, když jsme s E. Blinkenem vyjednávali, jsem se ptal, jak mohou vysvětlit svůj postoj, podle kterého považují závazky přijaté v rámci OBSE výhradně za „menu“. Vybírají si z něj jen to, co jim „chutná“. To, co se zavázali dělat v zájmu druhých, se snaží ignorovat a žvatlat. E. Blinken na tuto otázku neodpověděl, pokrčil rameny. A to je vše. Upozornil jsem ho, stejně jako ostatní naše kolegy, že jim v nejbližší době zašleme formální žádost o vysvětlení, proč ze svých závazků vytahují pouze jednu klauzuli a snaží se ignorovat podmínky pro splnění tato pro ně oblíbená věta. Bude to oficiální žádost všem zemím, jejichž vůdci podepsali Istanbulskou a Astanskou deklaraci. Naděje,v tomto případě nezabere mnoho času vysvětlení, proč Západ zaujímá tento postoj.

Pokud jde o zbytek, nyní studujeme odpověď, kterou jsme dostali od Američanů. Jak sám E. Blinken uvedl, souhlasil s Ukrajinci a dalšími západními zeměmi, spojenci USA. Zároveň jsme obdrželi odpověď prostřednictvím Severoatlantické aliance, od generálního tajemníka J. Stoltenberga. Revidujeme oba dokumenty jako celek vzhledem k tomu, že jsou reakcí na návrh smlouvy a dohody, který jsme rozeslali v prosinci 2021. Po mezirezortním schválení podáme zprávu prezidentu Vladimiru Putinovi. Ten rozhodne o našich dalších krocích.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace

 

2.2 25 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jozo51
Jozo51
před 1 rokem

Jedním ze základních rysů geopolitiky USA bylo a je zabránit vzniku nějaké výrazné velmoci, která by mohla ohrozit jejich zájmy. Cílem a paradoxem zahraničních intervencí není něčeho dosáhnou, ale nečemu zabránit. Jejich cílem není poměry v nějakém regionu stabilizovat, ale destabilizovat.Cílem jejich intervencí není to, aby dosáhly nějakého řešení, ale přesný opak.

akos600
akos600
před 1 rokem

Ti američtí gangsteři s vámi jednají přesně jako s indiány, bez respektu povýšeně a proradně. Buď jim to zavčas zarazíte, nebo skončite v “rezervaci”.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Cíl je, myslím, většině lidí na východě i západě jasný. USA by tuze rády zde v Evropě vyvolaly válku. Snaží se o to již dlouho a ač nikdo zde v Evropě válku nechce, přesto se jim to skrze některé vlivné banderovské nacisty na Ukrajině může podařit. Američanům jde o to, aby nefungoval Severní potok 2 a aby… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

To si zřejmě uvědomovali vždy, ale i tak se nechali anglo-americkým kapitálem “vehnat” do dvou světových válek.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

No to by museli jedine Polaci a severni Ukrove (katolicti)- Nemci si pamatuji jak uzemne dopadli v obou valkach, zvlaste te druhe.

Ohledne Severniho potucku, je zajimave ze Rusaci dodavaji Amikum ropu.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Rozhovor ministra zahraničních věcí Ruské federace Sergeje Lavrova pro rozhlasové stanice SPUTNIK, Echo Moskvy, Govorit Moskva a Komsomolskaja pravda, Moskva, 28. ledna 2022https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/1796330/ “Co budeme dělat, když Západ nebude dbát hlasu rozumu? Prezident Ruska to už řekl. Pokud naše pokusy dohodnout se na vzájemně přijatelných zásadách pro zajištění bezpečnosti v Evropě selžou, přijmeme… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

To jsem zvědav co se bude dít Blinken nemohl odpovědět protože dostal svoje notičky od svých vládců uvidíme jak to posoudí president Putin.